0

Bir cilt bakım ürününün içerik listesini tarama fikri bile başınızı döndürüyorsa, yalnız değilsiniz. Bazen tıpkı en sevdiğimiz paketli gıda gibi, içinde bazı malzemelerin gizlendiğini bilsek bile, buna takılmamak için elimizden geleni yaparız. Çünkü memnun kaldığımız üründen vazgeçme düşüncesi ve yeni bir cilt bakım rutini bulma fikri ömür boyu sürecekmiş gibi gelir. Özellikle de sivilceye yatkın ciltler için…

Yıllar içerisinde birçok bilgi keşfettik: Alkol yok! Komedojenik yağlar yok! Sert içerik yok! Bununla birlikte, konu ürünün kendisi olduğunda, önceki tüm bilgiler hızla unutulur ve genelde seçimimizi arkadaşımızın sevdiği veya kokusu güzel bir şeyden yana yaparız. Yine de çoğu uzman, sivilceli ciltler için kaçınılması gereken malzemeler konusunda hemfikir.

Sivilceli veya sivilceye yatkın bir cildiniz varsa kaçınmanız gereken malzemeleri keşfedin.

Sivilceleriniz Varsa Kaçınmanız Gereken 6 Malzeme-1 - Saç Bakım Güzellik Sivilceleriniz Varsa Kaçınmanız Gereken 6 Malzeme-2 - Saç Bakım Güzellik

Sentetik parfümler

Cilt bakım ürünlerinin içerik listesinde yer alan koku, parfüm gibi kelimelerin çoğu, sivilce eğilimli cildi tahriş edebilecek çeşitli kimyasalların karışımı anlamına gelebilir. Sentetik kokular, cilt alerjilerinin başlıca kaynağı olarak görülür. Bu, sivilce tedavisini olduğundan daha zor hale getiren iltihaplanma ve tahrişe yol açabilir. Eğer sivilceye meyilliyseniz ürünlerde yer alan kokulara karşı dikkatli olun.

Uçucu yağlar

Cilt bakım ürünleri, uçucu yağlarla formüle edilebilir. Ancak bu tür yağlar doğrudan cilde uygulandığında tahriş edici olabilir. Doğal uçucu yağlar son derece konsantre bileşikler oldukları için genelde uygulamadan önce taşıyıcı bir yağ ile seyreltilmeleri önerilir. Bununla birlikte bazıları gözenekleri tıkayabileceğinden taşıyıcı yağı da dikkatli seçmelisiniz. Uzmanlar sivilceye meyilli ciltlerin yüksek yüzeyde doymuş yağ içeren ağır yağlardan kaçınmasını öneriyor. Omega-3 ve 6 gibi doymamış yağların ise sivilceye neden olma olasılığı daha düşük.

Bazı alkoller

Belirli alkol türleri tonerlerde ve peeling ürünlerinde kullanıldığında, cildi genel olarak kurutabilir ve tahriş edebilir. Bunlar, aşırı yağı ciltten uzaklaştıran kurutucu alkoller. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz onlar sizin için potansiyel tahriş ediciler olabilir.

Önemli Not: Bazı alkol türleri, enfekte olmuş bir leke üzerinde sivilce lekesi tedavisinde kullanıldığında, kurutma faydası sağlayarak lekenin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca Sivilce Kızarıklığı En Çabuk Nasıl Geçer? yazımız ilginizi çekebilir.

Sivilceleriniz Varsa Kaçınmanız Gereken 6 Malzeme-3 - Saç Bakım Güzellik Sivilceleriniz Varsa Kaçınmanız Gereken 6 Malzeme-4 - Saç Bakım Güzellik

Kakao yağı

Harika bir nemlendirme sağlayan zengin bir yumuşatıcı içerik olmasına rağmen kakao yağı, genelde gözenekleri tıkayabilen ve sivilceleri tetikleyebilen komedojenik bir bileşen olarak kabul edilir. Dolayısıyla sivilceye meyilli ciltler için önerilmese de kuru ciltler için uygun olabilir.

Hindistan cevizi yağı

Güneşte yanmış cildi rahatlatma, nemlendirme özellikleriyle önen çıkan Hindistan cevizi yağı da genelde komedojenik olarak kabul edilir. Yani gözenekleri tıkayabilir ve sivilceli cilt için ciddi risk oluşturabilir. Bu doğal yağ linoleik ve laurik asit dahil olmak üzere hem doymuş hem de doymamış yağlar içeriyor. Eğer sivilceleriniz varsa yüksek düzeyde linoleik asit yararlı olabilirken, laurik asit sorunu artırabilir. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı, tüm sivilceli ciltler için uygun değil.

Yosun özü

Yosun özü, adeta iki ucu keskin bir kılıç. Anti-inflamatuar olarak sınıflandırılmış ve yağ üretimini düzenleme özelliğine sahip olsa da komedojenik olabilir. Yosun özleri özellikleri sinsi bulunur, çünkü farklı türleri var. Örneğin Carrageenan, laminaria digitata, kahverengi deniz yosunu veya plankton özü olarak listelenebilirler.

Ayrıca Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi yazımızı incelemeyi unutmayın.