0

Pandemiyle geçen iki yılın ardından geldiğimiz noktada, çoğumuz dışarı çıkarken makyaj yapıp yapmama konusunda ikilem yaşıyoruz. Sonuçta hala maske kullanıyoruz ve makyajımızın büyük kısmı görünmüyor. Görünse dahi cildin havasız kalması sonucu daha çabuk dağılıyor, tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de maske kullanımının neden olduğu sivilceler; yani maskne var…

Neyse ki bazı etkili ipuçları sayesinde, maskenize fondöten bulaşmasını önleyebilir; daha kalıcı bir makyaj görünümü oluşturabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olabilecek tüm ipuçları, yazımızda.

Maske Makyajı Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Maske Makyajı Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi hazırlayarak başlayın

Herhangi bir makyaj profesyoneli size cilt bakımının, makyaj rutininizde hayati bir adım olduğunu söyleyebilir. Özellikle maskneden kaçınmaya çalışırken bunu yapmak daha da önemli. Baştan sonra cildinizi besleyen bir rutine sahip olmalısınız. Bu, gece; yani maske kullanmadığınız zamanlarda cildinize bakmakla başlar. Uzmanlar yatmadan önce glikolik asit serumu kullanarak ertesi gün cildi taze ve genç gösterebileceğinizi söylüyor. Ardından cildi makyaja hazırlamak için gün boyunca onu nemli tutacak bir yüz kremi, üzerine de bir C vitamini serumu kullanılmasını öneriyorlar.

Fondöten ve kapatıcınızı maskenin dışındaki alana uygulayın

Eğer maskenizin kaplayacağı cilt üzerinde (yüzünüzün alt yarısı) fondöten ve kapatıcı kullanmaktan kaçınmanız mümkünse kesinlikle bunu yapın. Dermatologlar ağır makyaj formüllerinin maskenin altındaki nemi etkileyerek cildin sebum üretimi tetiklediğini, bunun da tıkanmış gözeneklere ve sivilcelere yol açabileceğini söylüyorlar.

Ancak makyajla kapatmak istediğiniz çene sivilceleri veya burun çevresinde kızarıklık varsa, sadece maskenizi takmadan önce, cildi yeterince hazırladığınızdan emin olun. Bu noktada hafif kapatıcı ürünler kullanmanızı öneririz. Ardından makyaj ve maske arasında ekstra koruyucu bir bariyer olarak yarı saydam bir baz veya makyajın üzerine sabitleyici bir sprey kullanın.

Nötr dudak tonlarına yönelin

Dudaklarınız bir maskenin altında tamamen gizlendiğinden, ruju tamamen atlamak isteyebilirsiniz. Ancak ince ve hafif bir ruj uygulamak gibi bir seçeneğiniz de var. Maske kullanmak, dudaklarınızı kapladığı için rujun akma ve dağılma ihtimali var. Bu noktada cesur renkler yerine hafif veya ten rengi tonlarda nemlendirme sağlayan rujlara yönelin.

Maske Makyajı Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Maske Makyajı Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Suya dayanıklı likit eyeliner kullanın

Tek bir alana odaklanacaksanız, maske takarken hala görünen alanı seçin. Elbette gözlerinizi vurgulamanızdan söz ediyoruz. Çünkü bu, insanların size bakarken göreceği ilk bölge. Gözlerinizi vurgulamanın en etkili yolu, göz çevresi için suya dayanıklı eyeliner ve bol miktarda rimel uygulamak. Eğer eyeliner insanı değilseniz kanatlı bir kedi gözü makyajı yapmak zorunda değilsiniz. Ekstra vurgu için üst göz hattınızda ince bir uygulama yapabilirsiniz.

Maskara uygulamasını hafife almayın

İyi bir maskara uygulamasının gücünü hafife almayın. Maske taktığınızda gözlerinizin etkileyici bir görünüme sahip olmasına yardımcı olan şey maskara. Hem hacim hem de kıvrılma etkisi yaratmak için bir kirpik kıvırıcı, astar ve maskara kullanın. Kirpiklerinizi kıvırarak başlayın, ardından astar kullanın ve maskarayla bitirin.

İpek maskeye yatırım yapın

Çoğu makyaj sanatçısı, maske konusunda pamuk veya sentetik karışımlı bir maske yerine ipeğin tercih edilmesi konusunda hemfikir. İpek, doğal soğutma sağlayan hipoalerjenik bir malzeme ve cildin kurumasına neden olmayacak şekilde daha az emme eğilimine sahip. Çoğu dermatolog, bu fikri destekliyor Makyaj yapsanız da yapmasanız da maskneye karşı genel bir önlem olarak elinizin altında ipek bir maske bulundurmak akıllıca olabilir.

Maske Makyajı Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Maske Makyajı Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Dişlerinize iyi bakın

Maske kullanımı nedeniyle gülümsemeniz daha az görünse de maskenin altında ferah bir nefese sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu, pandemide daha iyi anladık. Bu nedenle ağız bakım rutininizi ihmal etmeyin. Maske kullanmadan önce dişlerinizi onlara iyi davranan bir diş macunu ile fırçaladığınızdan emin olun. Signal White Now Extra Fresh Diş Macunu’nu deneyin. Diş lekelerini gidermeye yardımcı beyazlık sağlayan formülü sayesinde düzenli kullanımda daha beyaz dişlere sahip olmanızı sağlar. Uzun süreli ferahlık sağlar ve günlük kullanım için uygundur.