0

Eyeliner, gözlerinizin öne çıkmasına veya daha büyük görünmesine yardımcı olabilir, hatta şeklini dahi değiştirebilir. Daha önce hiç eyeliner sürmemiş olsanız bile, makyajınızı bir sonraki seviyeye taşımak için biraz pratik yapmanız yeterli.

Söz konusu eyeliner olduğunda, yeni başlayanlar için bu uygulamayı göz kalemi ile yapmak ideal bir seçenek. Peki kalemle eyeliner nasıl çekilir? Tüm detaylar, yazımızda.

Göz Kalemi ile Eyeliner Nasıl Çekilir?-1 - Saç Bakım Güzellik Göz Kalemi ile Eyeliner Nasıl Çekilir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Adım adım göz kalemi ile eyeliner nasıl çekilir?

Göz kalemi, uygulaması son derece kolay bir makyaj malzemesi. İnce, doğal bir görünüm için kalemi hafifçe uygulayabilir veya dramatik gözler oluşturmak için dağıtabilirsiniz. Göz kalemi ile eyeliner çektiğinizde, likit olanlar gibi gözünüze kaçma ihtimali de bulunmuyor.

Göz kalemi ile kolay eyeliner nasıl çekilir, öğrenmek için okumaya devam edin.

Adım 1: Göz kaleminizi keskinleştirin veya matlaştırın

Göz kaleminizin keskinliği, eyeliner’ın görünüşünü etkiler. Örneğin, göz kalemi ile ince eyeliner nasıl çekilir, merak ediyorsanız cevap kaleminizi keskinleştirmek. Benzer şekilde kalemi matlaştırarak daha yuvarlak ve kalın bir çizgi oluşturabilirsiniz.

  • Kalemi istediğiniz kadar keskinleştirmek için bir kalemtıraş kullanın.
  • Kalemi matlaştırmak için kalemin ucunu bir peçeteyle nazikçe ovalayın.
Göz Kalemi ile Eyeliner Nasıl Çekilir?-3 - Saç Bakım Güzellik Göz Kalemi ile Eyeliner Nasıl Çekilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 2: Göz kaleminizi hazırlayın

Kalemin gözünüzde düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi için doğru sıcaklığa ulaşması gerekir. Eğer sert hissettiriyorsa ısıtmak isteyebilirsiniz. Yumuşak hissediyorsanız soğutmayı deneyebilirsiniz. Daha soğuk bir kalem ucu daha yumuşak, ince bir uygulama sağlar. Yumuşak bir kalem ucu ise daha koyu, siyah eyeliner görünümü oluşturur.

  • Kaleminizi ısıtmak için saç kurutma makinenizi en yüksek ayarda açın ve birkaç saniye göz kaleminize doğrultun. Ardından gözünüze uygulamadan önce bileğinizde test edin.
  • Kaleminizi soğutmak için uygulamadan yaklaşık 10 dakika önce buzluğa koymayı deneyin. Bu, eyeliner’ın daha keskin bir çizgi oluşturmasına yardımcı olur.

Adım 3: Göz kapağınızın dış köşesini tutun

Parmaklarınızı üst kirpik çizginizin dış kenarına yerleştirin ve göz kapağı gergin olacak şekilde hafifçe dışarı doğru çekin. Bu, üst kirpik çizginiz boyunca düz bir çizgi oluşturmanızı sağlar. Göz kapağınızı gererken kapatmak da isteyebilirsiniz.

  • Göz kapağınız kirpik çizginizi bloke etmeyecek şekilde kaşlarınızı kaldırın.
  • Elinizi sabit tutmak için dirseğinizi bir masa üzerine koymanız da yardımcı olabilir.
Göz Kalemi ile Eyeliner Nasıl Çekilir?-5 - Saç Bakım Güzellik Göz Kalemi ile Eyeliner Nasıl Çekilir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Adım 4: İç köşeden başlayın ve çapraz çalışın

Göz kapağınızın iç köşesini kaplamaya başlayın ve dış kenarına doğru hareket edin. Düz bir çizgi oluşturmak için kısa vuruşlar kullanın.

  • Gözlerinizi daha büyük göstermek istiyorsanız üst kirpik çizginizin hemen iç köşesine daha açık bir renk uygulayın.

Adım 5: Daha doğal bir görünüm için kirpiklerin arasını doldurun

Uygulama sırasında gözlerinizi sıkıca kapatın. Eyeliner’ı sadece üst göz kapağınızdaki kirpiklerin arasındaki boşluklara uygulayın. Bu dramatik bir çizgi oluşturmadan sadece gözlerinizi vurgular.

  • Üst veya alt kirpik çizginizi sıkılaştırabilirsiniz.

Adım 6: Alt kirpik çizginizi çizin

Alt göz kapağınıza da uygulama yapmak isterseniz, parmağınızı alt göz kapağının dış kenarına koyup gergin bir şekilde çekin. Ardından kısa vuruşlarla kalemi uygulamaya başlayın.

  • Dramatik bir görünüm için tüm alt kirpik çizgisini çekin.
  • Daha ince bir görünüm için alt kirpik çizgisinin sadece dış yarısını çizin.