0

Çene çizgisi yüzün oranını dengeleyen ve şeklini belirten önemli bölgeler arasında kabul edilir. Bu jawline denilen çene çizgisi yüzün şeklini belirlemeyi sağlar. Yani; yuvarlak, kare, oval, kalp gibi yüz çekli genellikle çene çizgisine göre belirlenir. Gıdı denilen bölgede oluşan sarkma ve kilo almayla gıdıda görülen değişiklikler sonucu da yüz şeklinde değişmeler meydana gelebilir. Çene dolgusu denilen cerrahi ve estetik işlemi sayesinde çene hattı daha belirgin bir hale gelerek altın oran dengelenebilir. Hyalüronik asit dolgusu ile uygulanan Jawline estetiği özellikle son zamanlarda çok popüler hale gelmiş ve tamamen güvenilir kabul edilen estetik uygulamalar arasında. İşte çene dolgusuna dair tüm detaylar.

Jawline (Çene Dolgusu) Nedir? Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Jawline (Çene Dolgusu) Nedir? Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Jawline nedir?

Yüzün alt kısmını oluşturan Jawline, çene hizasından başlayıp, kulak memesine kadar devam eden çizgiye denir. Dış görünüşü fazlasıyla etkileyen çene, yüzün şeklini belirten en önemli unsurdur. Yüzde altın oranı yakalamak isteyenler tarafından tercih edilen çene dolgusu cerrahi bir işlem olmadığı için de oldukça güvenilir kabul edilir. Çeneye enjekte edilen Hyalüronik asit, doğal olarak vücutta da bulunduğu için alerjik reaksiyonlara da neden olmaz. Bu dolgu sayesinde çene hattı daha keskin bir hale gelir. Çenenin keskinleşmesi ve daha ön plana çıkması sayesinde yüz şekillenir ve kulak memesine kadar olan çizgi daha keskin ve net bir hale gelir. Yani bunu makyaj yaparken bronzer’ı çene hattına sürerek çene çizgisini gölgelendirme işlemi gibi de düşünebilirsiniz. Ayrıca sadece çeneye uygulanan bir uygulama olsa da yüzün tamamında gençleştirici etkiler de görülür.

Jawline nasıl yapılır?

En güvenilir bileşenlerden biri olan, zaten doğal olarak vücudumuzda bulunan ve cilt bakım ürünleri içinde de sık sık kullandığımız hyalüronik asit ile çeneye dolgu yapılması işlemi jawline’ın temelini oluşturur.

Dolgudan önce anestezi etkili bir krem ile dolgu yapılacak bölge uyuşturulur. Sonrasında enjektör içinde hyalüronik asit çene bölgesine enjekte edilir. Bazı güzellik uzmanlar hyalüronik asit yerine kök hücre ya da kişiden alınan yağ dokusu ile de işlem yapabilir. Uygulama ortalama olarak 15-20 dakikada tamamlanır ve hemen günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

*Kişiden kişiye değişiklik gösterse de bu işlem için genellikle 1-3 ml arası bir dolgu kullanılır.

Jawline (Çene Dolgusu) Nedir? Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Jawline (Çene Dolgusu) Nedir? Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Jawline kalıcı mıdır?

Yarı kalıcı bir uygulama olan çene dolgusu genellikle uygulanmasına bağlı olarak kalıcılığında değişiklik gösterebilir. Ayrıca kullanılan malzemeye ve hatta kişiye göre de değişiklik gösterir. Güzellik işlemleri tıpkı cilt bakım rutinleri gibi aslında kişiseldir. Yani kirpik lifting yaptırdığınızda bile arkadaşınızda 3 ay kalan kıvrık kirpikler sizde 1 aydan daha az kalıcı olabilir. Ama genel olarak baktığımızda çene dolgusu 6 ay ile 1 seneye kadar kalıcılık gösterir. Yağ dokusu ve kök hücre ile yapılan seçenekler daha uzun süre kalıcı olabilir.

Çene dolgusunun etkileri nelerdir?

Genel itibariyle çeneyi şekillendirdiğinden bahsettik. Çene dolgusunun tüm etkileri bu kadarla sınırlı da değil.

  • Çenenin daha keskin olmasından ötürü, yüz şekli küçülerek daha oval bir görünümde olur.
  • Çene ucu olduğundan daha sivri bir şekle bürünür. Tabii çene çok sivriye, dolgu ile daha yuvarlak bir görünüm elde edilir.
  • Hyalüronik asidin canlandırıcı ve yenileyici etkisi nedeniyle çene bölgesince ince çizgi ve kırışıklık görünümü varsa, bunlar engellenir.
  • Yüz ve gıdı arasında bir çizgi olur ve bu iki bölge birbirinden ayrılarak daha net hatlar sahip olur.
  • Dolgu yüzün genelini etkileyerek, daha canlı ve daha parlak bir cilde sahip olmanıza da yardımcı olur.
  • Gıdı probleminiz varsa, bu durum ortadan kalkar.

Jawline kimler için uygundur?

Genellikle herkes için uygun kabul edilen çene dolgusu gıdı problemi yaşıyorsanız, çok yuvarlak yüz hatlarınız varsa sizin için uygun olabilir. Çene çizgisi ve boynunuz arasında direkt bir geçiş varsa da bu arayı keskinleştirmek için de jawline uygulamasını deneyebilirsiniz. Tabii tüm bunların yanında sivri bir çeneniz varsa ve bu durumdan rahatsız hissediyorsanız, çenenizi daha oval bir şekle getirmek için de çene dolgusu tercih edebilirsiniz.