0

Tıpkı saçlarda olduğu gibi, cildinizin de iyi ve kötü günleri olabilir. Cildiniz sağlıklı ve güzel göründüğünde, kendinize olan güveninizi artırır ve adımlarınıza moral katar. Bazı dönemlerde artan cilt sorunları ise bunun aksine son derece can sıkıcıdır. Beklenmedik bir sivilce, kaşıntılı bir kızarıklık veya lekeli bir cilt… Tüm bunlar herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Neyse ki bu sorunların genellikle bazı yaygın nedenleri var. Ve nedeni tespit etmek, sorunu ortaya çıktığı kadar hızlı şekilde tersine çevirmenizi sağlayabilir. İşte cildinizin beklenmedik bir şekilde bozulmasının en yaygın nedenleri!

Ani Sivilce Artışı Neyin Habercisi?-1 - Saç Bakım Güzellik Ani Sivilce Artışı Neyin Habercisi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hayatınızda çok fazla stres var

Stres bizi birçok yönden olumsuz etkiler ve cildimize de zarar verebilir. Sıklıkla aniden çıkan sivilcelerle de yakından ilişkilidir. Bu tür sivilceleri tedavi etmenin etkili bir yolu, hayatınızdaki stres miktarını azaltmak. Bunu yapmanız size cilt sağlığınızı geliştirmenin ötesinde faydalar sağlayacak. Stresi azaltmanın bazı etkili yollarını ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Meditasyon
  • Yoga
  • Tai chi
  • Düzenli egzersiz
  • Sağlıklı bir diyet
  • Hobilere zaman ayırmak
  • Yeterli uyku
  • Günlük rutine daha fazla rahatlama zamanı eklemek

Kötü beslenme ve düzensiz uyku

Yetersiz beslenme ve düzensiz bir uyku programı sürdürmek stres hormonlarının üretimini artırabilir. Bu, cildinize zarar vererek iltihaplanma ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Cildinizin neden aniden bozulduğunu anlamakta zorlanıyorsanız diyetinizi ve uyku düzeninizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Diyetinizi değiştirmenin, daha sık egzersiz yapmanın ve düzenli uykunun, yaşadığınız birçok cilt sorununu çözdüğünü göreceksiniz.

Ani Sivilce Artışı Neyin Habercisi?-3 - Saç Bakım Güzellik Ani Sivilce Artışı Neyin Habercisi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Teriniz cilt bakım ürünleriyle etkileşime giriyor

Ter, cilt sorunlarının yaygın nedenleri arasında. Teriniz kullandığınız makyaj ürünleri, nemlendiriciler ve güneş kremi ile etkileşime girdiğinde gözeneklerinizi tıklayabilir ve ani sivilcelere, kızarıklıklara yol açabilir. Gün boyunca terlediğinizde yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyerek bu riskin önüne geçebilirsiniz. Egzersizden hemen önce cilt bakım ürünleri kullanmaktan kaçınmak da iyi bir fikir olabilir.

Ayrıca Antrenman sonrası Sivilceleri Önlemenin 6 Yolu yazımız ilginizi çekebilir.

Yakın zamanda yeni ürünler kullanmaya başladınız

Bazen cilt bakım rutininizi değiştirmek, cildiniz üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Tüm cilt bakım ürünleri, tüm cilt tipleri için uygun değil. Bu nedenle, kullanmakta olduğunuz yeni ürünlerin istenen sonucu göstermemesi de olası.

Cildinizin nasıl tepki verdiğini görmek için yeni cilt bakım ürünlerini küçük bir alanda test etmek her zaman iyi bir fikir. Herhangi bir cilt sorunu yaşıyorsanız, bu, denediğiniz ürünün cildinize uygun olmadığını gösteriyor olabilir. Günlük rutininizi değiştirdikten kısa bir süre sonra cilt sorunları yaşadıysanız, cildinizin sakinleşmesini sağlamak için onları bırakmayı deneyebilirsiniz.

Ani Sivilce Artışı Neyin Habercisi?-5 - Saç Bakım Güzellik Ani Sivilce Artışı Neyin Habercisi?-6 - Saç Bakım Güzellik

Çok sert ürünler kullanıyorsunuz

Bazı cilt bakım ürünlerinin içeriği sert bileşenler içerir. Bu da cildinizin doğal yağlarını yok edebilir. Zaman zaman artan kızarıklık, kuruluk, pullanma gibi sorunların nedeninin altında bu sorun yatıyor olabilir. Cildinizi bu şekilde tahriş eden ürünlerden kaçınmanızda fayda var. Bunun yerine renklendirici, paraben gibi sert kimyasallar içermeyen; cildinizi nemlendiren ve yaşadığınız cilt sorunlarını azaltan nazik bir nemlendirici kullanın.

Bu noktada size önerimiz Yeni Simple Yatıştırıcı Serum. Cildiniz aniden hareketlendi, çeşitli sorunlar yaşamaya başladınız ve nedenini bilmiyor musunuz? Yoğun, stresli ve koşturmacayla geçen bir yaşam tarzı, cildinizin işleyişini değiştirerek onu tahrişe ve aşırı yağ üretimine daha yatkın hale getirebilir. Bu da cildin daha donuk ve yorgun görünmesine neden olabilir. Simple Yatıştırıcı Serum ile anında dengeli bir cilde sahip olun! Gerilmiş ve hassaslaşmış cildinizi Omega 3, 6 ve 9 yönünden zengin kenevir tohumu yağı ve vitamin B3 içeren formülü ile yatıştırarak dengeler. Kolayca emilir, yapışkan bir his bırakmaz. Simple portföyündeki en hafif ve etkili nemlendiricidir.

Ayrıca Yaşam Tarzınız Cildinizi Nasıl Etkiler?; daha fazlasını keşfetmek için yazımızı inceleyin.