0

Bazen yüzünüzde bir sivilce çıkar ve eğer şanslıysanız birkaç gün içinde iyileşir. Bazı sivilceler ise sürekli devam eder veya düzelip tekrar tekrar geri gelir. İkinci tür genellikle çeneniz ve çene çizginiz boyunca ortaya çıkıyorsa, kesinlikle yalnız değilsiniz. Çenedeki sivilcelere (siyah nokta, beyaz nokta, yağ bezesi, iltihaplanma gibi) genellikle hormonlar neden olur. Bu bölgedeki sivilceler tipik olarak derin, ağrılı, kurtulması zor ve çoğu sivilce tedavisine tepkisizdir. Elbette doğru tüyolara sahipseniz, çene sivilceleri ile mücadele etmek o kadar da korkutucu olmak zorunda değil.

Çene sivilcelerinden tam olarak nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Hormonal Çene Sivilceleri Nasıl Geçer?-1 - Saç Bakım Güzellik Hormonal Çene Sivilceleri Nasıl Geçer?-2 - Saç Bakım Güzellik

Çene sivilcesi türleri

Çene bölgenizde farklı türde sivilceler ortaya çıkabilir.

Siyah nokta: Genişlemiş veya tıkanmış gözenekler, ölü deri hücreleri, yağ gibi kalıntılarla tıkandığında siyah nokta oluşur. Bu tıkanma, gözeneklerin genişlemesine ve daha belirgin hale gelmesine yol açabilir. Çene sivilcesinin bu formu hava ile temas ettiğinde rengi siyahlaşır.

Püstüller: Yüzeye yakın bir yerde iltihaplı bir sivilceyi örten bir deri tabakası olduğunda oluşur. Bakterilerle birleşen yağ ve ölü deri hücreleri, vücut tarafından iltihaplanma tepkisini tetikler, bu da cilt altında irin birikmesine yol açar.

Kistik sivilce: Bunlar, derinin altında daha derinde olan sivilceler olarak tanımlanabilir. Genelde irinin yüzeye çıktığını göremezsiniz. Sadece derin, ağrılı bir yumru olarak kendini gösterir.

Nodüller: Daha katı olmaları ve içlerinde çok fazla sıvı dolu irin olmaması dışında, kistlere benzerler. Bunlar sivilce gibi akmazlar.

Çene sivilcesinin nedenleri

Özellikle çene bölgesinde sivilce sorunu yaşamanızın altında şu nedenlerden biri veya birkaçı yatıyor olabilir:

Hormonlar: Daha yüksek testosteron seviyeleri, daha fazla yağ üretimini tetikler. Bu da gözenekleri tıkayabilir ve sivilcelere neden olabilir.

Pul pul dökülme eksikliği: Aşırı yağ, kirlilik ve tıkanmış gözenekler, özellikle cilt iyi bir şekilde pul pul dökülmüyorsa, sivilcelere neden olabilir. Düzenli peeling, siyah noktaların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur.

Bakteriler: Püstüllerde, cilt içinde hapsolmuş bakterilerin varlığından kaynaklanan daha çok inflamatuar bileşen vardır.

Hormonal Çene Sivilceleri Nasıl Geçer?-3 - Saç Bakım Güzellik Hormonal Çene Sivilceleri Nasıl Geçer?-4 - Saç Bakım Güzellik

Çene sivilceleri nasıl geçer?

İyi bir cilt bakım ürünü ve doğru alışkanlıklarla siz de çene sivilcelerini önleyebilirsiniz.

Sütü diyetinizden çıkarmayı deneyin

Çene sivilceleri hormonlardan kaynaklanabileceği için tükettiğiniz besinler gibi sizi hormonal olarak etkileyebilecek faktörleri ele alarak başlayın. Diyetinizde özellikle süt ürünleri bakımından bir değişiklik yapmanız cildinizde önemli bir fark yaratabilir. Çünkü sütün, onu tüketen insanlarda testosteron üretimini uyardığı ve testosterondaki ani artışların sivilce problemini kötüleştirebileceği biliniyor. Süt ayrıca doğal olarak bir kişinin hormonal dengesi üzerinde etki gösterebilen östrojen gibi hormonlar da içerir.

Düzenli olarak peeling yapın

Eksfoliasyon, gözenekleri temiz tutmak ve gözenekleri tıkayan, cildinizdeki yağ ile karışan ve sivilcelere neden olan ölü deri hücreleri, kir ve kalıntılardan arındırmak için anahtar kelime. Bunun için ovma gibi sert bir eksfoliyan yerine nazik ama etkili cilt bakım ürünlerini deneyin. Bu noktada size önerimiz Dove Gentle Exfoliating Bar (Yumuşak Peeling). Ölü deriyi nazikçe soyar ve yumuşak, pürüzsüz ve sağlıklı görünen bir cilt ortaya çıkarır.

Rutininizi nazik ve basit tutun

Konu sivilcelerle mücadele olduğunda, her zaman daha az daha iyi olur. Güçlü sivilce bileşenlerinin aşırı kullanılması, cildin koruyucu bariyerine zarar verebilir. Bariyer tehlikeye girdiğinde ise bakteriler cilde girebilir ve enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle çene sivilcelerini ortadan kaldırmak için cilt bakım rutininizi basit ve nazil tutun. Cildinize gerçekten ihtiyacınız olanı uygulayın: Nazik bir yüz yıkama, hafif bir nemlendirici ve peeling.

İlaç tedavisi konusunda doktorunuzla görüşün

Sivilceleriniz hormonal mi, emin olmak için doktorunuza danışın. Sivilceleriniz topikal tedavilere yanıt vermiyorsa doktorunuz size farklı oral ilaç seçenekleri önerebilir.

Sivilce sorununu önlemek için ayrıca maske makyajı nasıl yapılır, yazımız da size yardımcı olabilir.

Son olarak tavuk derisi hastalığı ve elde egzama yazılarımızı da incelemek isteyebilirsiniz.