0

Son yıllarda kozmetik dünyasında yaygın olarak kullanılan ürünlerden biri tartarik asit. Kimyasal peeling işlemlerinde de tercih edilen bu faydalı asit ciltte aydınlatıcı ve pürüzsüzleştirici bir etki elde edilmesine katkı sunar. En çok üzüm meyvesinde bulunan asit, diğer meyvelerde ise belirli miktarlarda yer alır. AHA ve BHA gibi asit türleri dışında cilt bakımında farklı bir alternatif arayanlar için tartarik asit ideal bir seçenektir. Peki, tartarik asit nedir ve tartarik asit ne işe yarar? Gelin tartarik asit hakkında bilinmeyenleri hep birlikte keşfedelim.

Tartarik Asit Nedir?

“Tartarik asit nedir?” sorusu, “Beyaz kristalli bir organik asittir.” şeklinde cevaplanabilir. Tartarik asit üzüm ve demirhindinin yanı sıra pek çok meyve ve bitkide yer alan bir tür dikarboksilik asittir. Ayrıca bu asit türü, Meksika’dan Nijerya’ya dek sayısız ülke mutfağında kullanılır. AHA olarak bilinen alfa-hidroksi asit ailesine mensup olan tartarik asit, yemeklere keskin bir tat verir.

 

Tartarik Asit Ne İşe Yarar?

Alfa-hidroksi asit sınıfına ait olan tartarik asit, meyve, sebze ve bitkilerde bulunan ve doğal olarak oluşan bir asit türü olduğu için güçlü antioksidan özellikler sunar. Tartarik asit faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve sindirim sistemine yardımcı olması gibi etkiler sayılabilir. Öte yandan bu asit türü, ölü derileri ciltten temizlemek ve cilt pH’ını korumak gibi işlevleri ile de bilinir ve cilt bakım ürünlerinde yer alır.

 

Tartarik Asit Cilde Faydaları Nelerdir?

Tartarik asidin kullanım alanları değişiklik gösterir. Tartarik asit cilde faydaları için bu asidin krem, peeling ve serum ürünlerini kullanmak gerekir. Tartarik asidin cilt üzerindeki bazı yararları aşağıdaki gibidir:

 

 

Peeling Yapar

Tartarik asit, glikolik ve laktik asitleri bünyesinde barındıran bir asit türüdür. Bu yönüyle narin bir yapıya sahip olan asit, cilt üzerindeki ölü deriyi temizlemede diğer ürünlerden daha az tahriş edicidir. Cilt dokunuzu yumuşatma ve yüzünüzdeki mat görünümü aydınlatma konularında destek için tartarik asit bazlı serumları tercih edebilirsiniz. Bu asit; hassas, kuru, yağlı ve karma ciltler için uygundur.

 

Cildi Nemlendirir

Tartarik asidin cilt üzerindeki faydalarından biri de nemlendirme özelliğidir. Bu asit türü kuruyan ve sertleşen cilt tabakasını yumuşatmaya ve cildi daha aydınlık göstermeye yardımcı olur. Cilt üzerindeki nem dokusunu bağlamaya katkı sunan asit türü, aynı zamanda cilt için kullanılan diğer ürünlerin de daha kolay emilmesine destek olur.

 

Zengin Antioksidan Etkisi Sunar

Tartarik asit antioksidan bakımından zengin meyvelerden elde edilir, bu nedenle ideal bir antioksidan kaynağı olarak bilinir. Bilindiği üzere antioksidanlar; cildi serbest radikallerden, UV ışınlarından ve diğer çevresel faktörlerden korumaya yardımcı olur. Tartarik asit içeren ürünler cilt sarkması ve ince kırışıklıklar konusunda destekleyici etki sunar.

 

Cildin pH Seviyesini Korur

Tartarik asit cilt tahrişini en aza indirmeyi amaçlayan bir bileşen olarak kullanılır ve cildin pH seviyesini korumasına yardımcı olur. Cilt pH’ını bozabilecek diğer asitlerin tersine tartarik asit, cildin pH’ını düzenleme ve diğer asitleri stabilize etmeye destek olur.

 

Tartarik Nelerde Bulunur?

Tartarik asidin faydalarını duyan çoğu kişi “Tartarik asit hangi meyvelerde bulunur?” sorusuna yanıt arar. Tartarik asit; kayısı, elma, kiraz, papaya, turunçgiller, ananas, mango, çilek, muz gibi meyvelerde yer alır. Asidin en yoğun olarak bulunduğu meyve ise üzümdür.

 

Sizin için “Tartarik asit nedir?” sorusunu cevaplamaya çalıştık. Siz de tartarik asidin faydalarını deneyimlemek için bu bileşenden oluşan ürünleri güzellik rutininize ekleyebilirsiniz. Ayrıca Sağlıklı Cilt bakım önerileri için içeriğimizi okuyabilirsiniz.