0

Çoğu insan için sivilce sorununun başlangıcı ergenlikle ilişkili. Bazıları cildinin temizlenmesine yardımcı olması için dermatoloğa başvururken, bazıları ara sıra eczane çözümleri ile geçen sivilceler yaşar. Her iki durumda da çoğumuz erken gençlik yıllarımızı, pürüzsüz bir cilde sahip olma hayaliyle ergenliğin biteceği günü dört gözle bekleyerek geçiriyoruz.

Ama maalesef durum her zaman böyle değil. Yetişkinlikte de hormonal sivilceler ortaya çıkarak yepyeni bir mücadeleye yol açabilir. Peki sizin sivilcelerinizin nedeni de bu mu? Hormonal sivilceler hakkında tüm merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

Sivilceleriniz Hormonal mi?-1 - Saç Bakım Güzellik Sivilceleriniz Hormonal mi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hormonal sivilce nedir?

Hormonal sivilce terimi, hormonal nedenlere bağlı olarak kadınlarda ortaya çıkan yetişkin sivilceleri tanımlamak için kullanılır. Genellikle 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlarda gelişir ve hem ergenlikte sivilce sorunu yaşayanları hem de daha önce hiç sivilcesi olmayanları etkiler.

Hormonal sivilce hemen her zaman kistik ve iltihaplıdır. Yüzün alt bölümünde ağrılı kırmızı şişlikler ve derin kistlerle kendini gösterir ve uzun süreli yara izi oluşturabilir. En hafif haliyle, menstürasyona yakın dönemde ortaya çıkar ve iyileşir, ancak çoğu insan için tüm ay boyunca devam edebilir.

Hormonal sivilcelerin doğal seyri, kişiden kişiye değişir. Bazıları için birkaç ay sürebilirken bazıları için tamamen geçmesi yıllar alabilir.

Hormonal sivilceler genelde nerelerde görülür?

Genel olarak sivilceler için bir yüz haritalaması yoktur. Bunun tek istisnası, yetişkinlik başlangıçlı ve yaygın olarak yüzün alt kısmında ve vücutta ortaya çıkma eğiliminde olan hormonal sivilceler. Sıklıkla ortaya çıktığı alanları şöyle sıralayabiliriz:

 • Yanakların alt kısmı
 • Çene çizgisi
 • Çene
 • Kaşların ortası
 • Sırt
 • Göğüs
 • Omuzlar

Ayrıca Neden Yanaklarınızda Sivilceler Çıkıyor? yazımız ilginizi çekebilir.

Sivilceleriniz Hormonal mi?-3 - Saç Bakım Güzellik Sivilceleriniz Hormonal mi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Hormonal sivilcelerin belirtileri

Hormonal sivilceler için klasik iki hikaye vardır:

 1. Hiçbir zaman sivilceye meyilli bir cilde sahip olmayan, yetişkinlikte aniden ağrılı ve iltihaplı sivilceler deneyimleyen kişiler.
 2. Ergenlik döneminde sivilcesi olan ve sonra iyileşen; daha sonra yetişkinlikte yüzün alt bölümünde iltihaplı sivilceler yaşamaya başlayan kişiler.

Elbette bu hikayenin binlerce varyasyonu olabilir, yine de çoğu insan bu geniş kategorilerden birine girdiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca hormonal sivilcelerin diğer belirtilerini bilmek de sivilceleriniz hormonal mi anlamak için size yardımcı olabilir:

 • Sivilceleriniz döngüseldir. En hafif haliyle adet döngünüze yaklaşınca ortaya çıkar ve düzelirler. Bazıları için ay boyu sürebilir ama adet döneminde daha da kötüleşir.
 • Hormonal sivilceler, cildin altında derin kistler ve kırmızı, ağrılı püstüller şeklinde ortaya çıkar.
 • Genelde yüzü ve vücudu etkiler ama asıl olarak vücutta da ortaya çıkabilir.
 • Polikistik over sendromu olan kişilerde hormonal sivilceler yaygın olarak görülebilir.
 • Stres de hormon seviyelerinde anormal dalgalanmalara neden olduğu için hormonal sivilceleri şiddetlendirebilir.
Sivilceleriniz Hormonal mi?-5 - Saç Bakım Güzellik Sivilceleriniz Hormonal mi?-6 - Saç Bakım Güzellik

Hormonal sivilceler nasıl geçer?

Hormonal sivilceleriniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir dermatoloğa başvurmanızı öneririz. Doktorunuz doğum kontrol hapları, topikal antibiyotikler, çeşitli ilaç tedavileri gibi yöntemlerle sorunun çözülmesini sağlayabilir. Bununla birlikte sağlıklı bir diyet benimsemeli ve cilt bakımına gereken önemi vermelisiniz. Bu noktada size önerimiz Simple Daily Skin Detox Serisi. Peeling, yüz yıkama jeli, nemlendirici gibi farklı ürünlerden oluşan Simple Daily Detox serisi, nazik ve etkili formülü sayesinde yağlı ve sivilceli görünümü azaltmaya yardımcı olur. Kekik, çinko PCA ve cadı fındığı karışımı ile fazla yağı temizler ve cildiniz nefes alır.

Ayrıca Hormonal Çene Sivilceleri Nasıl Geçer? yazımız ilginizi çekebilir.