0

Sivilcelerin oluşmasının genel nedenleri; yüzünüzde biriken yağ, kir ve ölü derilerin gözeneklere dolması olarak kabul edilir. Fakat yüzünüzdeki her bölgede çıkan sivilcenin farklı nedenlerden kaynaklandığını söylesek?

Örneğin; çene ve çene bölgesindeki sivilcelerin oluşumu genellikle hormonlara, T bölgesi dediğimiz burun ve alın kısmı ise strese bağlı ortaya çıkabilir. Peki ya yanakta sivilce nedenleri neler?

(Bu noktada Sivilceleriniz hormonal mi? yazımızı inceleyerek daha fazlasını keşfedebilirsiniz.)

Neden Yanaklarınızda Sivilceler Çıkıyor?-1 - Saç Bakım Güzellik Neden Yanaklarınızda Sivilceler Çıkıyor?-2 - Saç Bakım Güzellik

Neden yanakta sivilce çıkar?

Aslında genel bir çerçeveden baktığımızda yanakta sivilce çıkmasının, gözenekleri tıkayan kirlerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Fakat detaya inersek yaşam tarzı, beslenme ve günlük alışkanlıklar sivilceleri etkileyen en önemli faktörler arasına giriyor.

Yüze sık sık dokunmak, birine sarılmak, hatta yastık kılıfları bile yanaklarımızın birçok kir ile karşılaşmasına neden oluyor. Eller en önemli organlarımız arasında ve gün içinde klavyelere, kapılara, asansör düğmelerine, yemeklere kısacası her şeye dokunuyoruz. Sık sık ellerimizi yıkasak bile kirlendiğini düşünmediğiniz anlarda bile ellerinizde birçok kir ve toz birikebiliyor.

Yüzünüze dokunduğunuzda ise, kir, toz, bakteri ve yağlar cildinize temas ederek, gözenekleriniz arasına dolabiliyor.

Yastık ve çarşafların nasıl sivilce oluşturabileceği konusunda ise; geceleri minimum 6-7 saat cildinizin aynı yastık üzerinde sabit şekilde kaldığını düşünün. Daha önce makyajla ya da kirli bir cilt ile yastığa temas ettiğinizde ertesi gün temiz bir cilt ile uyusanız bile cildinizi etkiler. Yastık üzerinde kalan kirler cildinize işleyerek sivilceler oluşturur. Hatta sivilcelerin yanında seçtiğiniz yastık kılıfı cildinizde kırışıklıkların oluşmasına bile neden olur.

Yanakta sivilce konusunda en önemli nedenlerden biri de makyaj fırçaları... Makyaj fırçalarını sık sık yıkamak cilt sağlığı açısından büyük önem taşır. Cilt üzerindeki herhangi bir siyah iltihap, sivilce, hatta henüz oluşmamış bir sivilce bile makyaj fırçaları ile cildinizin herhangi bir yerine kolayca taşınabilir. Bu durumdan en çok etkilenenin de yüzünüzde geniş bir alan taşıyan yanaklarınız olması muhtemel...

Yanaklardaki sivilcelerin nedeni, bazen fungal akne de olabilir. Fungal akne hakkında detaylı bilgi edinmek için ayrıca yazımızı inceleyin.

Neden Yanaklarınızda Sivilceler Çıkıyor?-3 - Saç Bakım Güzellik Neden Yanaklarınızda Sivilceler Çıkıyor?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yanakta sivilce konusunda yapmanız gerekenler

Bu doğrultuda sivilcelerin ana nedeninin kötü bir cilt bakımı olduğunu da söyleyebiliriz. Sivilcelerin oluşumunu engellemek için yapmanız gerekenler basit:

Yapmanız gereken ilk şey; sivilcelerinize dokunmamak ve onları sıkmamak olsun! Aksi takdirde sivilceniz geçse bile arkasında kızarıklık bırakabilir. Sivilce kızarıklığını gidermek için çeşitli kremlerden ve buz uygulamasından yararlanabilirsiniz. Yine de bunların hiçbiri kesin çözüm değildir, bu nedenle sivilcelerinize dokunmamanız büyük önem taşıyor.

Temizleme: Yanakta sivilce sorunundan kurtulmak için gün içinde cildinizi temizlemeniz oldukça önemli. Yukarıda bahsettiğimiz tüm problemlerin önüne cildinizi derinlemesine temizleyerek geçmeniz mümkün. Simple Yüz Temizleme Jelleri ya da Micellar Temizleme Suları’ndan cildinize uygun olanı seçip, sabah, akşam ve makyajdan sonra cildinizi temizleyin.

Bunun yanında cilt bakım rutininize mutlaka bir peeling de dahil edin. Temizleme sonrası peeling uygulamak gözeneklerin içine işleyerek kalıntılardan kurtulmanıza yardımcı olur. Özellikle yağlı ciltler sivilce oluşumuna müsait oldukları için; eğer bu tip bir cilt tipiniz varsa Simple Daily Skin Detox Serisi ürünlerini kullanabilirsiniz.

Nemlendirme: Nemini kaybeden cilt daha fazla yağ üreterek kendini nemli tutma ihtiyacı duyar. Bu sebepten cildi nemlendirmek de doğru bir bakımın en önemli aşamaları arasındadır. Özellikle sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Sabahları nemlendirmek cildi tüm gün dış etmenlere karşı korur. Akşamları nemlendirmek ise geceleri cildin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. Sivilceli ciltler için nemlendirici seçimi hakkında daha fazlasını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen yanakta sivilce sorunu yaşıyorsanız bir dermatologa danışmanızda fayda var. Bazı durumlarda tedavi yöntemleri, ilaçlar ve antibiyotikler olarak kabul edilir.

Ayrıca Cilt Altındaki Kör Sivilceler Nasıl İyileştirilir? yazımız da ilginizi çekebilir.