0

Işıldayan, sağlıklı ve parlak bir cildin olmazsa olmazı; cildi gün içinde maruz kalınan, yağ, kir, ölü derilerden temizlemek. Cilt bakımdan temizleme yapmadığınız zaman bu yağ ve kirler gözeneklerin içine dolarak sivilce, siyah nokta ve benzer cilt sorunlarının oraya çıkmasına sebep olur.

Peki cildinizi sadece duşta mı temizliyorsunuz?

Saçınızı ve vücudunuzu yıkadığınız o anda neden yüz temizleyicinizi de kullanmayasanız ki?  Bu soru uzun zamandır tartışılan konular arasında. Bazı araştırmalar duşta yüz temizliği yapmanın herhangi bir zararı olmadığını söylerken bazı araştırmalar bunun doğru bir cilt temizliği rutini olmadığını yansıtıyor.

Duşta Yüz Temizleme Yapılır Mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Duşta Yüz Temizleme Yapılır Mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Tartışmalar

Öncelikle bilinen bir gerçek var ki, çok sıcak su cildinizi nemlendiren ve ışıltılı tutan doğal yağlardan arındırabilir. Duş rutininiz birkaç dakikadan fazla sürüyorsa, cildinizi uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz bırakarak onun tahriş olmasına da neden olabilirsiniz.

Henüz kanıtlanmamış bir efsaneye göre de nemli ortamlarda bakteriler çok fazla bulunur. Evin en nemli ortamının da banyolar olduğunu kabul edersek bu ortamda bulunan tüm bakteriler sıcak su ve buhar etkisiyle cildinize de yayılabilir.

Bazı uzmanlara göre de buhar gözenekleri açtığı ve yumuşattığı için duşta yapılan yüz temizlemelerinin faydalı olabileceğinden yana. Fakat uzun süreler duşta kalmak, ısı ve nemin etkisi ile kan damarlarını genişleterek yüzünüzdeki mavi damarların daha belirgin olmasını da sağlayabilir. Bu durum da genellikle hassas ve ince deriye sahip insanlar üzerinde görülen sonuçlardan.

Suyun Sıcaklığı

Çok sıcak su, yalnızca yüz temizliği değil, aynı zamanda saçların yıkanmasında da önerilmeyen konular arasında. Söylediğimiz gibi sıcak su saçın ve cildin nemini kaybetmesine neden olarak kurumasına ve cansızlaşmasına neden olur.

Bunun yanında, cildin koruyucu bariyerine zarar verir, küçük kan damarlarının tıkanmasına ya da yayılmasına (aşırı sıcak su) neden olabilir, zamanla da kan damarları kalıcı olarak genişleyebilir. Tabii bu kadarla bitmedi; cildinizde kızarıklıklar ve ton farklılıkları da meydana gelebilir.

Duşta Yüz Temizleme Yapılır Mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Duşta Yüz Temizleme Yapılır Mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sonuç olarak; bu tartışma hala tam olarak sonuçlanmış değil. Bu yüzden yüzünüzü duşta yıkamak istiyorsanız; doğru ve nazik bir temizleyici ya da cildinize uygun bir sabun kullanmanız önemli. Dove Beauty Cream Bar Original Sabun; içerdiği nemlendirici krem ile cildinizi temizlerken ihtiyacı olan bakımı sağlayarak pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlar.

Ayrıca yukarıdaki bilgiler dahilinde sıcak su kullanınımın faydalı olmadığını da unutmamak gerek. Duş sırasında yüzünüzü temizlerken suyun çok sıcak olmamasına da özen gösterin. Etkili ve faydalı bir temizlik için sabah uyandığınızda ve akşam yatmadan önce cildinizi mutlaka temizleyin. Ardından mutlaka nemlendirin.

Sabahları Yüzümü Yıkamam Gerekir Mi? yazımıza da göz atarak doğru zamanda doğru temizlik sağlayabilirsiniz.