0

Peptitler, proteinlerin daha küçük versiyonları olarak tanımlanabilir. Birçok sağlık ve kozmetik ürünü, potansiyel yaşlanma ve iltihap önleyici veya kas geliştirme özellikleri gibi kullanımlar için farklı peptitler içerir.

Peptitler genelde proteinlerle karıştırılabilir. Hem proteinler hem de peptitler, aslında amino asitlerden oluşur, ancak peptitler proteinlere kıyasla çok daha az amino asit bulundurur. Tıpkı proteinler gibi peptitler de gıdalarda doğal olarak yer alır.

Peptitlerin potansiyel faydaları nedeniyle, gıdalardan elde edilen ya da sentetik olarak üretilen peptitler içeren birçok takviye mevcut. En popüler peptit takviyelerinden bazıları, yaşlanma karşıtı ve cilt sağlığı için kolajen peptitler ve kas inşasını artırmak için kreatin peptitler içerir.

Peptit nedir, daha fazlasını öğrenmek ve kolajen peptitler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

Peptit Nedir? Kolajen Peptit Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Peptit Nedir? Kolajen Peptit Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Peptit nedir?

Peptitler, tipik olarak 2-50 arası amino asit içeren kısa amino asit dizileri olarak tanımlanır (*). Amino asitler ise proteinlerin yapı taşları, ancak proteinler daha fazlasını içerir. Peptitler, proteinlerden daha küçük ve parçalanmış oldukları için vücut tarafından proteinlere göre daha kolay emilebilir. Cilde ve bağırsaklara daha kolay nüfuz edebilir, bu da kan dolaşımına daha hızlı girmelerine yardımcı olur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en yaygın peptit takviyeleri şunlar:

 • Cilt sağlığına fayda sağlayabilen ve yaşlanmanın etkilerini tersine çevirebilen kolajen peptitler.
 • Güç ve kas kütlesini artırabilen kreatin peptitler.

Biz bu yazıda, kolajen peptitin etkilerine odaklanacağız.

Kolajen peptit ne işe yarar?

Önce kolajen peptit nedir, açıklayalım. Kolajen, vücudumuzdaki proteinlerin büyük bir kısmını oluşturur ve derimizdeki hücrelerin yenilenerek canlanmasını sağlar. Bu bileşeni besinler, cilt bakım ürünleri ya da takviyeler aracılığıyla alabilirsiniz. İşte kolajenin parçalanmış olan bu haline kolajen peptit denir.

İnsanlar genellikle aşağıdaki etkileri elde etmek için kolajen peptitlere başvururlar:

Peptit Nedir? Kolajen Peptit Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Peptit Nedir? Kolajen Peptit Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yaşlanma sürecini yavaşlatır

Bildiğiniz gibi, kolajen cilt, saç ve tırnaklarda bulunan bir protein. Kolajen peptitler, vücudun daha kolay emebileceği kolajen proteinlerini parçalar. Tıpkı kolajenin faydaları gibi kolajen peptitleri almak cilt sağlığını iyileştirebilir ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

PubMed’de yayınlanan bir araştırma, kolajen peptit içeren gıda takviyelerinin cilt kırışıklıklarını tedavi edebileceğini gösteriyor. Journal of Medical Nutrition&Nutraceuticals’de yayınlanan bir diğer araştırma ise bu takviyelerin cilt elastikiyetini ve nemini de iyileştirebileceğini öne sürmekte.

Kolajen peptitler ayrıca cildin güneş hasarına karşı korumasını artırabilen bir cilt pigmenti olan melanin üretimini de uyarabilir. Bu nedenle topikal yaşlanma karşıtı kozmetikler, kırışıklıkları azaltabileceği, cildin sıkılaşmasına yardımcı olabileceği ve kan akışını artırabileceği iddia edilen peptitler de içerebilirler.

Yara iyileşmesini hızlandırır

Kolajen, sağlıklı cildin hayati bir bileşeni olduğu için kolajen peptitler yara iyileşmesini hızlandırabilir. Ayrıca iltihabı azaltabilir ve vücudun iyileşme yeteneğini geliştirebilen antioksidanlar olarak hareket edebilirler.

Peptit Nedir? Kolajen Peptit Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Peptit Nedir? Kolajen Peptit Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kolajen peptitler hangi gıdalarda bulunur?

Kusursuz bir cilt hayali kuran çoğu insan ciltte kolajen nasıl artırılır merak etmekte. Kolajen peptitler tıpkı kolajen içeren besinler gibi genelde hayvansal gıdalarda bulunur. İşte aynı zamanda doğal kolajen nasıl elde edilir sorusuna cevap olabilecek o gıdalar:

 • Kemik suyu
 • Tavuk
 • Balık ve kabuklu deniz ürünleri
 • Yumurta akı
 • Narenciye
 • Mango, ananas, kivi gibi tropikal meyveler
 • Sarımsak
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Fasulye
 • Kaju fıstığı
 • Domates
 • Dolmalık biber

Tüm bu besinleri diyetinize dengeli şekilde dahil ederek vücudunuzu kolajen üretimine teşvik edebilirsiniz.

Kolajen peptit alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kolajen peptitler, kolajen ve elastin gibi cildin ihtiyaç duyduğu belirli proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerdir. Peptit içeren bir serum veya nemlendirici kullanmak daha sıkı, daha genç görünen bir cilde ve belki de daha az sivilce oluşumuna katkıda bulunabilir. Peptitler genellikle güvenli kabul edilir ve umut verici bir cilt bakım bileşenleri olsalar da etkinlikleri konusunda hala daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmek lazım.

Bununla birlikte eğer kolajen peptir gıda takviyesi almayı düşünüyorsanız tıpkı diğer takviyelerde olduğu gibi mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.