0

Yaz bitti, havalar soğumaya yapraklar dökülmeye başladı. Önümüzde soğuk havalar hatta yeni bir yıl var. Yeni yıla ve yeni mevsime sağlıklı ve tertemiz bir cilt ile giriş yapmaya ne dersiniz? Her yılbaşında hayatımızla ilgili birçok karar alıyoruz, hayal kuruyoruz. 2022 yılı kararlarınıza da “kendime ve cildime daha iyi bakacağım” maddesini şimdiden ekleyebilirsiniz. Üstelik çok radikal ve keskin kararlar almanıza da gerek yok. Yaşam stilinizi biraz düzenlemeniz ve bu kararlara uymanız yeterli.

Yeni Mevsime Sağlıklı ve Temiz Bir Cilt ile Giriş Yapın-1 - Saç Bakım Güzellik Yeni Mevsime Sağlıklı ve Temiz Bir Cilt ile Giriş Yapın-2 - Saç Bakım Güzellik

Her konuda ölçülü olun

Her şeyde ölçülü davranmak sağlıklı bir denge ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin anahtarı. Bu yüzden yeni kararlarınızdan ilki kesinlikle ölçülü olmak olabilir. Eğer sağlığınız açısından desteklenmeyen gıdalar tüketmek istiyorsanız abartmamaya özen gösterin.

Cildinizin temizliğine önem verin

Cildi düzenli olarak temizlemek gözeneklerde biriken yağ ve kirleri engelleyerek sivilce, siyah nokta beyaz nokta gibi cilt sorunlarının önlenmesine de yardımcı olur. Koşullar ne olursa olsun cildinizi temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Bir davetten sonra direkt uyumak isteyebilirsiniz ama cildinizdeki makyaj cildin gece boyu nefes almasını engeller. Sabah uyandığınızda bazı cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Makyaj ile uyumamak için kendinize söz verin. Makyajınız olmadığı günlerde ise nazik temizleme suları ya da Dove Original Beauty Cream Bar sabun ile yüzünüzü mutlaka yıkayın. Sabah uyandığınızda da aynı işlemi yapmaya gayret edin. Makyaj öncesi cildi temizlemek ya da gece biriken kirleri gidermek ışıl ışıl görünmenize yardım eder.

Nemlendiricinizi yanınızdan ayırmayın

Cilt susuz ve nemsiz kaldığında kendini nemlendirmek için daha fazla yağ üretir. Bu yağlar da ciltte birikerek sivilce gibi cilt sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kurumuş bir ciltte, ince çizgiler, pul pul bir görünüm ve soyulmalar da meydana gelir. Bu yüzden cildinizi gün içinde sık sık nemlendirmeniz gerek. Nemlendirme yanında güneş koruyucu bir krem de cildinizin sağlığı için olmazsa olmazınız olmalı. Her mevsim kullanmanın önemli olduğu güneş kremleri cildinizi güneşin yaydığı zararlı ışınlardan koruyarak sağlıklı olmasına yardım eder. Nemlendirici ve güneş koruyucu krem ürünlerinizin yanına C vitamini, hyalüronik asit gibi cilt bakım ürünleri de dahil edebilirsiniz.

Yeni Mevsime Sağlıklı ve Temiz Bir Cilt ile Giriş Yapın-3 - Saç Bakım Güzellik Yeni Mevsime Sağlıklı ve Temiz Bir Cilt ile Giriş Yapın-4 - Saç Bakım Güzellik

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin

Genel sağlık için son derece önemli olan beslenme düzeni cildin aydınlanmasına ve parlamasına da yardımcı olur. Yediğiniz besinler cildin yapısını bozmaktan yaşlanma etkileri yaşanmasına kadar birçok durumu etkiler. Sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengin gıdalar tüketmek daha enerjik ve sağlıklı hissetmenize, cilt sorunlarının engellenmesine de yardımcı olabilir Cildi güzelleştiren besinler yazımızdan daha fazla detaya ulaşabilir, buradaki besinleri diyetinize dahil edebilirsiniz.

Daha çok su için

Yeterli su tüketimi cildinizin ve vücudunuzun nemlendirilmesine yardımcı olur. Şişkinlikleri ve enfeksiyon olasılıklarını önler, sindirim sisteminizi de düzenler. Alkol, sigara gibi alışkanlıklarınız varsa onların hasarlarını da azaltmaya yardım eder. Ayrıca göz altlarınızın kararmalarını cilt renginizi de düzenlemeye yardımcı olur. Gün içinde bol bol su tüketmeyi unutmayın. Yeni kararlarınız için kendinize bir su şişesi edinip su içme konusunda hedefler koyabilirsiniz.

Uyku düzeni oluşturun

Uykunun her derdin devası olduğunu söyleyebiliriz. Kendinizi yorgun, stresli ve endişeli hissettiğinizde çektiğiniz iyi bir uyku sabah daha zinde ve daha iyi hissederek uyanmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda gece siz uyurken de cildiniz kendini onarır ve yeniler. Uykusuz kaldığınızda ya da iyi bir uyku çekmediğinizde yüzünüzde renk farklılıkları, şişlikler ve ödemler oluşabilir. Bu yüzden iyi bir uyku düzeni oturtmanızda fayda var. Ayrıca uyumadan önce cildi temizlemek ve nemlendirmek de onarılmasına yardımcı olur.

Sadece 3 adımda detaylı ve pratik bir cilt bakım temizliğinin detayları için videomuzu izlemeyi unutmayın.

Ayrıca Mevsimsel Alerji Nedir? Nasıl Başa Çıkılır? yazımız da ilginizi çekebilir.