0

Uzun yıllardır yüz şekillendirmenin hala popüler olmasının bir nedeni var: İnsanlar, özellikle de çene hatları söz konusu olduğunda, daima şekillendirilmiş bir yüz arıyorlar. Çünkü tanımlanmış bir çene çizgisi, yüzünüzün kalkık ve sıkı görünmesini sağlayabilir. Yaşla birlikte cildimizin elastikiyetini kaybettiğini biliyoruz. Bu tamamen doğal olsa da süreci yavaşlatmak mümkün. Cerrahi işlem gerektirmeyen bakımlar ve uygun bir evde bakım rejimi ile kolajen, dolayısıyla esneklik artırılabilir.

Çenenizi şekillendirmek için evde atabileceğiniz basit adımların yanı sıra uzman ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Çenenizi Şekillendirmenin 5 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Çenenizi Şekillendirmenin 5 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Yaşam tarzınızı değiştirin

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak size pek çok açıdan fayda sağlar. Nihayetinde, yüz şekliniz kemik yapınıza ve genetiğinize bağlı olarak önceden belirlenir. Yine de cildinizle ilgili her şey gibi, içeride neler oluyorsa dışarıda da o görünür. Bu nedenle besleyici, dengeli bir diyet yapın ve yeterince uyuyun. Ayrıca damar daralmasına, yani cilde kan akışının azalmasına neden olduğu için sigaradan uzak durun. Tüm bunlar, cildin erken sarkmasına yol açabilir.

Gua sha kullanın

Kendinize düzenli olarak manuel yüz masajı yapmak da harika bir geçici çözüm olabilir. Konu yüz masajı olduğunda favori aletimiz ise gua sha. Gua sha masajınızdan en iyi şekilde yararlanmak için yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize yüz yağınızı veya kreminizi uygulayarak başlayın. Ardından ellerinizi köprücük kemiğinizin, boynunuzun ve kulaklarınızın arkasından kullanarak lenf düğümlerini nazikçe açın. Taşı neredeyse düz bir konumda (15 derecelik bir açıyla) tutarak hafif bir baskı uygulayın ve cildi nazikçe yukarı doğru çekin. Önce yüzün ve boynun bir tarafıyla, ardından diğeriyle devam edin.

Bunu ne kadar çok uygularsanız, o kadar çok sonuç görürsünüz. Çünkü doğal teknikler söz konusu olduğunda, tutarlılık anahtar kelime. Günlük rutininize 2-3 dakikalık gua sha uygulaması eklemeyi ve haftada bir kez daha uzun (10-15 dakika) masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Gua sha masajı lenfatik drenajı iyileştirerek yüzünüzün daha sıkı görünmesini sağlar.

Çenenizi Şekillendirmenin 5 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Çenenizi Şekillendirmenin 5 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

SPF’yi asla atlamayın

Sağlıklı bir cilt bakımı rutinine sahip olmak, her zaman buna değer. Cilt sağlığı konusunda güneşten korunma çok önemli, çünkü güneş hasarı ve yaşla birlikte kolajen yıkımı meydana geliyor, bu da sarkık bir çene çizgisini daha da kötü hale getirebilir. Bu nedenle çoğunlukla evde olduğunuz günlerde bile SPF kullanmayı unutmayın.

Microcurrent yüz bakımı alın

Uzmanlar çene hattınızı geliştirmek istediğinizde, profesyonel bir yüz bakımı için en iyi seçeneğin microcurrent (mikro akım) olduğunu söylüyor. Daha hızlı ve daha uzun süreli sonuçlar görmek istiyorsanız bir profesyonele görünmenizi öneririz. Evde yapılan manuel masajlar, bakım için ve hatta durumu iyileştirmek için harika; ancak çoğumuzun bunu her gün tutarlı bir şekilde uygulamak için zamanı yok. Mikro akım gibi profesyonel hizmetler elektrikle çalışır, bu da faydaları hızlandırır, böylece anında iyileşme görebilirsiniz.

Doğru cilt bakım ürünlerini kullanın

Çene hattınızı iyileştirmek için cilt bakım ürünlerinin yapabilecekleri sınırlı olsa da, doğru olanları kullanmak yardımcı olabilir. Örneğin retinoidler kullanmak ve uygulamadan hemen sonra ürünün emilimini artırmak ve yüzü şekillendirmek için birkaç dakika gua sha ile masaj yapmak bende çok işe yarıyor. Ayrıca cildi sıkı ve dolgun tutmak için hyaluronik asit ve kolajen içerikli ürünler de kullanabilirsiniz.

Çenenizi Şekillendirmenin 5 Yolu-5 - Saç Bakım Güzellik Çenenizi Şekillendirmenin 5 Yolu-6 - Saç Bakım Güzellik

Çene çizgisinin sarkmasına ne neden olur?

Tüm bunlar genetiğinize bağlı. Çene çizgisinin sarkmasında etkili olabilecek birçok faktör var ama en önemlisi kemik yapınız. Doğal kas yapınızın da çene çizginiz üzerinde büyük etkisi olabilir. Uzmanlar, genetik olarak şanslı insanların, gerçekten güçlü bir çene hattına sahip olanlar olduklarını söylüyorlar.

Çenemi doğal olarak nasıl sıkılaştırabilirim?

Evdeki masaj uygulamaları çene hattınızı iyileştirmeye yardımcı olsa da beklentilerinizi gerçekçi tutmalısınız. Doğru temele sahipseniz, kas yapınızı biraz manipüle edebilirsiniz. Ama bu ancak yüzde 10'luk bir iyileşme gibi olabilir. Sonuçta, genetik ve yerçekimi diye iki önemli gerçek var. Kilo vermek bile sarkmalara sebep olabilir. En iyi etkileri elde etmek için teknolojik alandan biraz yardım alabilirsiniz.

Ne zaman bir uzmanı görmeliyim?

Bu, tamamen kişiye bağlı. Yani herkes için farklı olabilir. Sizi ve özgüveninizi gerçekten etkilemeye başladığını düşünüyorsanız bir uzmana başvurabilir ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca jawline (çene dolgusu) yazımız da ilginizi çekebilir.