1

Makyaj malzemeleri kadınların hem özel günler de hem de günlük hayatta en çok kullandığı ürünlerin başında gelir. Yüzde dikkat çekici bir ifade yaratmak ve bazı noktaları vurgulamak için makyaj malzemeleri olmazsa olmazlar arasındadır. Güzellik dünyasında trendlerin gelişmesi ve ürünlerin sürekli güncellenmesi değişik makyaj malzemeleri ortaya çıkmasına ve ürünlerin çeşitlenmesine neden olur. Trendlerden geri kalmamak, tüm makyaj malzemeleri isimleri hakkında bilgi sahibi olmak ve makyaj becerilerinizi iyileştirmek istiyorsanız bu yazı sizin için! Peki, makyaj ürünleri isimleri nelerdir ve bu ürünler ne işe yarar? Gelin makyaj malzemeleri isimleri hakkında bilinmeyenleri yakından inceleyelim.

Makyaj Malzemeleri - Saç Bakım Güzellik Makyaj Malzemeleri - Saç Bakım Güzellik

Göz Makyaj Malzemeleri İsimleri

Göz makyajı, işin en önemli kısımlarından birini oluşturur. Göz makyaj malzemeleri isimleri ve kullanımını bilmek göz makyajının iyi görünmesinde rol oynar. İşte, göz için makyaj malzemeleri isimleri ve kullanımları

 • Kaş Kalemi: Göz makyajına başlamadan önce kaşları şekillendirmek gerekir. Kaşlarınız arasındaki boşlukları doldurarak göz makyajının daha iyi görünmesine katkı sağlayabilirsiniz. İnce uçlu bir kaş kalemi yardımıyla doğal bir şekilde boşlukları doldurabilir ve sonra kaş jeli ile kaşlarınızı sabitleyebilirsiniz.
 • Far Bazı: Göz makyajının daha kalıcı olmasına imkan tanıyan far bazı, far rengini daha belirgin hale getirmek için de tercih edilir. Aynı zamanda ürün, göz kapağındaki renk eşitsizliği sorununu da ortadan kaldırır. Far bazını parmaklarınızla göz kapağınıza uygulayabilirsiniz.
 • Far: Far bazından sonra sıra geldi far uygulamasına. Farklı renk seçenekleri sunan far paletlerinden edinerek değişik ve havalı göz makyajı stilleri oluşturabilirsiniz. Far paleti alırken göz renginize ve sezonun trendlerine de göz atmayı unutmayın.
 • Eyeliner: Gözleri daha çekici hale getiren eyeliner ile göz alıcı bir görünüm yaratmak mümkün. Eyeliner sürme işlemine ilk önce kuyruk kısmından başlayarak daha sonra kirpik dibine doğru devam edebilirsiniz. Daha sonra göz pınarından iki kuyruğu birleştirerek işlemi sonlandırabilirsiniz.
 • Maskara: Göz makyajının olmazsa olmazlarından biri de maskara. Kirpiklerinizi kıvırmaya ve hacim katmaya yarayan bu malzemeyi, dipten uca doğru zigzag hareketleri eşliğinde kirpiklerinize uygulayabilirsiniz. Ürünü kirpik diplerine uyguladığınızdan da emin olun.

Göz Kalemi: Göz yapısını daha hacimli gösteren göz kalemi isterseniz eyeliner ile isterseniz de dağıtarak kullanabilir ve farklı stiller elde edebilirsiniz.

Makyaj Malzemeleri 2 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Malzemeleri 2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz Makyaj Malzemeleri İsimleri

Ten makyajı, bütün makyaj işleminin en temel aşamalarından biridir. Hoş ve canlı görünen bir cilt yapısı elde etmek için yüz makyaj malzemelerini doğru sırada uygulamak ve kaliteli ürünler seçmek son derece önemli. İşte yüze sürülen makyaj malzemeleri isimleri

