0

Sabah mocha’nız veya en sevdiğiniz spagetti günlük diyetinize kalori ve besin sağlamaktan daha fazlasını yapabilir. Zamanla koyu pigmentli ve asidik içeriği yüksek yiyecek ve içecekler dişlerinizde lekelere neden olabilir. Peki konu diş lekeleri olduğunda en büyük suçlular hangi yiyecek ve içecekler?

Beyaz gülüşünüzü kaybetmenize ve renginin solmasına neden olabilecek besinlere daha yakından bakmaya hazır olun!

Dişlerinizi Lekeleyebilecek 7 Yiyecek ve İçecek-1 - Saç Bakım Güzellik Dişlerinizi Lekeleyebilecek 7 Yiyecek ve İçecek-2 - Saç Bakım Güzellik

Kırmızı şarap

Asitli yiyecekler ve kırmızı şarap gibi içecekler diş minesindeki gözenekleri pürüzlendirebilir ve açabilir. Bu yapı pürüzlü hale geldikçe ve genel yüzey alanı arttıkça, tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerde bulunan renkler dişlerinizin yüzeyine kazınabilir. Bu fenomen kırmızı şarap için geçerli.

Kırmızı şarabın asidik doğası, diş minesini aşındırabilir ve koyu kırmızı şarap parçacıklarının diş yüzeyine yapışmasına neden olabilir.

Kahve

Diş lekelerinin esas suçlularından biri de muhtemelen sabahları demlemek için sabırsızlandığınız kahveniz.

Kahve, polifenol adı verilen ve renk bileşiklerinin dişlerinize yapışmasına neden olabilen bir tür kimyasal içerir.

Çay

Kahve gibi çay da dişlerinizi lekeleyebilecek maddeler içerir. Neyse ki çayın dişleri lekelemesini önlemenin basit bir yolu var.

2014 tarihli bir araştırma çaya %2 oranında süt eklemenin diş lekeleme özelliğini önemli ölçüde azaltabileceğini gösterdi. Daha spesifik olarak, araştırmacılar, sütte bulunan bir protein olan kazeinin çayın neden olduğu lekeleri önlemede etkili olduğunu belirlediler.

Dişlerinizi Lekeleyebilecek 7 Yiyecek ve İçecek-3 - Saç Bakım Güzellik Dişlerinizi Lekeleyebilecek 7 Yiyecek ve İçecek-4 - Saç Bakım Güzellik

Domates bazlı soslar

İnci gibi dişlerinizin en iyi şekilde görünmesini istiyorsanız pizza veya spagetti gibi domates bazlı soslar içeren yiyecekleri yerken önlem alın. Domates bazlı soslar sadece parlak renkli değil, aynı zamanda asidik. Bu tür sosları yedikten sonra ağzınızı suyla çalkalamak diş lekelerini önlemeye yardımcı olabilir.

Soya sosu ve balzamik sirke

Soya sosu ve balzamik sirke gibi koyu renkli sosların da dişleri lekeleyebildiği biliniyor. Uzmanlar temelde yediğiniz ve beyaz bir peçeteyi lekeleyebilecek her şeyin dişlerinizde lekeye neden olabileceğini belirtiyor.

Meyveler ve meyve suları

Böğürtlen, yaban mersini, nar ve diğer koyu renkli meyveler dişlerde lekelenmeye neden olabilecek koyu pigmentasyon içerir. Bu tür besinlerdeki küçük organik parçacıklar diş minenizdeki gözeneklere nüfuz edip bağlı kalabilir. Dişlerinizin gözenekliliği daha yüksekse, bu daha kalıcı lekelere yol açacaktır. Bu nedenle dişleriniz yaban mersini yedikten sonra morumsu bir renk alabilir.

Koyu renkli meyveler gibi kızılcık, üzüm, nar, pancar içeren koyu renkli meyve suları da dişlerinizin rengini bozabilir.

Dişlerinizi Lekeleyebilecek 7 Yiyecek ve İçecek-5 - Saç Bakım Güzellik Dişlerinizi Lekeleyebilecek 7 Yiyecek ve İçecek-6 - Saç Bakım Güzellik

Tatlılar ve şeker

Tatlılar ve şekerlemeler, özellikle çikolata gibi koyu renkli çeşitler dişlerinizde hafif lekelenmelere neden olabilir. Ek olarak çoğu sert ve sakızlı şeker de diş minenize yerleşebilecek renkli boyalar içerir.

Diş lekelerini önlemek için ne yapabilirsiniz?

Lekeleri önlemek veya onları en aza indirmek için yararlanabileceğiniz birkaç püf noktası var.

  • Lekeye neden olan suçluları azaltın. Dişleri lekeleyebilen yiyecek ve içecekleri azaltmak diş renginin bozulmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Dişleri boyayan yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Bu noktada size önerimiz Signal Beyazlatıcı Sistem Diş Macunu. Formülündeki doğal beyazlatıcı içerikle diş minesini korumaya yardımcı olur. Hassas formülü ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olurken, derinlemesine temizler ve lekeleri çıkartır.
  • Dişleri lekeleyebilen besinlerden sonra hemen dişlerinizi fırçalayamıyorsanız ağzınızı suyla çalkalayın.
  • Koyu renkli içecekleri içerken pipet kullanın. Böylece sıvının dişlerinizle temasını azaltmış olursunuz.
  • Tütün ürünlerinden kaçının.
  • Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız diş beyazlatma konusunda diş hekiminizden profesyonel destek alın.