0

Makyaj yapmak, hem kişisel bakımın tamamlayıcılarından hem de tarzınızı yansıtan uygulamalardan biri…Farklı teknikler denemek, gündüz ve gece makyajları arasında geçiş yapmak hatta öncesi ve sonrası ritüelleriyle uzun mesai ayrılması gereken bir işlemdir. Bütün kozmetik ürünlerin bir arada durması, düzenlenmesi ve makyaj esnasında pratik bir kullanım sunması için de makyaj çantası ihtiyacı ortaya çıkar. Gelin, makyaj çantası hakkında bilinmesi gereken detaylara birlikte bakalım.

Makyaj Çantası Nedir, Ne İşe Yarar?

Makyaj Çantası-1 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Çantası-2 - Saç Bakım Güzellik

Farklı boyutlarıyla günlük çantanızın içinde düzenli duran ya da seyahate giderken makyaj malzemelerinizi taşımaya yarayan destekçi, makyaj çantası olarak bilinir. Küçük makyaj çantası en sık kullandığınız ve her daim yanınızda bulunmasını istediğiniz kozmetik ürünleri saklamak içindir. Pratik kullanımı sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Eğer evde bir tuvalet masanız varsa ve makyaj malzemeleriniz bu masanın üzerindeyse daha düzenli durması için büyük makyaj çantası da tercih edebilirsiniz. Makyaj çantasının en önemli görevi kozmetik ürünleri sınıflandırarak düzenlemesi ve ihtiyaç halinde de yanınızda taşıyabilmenizi sağlamasıdır. Bu anlamda kendi gereksinimlerinizle örtüşen bir makyaj çantası seçmeniz avantajlı olur.

Makyaj Çantası Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok farklı modelde ve özellikte makyaj çantası bulunur. Zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz makyaj çantası çeşitleri arasından bazıları şunlardır:

Makyaj Çantası-3 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Çantası-4 - Saç Bakım Güzellik

Organizer Formlu Makyaj Çantaları

Tüp ürünler, paletler, fırçalar, rujlar ve hatta bakım ürünleri için ayrı gözlere sahip düzenleyici görevi de gören makyaj çantaları adeta profesyonel makyaj çantası gibidir. Bazı modellerde seyahat askısı da bulunduğundan fazla yer kaplamaz ve bu özellikleri sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Kaybolması kolay, küçük kozmetik malzemeler için file bölme, fırçalar için fermuarlı göz, şeffaf ve gizli alanları ile fonksiyonel bir model olarak öne çıkar.

Seyahat Makyaj Çantası

Sık sık seyahate çıkıyorsanız ve valizinizde büyük bir makyaj çantası için yer yoksa az bölmeli bir seyahat makyaj çantası tercih ederek çok kullandığınız malzemeleri bunun içinde taşıyabilirsiniz. Farklı renklerde ve formda bulabileceğiniz seyahat makyaj çantaları fermuarlı ya da çıtçıtlı olabilir. Uzun ömürlü bir tercih yapmak isterseniz hakiki deri olanlarına göz atabilirsiniz. Bu kategorideki kilitli makyaj çantası modellerini de değerlendirebilirsiniz.

Makyaj Çantası-5 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Çantası-6 - Saç Bakım Güzellik

Şeffaf Makyaj Çantası

Son derece pratik ve zamandan tasarruf ettiren bir başka çeşit de şeffaf makyaj çantası modelleridir. İçine yerleştirdiğiniz ürünleri kapağını açmadan görebileceğiniz bu makyaj çantası çeşidinde farklı boyutlar bulunur. Günlük çantanızın içine koyabileceğiniz küçük boyutlarda bir şeffaf çanta da alabilirsiniz, tüm malzemelerinizi alacak büyüklükte çift katlı, bol bölmeli bir model de…

Bez Makyaj Çantası

Makyaj çantası modeli seçiminde zevkleriniz ve tarzınız da önem taşır. Sade, doğal ve spor giyimden hoşlanıyorsanız bez makyaj çantası sizin için en ideal seçim olacaktır. Bu çantalar

clutch şeklinde olabileceği gibi daha büyük omuzdan askılı da olabilir. Sahip olduğunuz kozmetik ürünlerin adedine göre boyut seçimi yapabilirsiniz. Üzeri baskılı bez çantalar ile stilinizi dilediğiniz gibi yansıtabilirsiniz.

Deri Makyaj Çantası

Ömürlük bir seçim yapmak için deri makyaj çantası seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Dayanıklı ve şık bir tercih olan deri makyaj çantası kozmetik dışında, banyo için gerekli kişisel bakım ürünlerini ve hatta mücevherlerinizi de saklamak ve taşımak için uygundur. Kullanım hatası yapmadığınız sürece yıllarca elinizin altında olabilecek bu ürün fiyat performans dengesi açısından da mantıklı bir alışveriş olarak düşünülebilir. Ancak burada suni deri değil de hakiki deri alternatifini seçmeniz daha doğru olacaktır.

Makyaj Çantası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Makyaj Çantası-7 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Çantası-8 - Saç Bakım Güzellik

Tasarımı, üretim malzemesi, formu, boyutu gibi özellikleriyle birbirinden ayrılan makyaj çantalarının seçim aşamasında dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır:

 

  • Sürekli olarak bir yerden başka bir yere taşınacak olan kozmetik ürünler için sert kapaklı ve dayanıklılığı yüksek bir makyaj çantası tercih etmelisiniz. Ürünlerin açılması, ezilmesi ve dökülmesi gibi olumsuz durumları minimum hale getirmek için bu ideal bir seçim olur.
  • Zevk ve ihtiyaçlarınız elbette önemlidir ancak seçeceğiniz makyaj çantasının uzun ömürlü olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu anlamda kaliteden ödün vermemenizi öneririz.
  • Alacağınız çantanın hacmi son derece önemlidir. Çok fazla far paletiniz, çeşit çeşit fırçanız, süngeriniz ve pek çok rujunuz varsa ve hemen hepsini makyaj uygulamanızda kullanıyorsanız içine tüm malzemenizi sığdırabileceğiniz büyük boyutlarda bir makyaj çantası almalısınız.
  • Makyaj çantası alışverişinde boyut konusunda kararsız kaldıysanız, set halinde olan ve farklı boyutlarda iç içe geçebilen set halindeki çantalardan alabilirsiniz.

Makyaj Çantasının İçinde Neler Olmalı?

Makyaj Çantası-9 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Çantası-10 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj çantanızı ne zaman ve nerede kullanacağınıza bağlı olarak içine koyacaklarınız da değişir. Gün içinde ruj tazelemeyi ve allık takviyesi yapmayı alışkanlık haline getirenlerdenseniz, küçük bir bez makyaj çantası işinizi görecektir. Ancak çok daha fazla malzemeye ihtiyaç duyuyorsanız büyük boyutlarda bir çanta almalı ve içine tüm far paletlerini, likit rujları, fırçalarınızı, aydınlatıcı çeşitlerini, allık, rimel ve kalemlerinizi, parlatıcılarınızı ve hatta temizleme ürünlerini de koymalısınız.  

 

Her an her yerde makyaj tazeleyenlerden tutun da, kırk yılın başı makyaj yapanlara kadar herkesin ihtiyacı olan makyaj çantası hem orijinal tasarımları hem de fonksiyonel kullanımları nedeniyle herkes tarafından tercih edilir. Birbirinden şık makyaj çantalarını keşfetmek için acele edin!