 • Makyaj Bazı: Makyaj bazı, kapatıcı ve fondöten gibi ürünlerin kalıcılığını artırmak ve cildi daha pürüzsüz hale getirmek için tercih edilir. Ayrıca cildi nemlendirmek ve fondötenin gün içinde parlamasını engellemek için de makyaj bazından faydalanabilirsiniz. Makyaj bazı alırken cildinize uygun olan ürünleri tercih etmeye özen gösterin.
 • Fondöten: Fondöten, ciltteki kusurları gizleyen ve cildi daha güzel gösteren bir üründür. Fondöten alırken cilt tipinize, nasıl bir bitiş istediğinize ve ten renginize göre seçim yapabilirsiniz. Fondöteni; parmaklarınızla, makyaj süngeri ile ya da fırça yardımıyla cildinize uygulamanız mümkün.
 • Kapatıcı: Göz altı morluklarını örten ve cilt kusurlarını gizleyen kapatıcı, en çok tercih edilen malzemelerin başında gelir. Kapatıcınızı cilt rengine göre seçerek parmaklarınızla tampon hareketler eşliğinde cildinize uygulayabilirsiniz. Göz altı morluklarınız ve sivilce izleriniz yoğunsa renk eşitleme özelliği olan corrector ürünlerinden de faydalanabilirsiniz.
 • BB Krem: Doğal ten makyajı sevenler için BB krem harika bir seçenek. İnce yapısı ve doğal bitişi ile bu ürünler günlük makyajda sıkça kullanılır. Yüksek güneş koruma faktörüne sahip olan BB kremler, kusurları örterken aynı zamanda cildi nemlendirmeye katkı sunar.
 • CC Krem: Tıpkı BB kremler gibi CC kremler de yüzde doğal bir görünüm için tercih edilir. Cildinizde yorgun görünümden ve kızarıklık sorunundan şikayetçiyseniz CC kremin renk eşitleyici özelliğinden faydalanabilirsiniz.
 • Pudra: Makyaj malzemeleri çeşitleri arasındaki pudra, makyajı sabitlemek ve kapatıcılığı artırmak için sıkça kullanılır.
 • Allık: Tenin daha sağlıklı ve enerjik görünmesi için allıklar olmazsa olmazlardan. Allığı, elmacık kemiklerinizden yukarı doğru sürerek ideal bir görünüm yakalayabilirsiniz. Allık seçiminde şeftali ve pembe gibi tonları tercih ederek natürel bir görünüm yakalayabilirsiniz.
 • Bronzer: Yüz renginize daha sıcak ışıltılar katmak ve her daim güneş etkisini cildinizde hissetmek için bronzer ürünleri kullanabilirsiniz. Bronzer’ı güneşin ilk değdiği yerler olan burun üstü, elmacık kemikleri ve çene üstüne uygulayabilir ya da kontür yapmak için kullanabilirsiniz.

Aydınlatıcı: Aydınlatıcı, cildini parlak göstermek ve tenine ışıl ışıl bir görünüm katmak isteyenlerin vazgeçilmezi. Elmacık kemikleri, kaş altı, burun ucu ve dudak üzeri aydınlatıcı uygulamanız gereken yerler arasında.

Makyaj Malzemeleri 3 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Malzemeleri 3 - Saç Bakım Güzellik

Dudak Makyaj Malzemeleri İsimleri

Göz alıcı bir makyaj uygulamasının önemli aşamalarından bir diğeri ise dudaklardır. Makyaj uygulamasının tamamlayıcısı olan dudaklar için kullanmanız gereken malzemeler ise aşağıdaki gibidir:

 • Dudak Kalemi: Dudak çerçevesini belirlemeye yardımcı olan dudak kalemini, dudak çerçevesinin bir tık dışından uygulayarak ideal bir görünüm oluşturabilirsiniz. Dudak kalemini rujdan bir ton koyu seçerek dudaklarınızın daha dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ruj: Likit,mat, parlak veya saten bitişli… Pek çok çeşide sahip olan rujları makyaj stilinize göre seçebilirsiniz. Likit rujlar mat ve dolgun bir görünüm sunarken saten rujlar ise dudakların dikkat çekici hale gelmesine yardım eder. Parlak rujlar ise ıslak bir görünüm tercih edenlerin favorisidir. Ayrıca “Ruj nasıl sürülür?” diye merak ediyorsanız içeriği hemen okuyarak detayları öğrenebilirsiniz.
Makyaj Malzemeleri 4 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Malzemeleri 4 - Saç Bakım Güzellik