0

Alışveriş listenizde bu ay nemlendirici de bulunuyorsa, bu satın alma işlemi son derece kolay görünebilir. Ancak cilt bakımı reyonunda dolaşırken seçimlerin kafa karıştırıcı olabileceğini çabucak öğrenirsiniz. Çünkü farklı cilt tipleri ve ihtiyaçlarına yönelik yüz kremleri, serumlar veya merhemler vardır. İşin içine yaşlanma karşıtı bileşenler ve güneş koruyuculuk eklenince, kafa karışıklığı daha da büyür.

Özellikle cilt tipinizden ziyade sivilce gibi cilt problemlerinin varlığı söz konusu olduğunda, nemlendirici seçimi daha fazla önem kazanır. Yanlış ürünler sivilce sorununu şiddetlendirebilir veya hayal ettiğiniz cilde ulaşmanızı imkansız hale getirebilir. Peki, sivilceli ciltler için nemlendirici seçimi nasıl yapılır?

Cildinize istediğiniz sağlıklı ışıltıyı kazandırmak için doğru nemlendiriciyi seçmenize yardımcı olacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi-1 - Saç Bakım Güzellik Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi-2 - Saç Bakım Güzellik

Sivilceli ciltler nemlendirici kullanmalı mı?

Konu, hassas ve sivilceli ciltler için nemlendirici seçmek olduğunda ilk akla gelen soru bu. Sivilceli veya sivilceye meyilli cilde sahip kişilerin nemlendirmeye ihtiyaçları olmadığı sadece bir efsane. Gözenekleri tıkamayan nemlendirici bulma fikri kulağa zor gelse de genel olarak nemlendirilmiş bir ciltte daha az sivilce olur. Hatta birçok dermatolog sivilce tedavilerinin kurutma etkisine karşı koymak için günde iki kez nemlendirici kullanılmasını öneriyor.

Krem, losyon veya merhem?

Ne tür bir cilde sahip olursanız olun, nemlendirici kullanmak iyi bir cilt bakım rutininin olmazsa olmaz adımı. Kaşıntılı veya kuru bir cildiniz varsa, nemi daha kalın bir merhemle hapsetmek isteyebilirsiniz. Kremler, daha ince formüllere sahip; cilde nem kazandırmaya yardımcı olur ve kuru ya da yağlı olmayan ciltler için iyidir. Losyonlar ise en hafifleri; ana bileşenleri çoğunlukla sudur ve yağlı ciltler için uygundur.

Ayrıca nemlendiricinin yapısını ne zaman ve nerede kullandığınıza göre belirleyin. Gündüz için hafif bir nemlendirici, gece için ise nemi hapsedecek daha ağır bir nemlendirici seçin. Vücudunuz için daha kalın bir krem kullanırken yüzünüz için hafif bir losyon da kullanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında terletmeyen, daha hafif nemlendiriciler kullanmaya çalışın.

Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi-3 - Saç Bakım Güzellik Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi-4 - Saç Bakım Güzellik

Sivilceli ciltler için nemlendirici alırken nelere dikkat edilmeli?

Sivilceli ciltler için nemlendirici seçimi konusunda göz önünde bulundurmanız gerekenler bunlarla sınırlı değil.

Kullanacağınız formülü düşünün

Cilde nem kazandıran formüller olarak merhemler, kremler ve serumlar arasındaki fark büyük olabilir. Eğer hassas ve sivilceli bir cildiniz varsa merhemler cildinizde yağlı bir his bırakabileceği için önerilmez. Bunun yerine kremleri ve losyonları tercih etmeli, ancak bunların yararlı ve “komedojenik” olmayan bileşenlere sahip olduğundan emin olmalısınız.

İçerik listesini kontrol edin

Konu sivilceli ciltler için nemlendirici seçimi olduğunda, birçok yararlı bileşen karşınıza çıkacak. Örneğin A vitamini, C vitamini gibi farklı vitaminler ve doğal bileşenler cildiniz için son derece yararlı olabilir. Bu tür içerikler bir yandan gözeneklerin temiz kalmasına ve sivilce tedavisine yardımcı olurken bir yandan da ona nem kazandırabilir.

Benzer şekilde gliserin ve hyalüronik asit de sivilceye meyilli cildi nemli tutmak için harikadır. Bir sabah nemlendiricisi için SPF içeren bir ürün kullanmayı da düşünebilirsiniz. Böylece sivilce izlerinden kaçınabilir, güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi koruyabilirsiniz.

Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi-5 - Saç Bakım Güzellik Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi-6 - Saç Bakım Güzellik

Kaçınmanız gereken içerikleri öğrenin

Yanakta sivilce, kör sivilce gibi cilt problemlerinin ne kadar sinir bozucu olabileceğini biliyoruz. Yine de doğru tedavi ve iyi bir cilt bakım ürünü ile bu sorunların geçici olacağını unutmayın. Cilt bakım ürünlerinizde doğal nemlendirici içerikleri ararken sivilceleriniz varsa kaçınmanız gereken malzemelerin de farkında olun. Örneğin renklendiriciler ve parfümler. Uzmanların çoğu ilave renkler ve parfümler gibi potansiyel tahriş edici bileşenlerden kaçınmanız gerektiğini söylüyor. Bu tür ajanlar gereksiz yere sert olabilir ve cildi doğal yağlarından sıyırabilir.

Son olarak; sivilceli ciltler için nemlendirici konusunda size bir önerimiz var: Simple Daily Skin Detox Yağ İçermeyen Likit Nemlendirici. Simple ürünleri sert kimyasal, paraben, alkol, parfüm ve renklendirici içermez. Simple Daily Skin Detox Yağ İçermeyen Likit Nemlendirici, içeriğindeki kekik özü, cadı fındığı, çinko pca ve hızlı emilimli jel formülü sayesinde cildinizdeki yağı azaltmaya ve matlaştırmaya yardımcı olur.