0

Dişlerde renk değişikliği ve diş lekeleri, çeşitli nedenlerle meydana gelen, çoğu insanın karşılaştığı yaygın bir durum. Diş renk değişikliği; dışsal, içsel ve yaşa bağlı olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılır. Bu lekelerin çoğu tedavi edilebilir ve önlenebilir.

Diş Lekeleri Neden Olur, Nasıl Geçer?-1 - Saç Bakım Güzellik Diş Lekeleri Neden Olur, Nasıl Geçer?-2 - Saç Bakım Güzellik

Dişlerdeki renk değişikliğinin sebepleri

Dışsal: Dışsal diş renk değişikliği lekelerin sadece diş minesini veya dişin yüzeyini etkiler. Tüketilen gıdalar, içecekler ve tütün gibi nedenler yüzünden meydana gelir.

İçsel: Bu leke türü dişin içinde yer alır. Genellikle grimsi bir yapıları vardır. Kullanılan ilaçlar, diş çürükleri ve genetik sebeplere bağlı olarak oluşur.

Yaşa bağlı: Yaşlandıkça, dişlerinizdeki mine aşınmaya başlar ve bu genellikle sarı bir görünüme neden olur. Çoğu zaman, yaşa bağlı renk değişikliği hem dışsal hem de içsel faktörlerden kaynaklanabilir.

Yiyecek, içecek ve tütün: Bazı yiyecek ve içecek türleri dişin dış katmanlarına yerleşerek dişlerde lekelenmelere neden olabilir. Özellikle çay kahve, kırmızı soslar, alkol ve çikolata lekelenmelerin başlıca nedenlerinden. Özellikle tütün kullanıyorsanız, yapılan araştırmalarda tütün kullananların kullanmayanlara göre dişlerinde daha fazla renk değişiklikleri meydana geldiği sonucuna varılmış. (*) Dişleri lekeleyen yiyecekleri öğrenmek için ayrıca yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çürükler ve ilaçlar: Bazı antibiyotik ilaçlar da dişlerin renginde değişiklikler meydana getirebilir. Özellikle dişlerin çürümesi birkaç farklı aşamada meydana gelir. Bu aşamalardan bazıları dişler üzerinde beyaz ya da kahverengi lekeler oluşmasıdır.

Renkler diş lekeleriyle ilgili ne söylüyor?

  • Sarı: Özellikle tütün kullanmak dişlerin sararmasına neden olan etkenlerin başında. Ayrıca çay, kahve ya da alkollü içecekler, dişleri yeterince fırçalamamak ve şekerli yiyeceklerde sarı rengin nedenleri arasında.
  • Kahverengi: Kahverengi lekelerin veya renk değişikliğinin birçok nedeni olabilir. En yaygın nedenlerden bazıları; diş çürüğü, tartar oluşumu, kırmızı renkte içecekler ve yiyecekler, çok fazla çay ve kahve tüketmek olabilir.
  • Beyaz: Beyaz renk genellikle diş çürüğünün habercisidir. Çürüme önce dişte beyaz bir lekelenme ile başlar, tedavi edilmezse dolgu ve kanal gibi tedaviler gerektiren çürüklere kadar ilerler.
  • Siyah: Diş boşlukları, gümüş sülfür içeren dolgular ve kronlar dişte siyah lekelere neden olur.
  • Mor: Bazı alkollü içecekleri çok fazla tüketen kişilerin dişlerinde mor bir alt ton bulunduğu da söylenir.
Diş Lekeleri Neden Olur, Nasıl Geçer?-3 - Saç Bakım Güzellik Diş Lekeleri Neden Olur, Nasıl Geçer?-4 - Saç Bakım Güzellik

Lekelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Ağız hijyeninize dikkat edin: Dişleri günde en az iki kez fırçalamak ağzı sağlığınız için oldukça önemli. Kendinize uygun bir diş fırçası ve diş macunu seçmeyi unutmayın. Bu noktada düzenli kullanımda anında beyazlık sağlayan Signal White Now Serisi Diş Macunlarından kullanmayı deneyebilir. Signal Diş Fırçası seçenekleri arasından yumuşak bir fırça seçebilirsiniz.

Pigmentli yiyecekler yedikten sonra dişlerinize özen gösterin: Kırmızı renkli ve şeker içeren gıdaların dişlerin lekelenmesinin en büyük etkenlerinden biri olduğunu tekrar hatırlatalım. Eğer bu yiyecek ve içecekleri tüketiyorsanız ağız hijyeninize daha fazla dikkat etmeye özen gösterin. Dişlerinizi yiyecekleri tükettikten yarım saat sonra fırçalayın. Hemen fırçalamak yiyeceklerin içinde bulunan asidin dişlerinize zarar vermesine neden olabilir. Bu yüzden bir süre bekleyin ve iyice fırçalayın. Yiyeceklerin dişleriniz arasında birikmemesi için mutlaka diş ipi kullanın.

Alışkanlıklarınızı değiştirin: Dişlerinizi lekeleyen yiyecek ve içecek tüketimini sınırlandırmayı deneyebilir, tütün kullanıyorsanız bırakmayı düşünebilirsiniz.

Düzenli olarak bir diş hekimine görünün: Dişlerinizdeki lekeler hijyenine dikkat etmenize rağmen geçmiyorsa, mutlaka bir diş hekimine görünün. Ayrıca yılda en az 2 kere diş hekimine görünerek dişlerinizde bir sorun olup olmadığını kontrol ettirmenizde de fayda var.