1

Sivilce sorunları, genellikle ergenlik dönemiyle ilişkilendirilse de aslında durum bundan bir hayli farklı. Ergen sivilcesi ile neden ve semptomları benzer olan yetişkin sivilcesi, kendine özgü şekilde ortaya çıkıyor ve yakın tarihli bir araştırmaya göre hem erkekler hem de kadınlar arasında yükselişte. Çalışma, yetişkin sivilce söz konusu olduğunda, özellikle genç erkeklerin bu duruma daha yatkın olabileceğini gösteriyor.

İster yaşamınız boyunca ister yetişkinliğinize kadar sivilce sorunlarıyla mücadele etmiş olun; bu konuda yapabileceğiniz çok şey olduğunu öğrenmek yüzünü güldürebilir. Yetişkin sivilcelerinin nedenlerini ve bununla nasıl başa çıkılacağını anlamanıza yardımcı olmak için aşağıdaki önemli tüyoları okumadan geçmeyin.

Yetişkin Sivilceleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler-1 - Saç Bakım Güzellik Yetişkin Sivilceleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Yetişkin sivilcesi nedir?

Sivilce, derinin altında saç folikülleri tıkalı olunca ortaya çıkan yaygın bir cilt sorunu. Yağ ve ölü deri hücreleri gözenekleri tıkadığında da meydana gelebilir. Çoğu zaman yüzde ortaya çıkar ancak sırt, göğüs ve omuzlarda da görülebilir.

Sivilce, maalesef ergenlik dönemine ait bir şey değil. Çoğu insan için 30’lu yaşlara gelindiğinde yok olma eğiliminde olsa da 40’lı ve 50’li yaşlardaki bazı insanlar bu cilt problemine sahip olmaya devam ediyor.

Gençler, değişen vücutlarındaki hormon dalgalanmaları nedeniyle genellikle daha fazla sivilce sorunu yaşar, çünkü hormonal değişimler yağ üretiminin artmasına yol açabilir. Yetişkin sivilcelerine de hormonlar neden olabilir, ancak daha yaygın olarak yetişkin sivilceleri stres, diyet, kişisel alışkanlıklar ve bireysel yatkınlıktan kaynaklanır. Ve tıpkı ergen sivilceleri gibi vücudun herhangi bir yerinde, özellikle yüz, kollar, omuzlar ve sırt gibi terli, nemli olan bölgelerde ortaya çıkabilir (Sivilceleriniz hormonal mi, yazımızı okuyarak daha fazlasını keşfedin).

Yetişkin Sivilceleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler-3 - Saç Bakım Güzellik Yetişkin Sivilceleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler-4 - Saç Bakım Güzellik

Erkeklerde yetişkin sivilcelerinin nedenleri

Erkek vücudu, yağ bezlerinde yağ üretimiyle bağlantılı olan ve daha yağlı bir cilde, tıkanmış gözeneklere yol açan yüksek testosteron seviyelerine sahip (kadınlara kıyasla). Bununla birlikte, yetişkin sivilcelerinin oluşumunda stresten bakım alışkanlıklarına kadar pek çok yaşam tarzı seçimi rol oynayabilir.

Ayrıca sakal ve bıyık gibi yüz tüyleri, sivilceye neden olan bakteri ve yağ için bir tuzak görevi görebilir. Hatta beyler bu açıdan batık yüz tüylerine daha yatkındır. Veya kullandığınız cilt bakım ürünleri cildinize uygun olmayabilir. Uzmanlar erkeklerin, cildi doğal yağlarından arındıran ve cilt bariyerini zayıflatan sert temizleme ve ovma ürünlerini kullanma eğiliminde olduğunu söylüyor. Ne yazık ki sivilcelere karşı gerekli adımları atma konusunda kadınlara kıyasla daha özensiz olabiliyorlar.

Erkeklerdeki yetişkin sivilcelerini önlemenin yolu ise tabii ki güvenli, nazik ve etkili bileşenlerle dolu doğru ürünleri kullanmaktan geçiyor.

Yetişkin Sivilceleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler-5 - Saç Bakım Güzellik Yetişkin Sivilceleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler-6 - Saç Bakım Güzellik

Yetişkin sivilceleri nasıl önlenir?

Sivilce oluşumunun önüne geçebilmek için sabah ve gece olmak üzere iki ayrı cilt bakım rutini oluşturduğunuzdan emin olun.

Sabah cilt bakım rutini

  • Cildinizi temizleyin. Bu noktada gözenekleri tıkayabilecek ölü deri hücrelerini yok etmeye yardımcı olmak için salisilik veya glikolik asit içeren bir temizleyici kullanmanızı öneririz.
  • Nemlendirme, sağlıklı bariyer işlevinin korunmasına ve temel nemin kilitlenmesine yardımcı olduğu için özellikle sivilceden etkilenen yetişkinler için çok önemli bir adım.
  • Güneş koruyucu krem kullanın. Güneşin sivilceleri iyileştirdiği efsanesini tamamen unutun. Cildiniz için gözenekleri tıkamadan onu koruyacak yağsız bir güneş kremi tercih edin.

Gece cilt bakım rutini

Yetişkin sivilceleriniz olsun ya da olmasın, yatmadan önce yüzünüzü yıkamanız şart. Geceleri cildimiz iyileşme moduna girdiği için ona nasıl davrandığınız daha fazla önem taşıyor.

  • Bunun için sabah kullandığınız aynı temizleyiciyi kullanabilirsiniz.
  • Peeling yapın. Haftada 2-3 kez bu adımı rutininize ekleyin. Bu sayede hücre yenilenmesini, cildi arındırmayı ve gözenekleri açmayı teşvik etmiş olursunuz.
  • İhtiyacınız varsa leke tedavisi için kullandığınız ürünleri uygulayın. Benzoil peroksit salisilik asit gibi etken maddeler içeren ürünler, leke tedavisine yardımcı olabilir.
  • Geceleri, cildin nem bariyerini korumaya yardımcı olmak için hyaluronik asit gibi nemlendirici bileşenlerle dolu hafif bir nemlendirici veya yetişkinlerde sivilce ile mücadeleye yardımcı olabilecek vitaminler, antioksidanlar ve özler kullanabilirsiniz.

Daha fazlası için Erkekler İçin Sivilce Oluşumunu Önlemenin Yolları yazımızı incelemeyi unutmayın.