0

Eyeliner, makyajın olmazsa olmazı ama şüphesiz, uygulaması en zoru. Çoğumuz eyeliner nasıl sürülür, yeterince iyi bilmiyoruz. Çünkü eyeliner uygularken kesinlikle titiz davranmak gerekiyor. Göz farı, allık ve fondöten gibi birçok makyaj malzemesinin aksine eyeliner yanlış uygulamaya çok müsait. Yalnızca eliniz titrediğinde göz makyajınız bir karmaşaya dönüşebilir! Veya tam başardığınızı düşündüğünüzde göz şeklinize uygun olmayan bir şekilde uyguladığınızı fark edebilirsiniz.

Peki ya size tek seferde kusursuz bir şekilde eyeliner çekebileceğinizi söylesek? Eyeliner çekme konusunda ihtiyacınız olan tüm ipuçları, yazımızda!

Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir: 6 Adımda Deneyin-1 - Saç Bakım Güzellik Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir: 6 Adımda Deneyin-2 - Saç Bakım Güzellik

Jel eyeliner nasıl çekilir?

Jel eyeliner, genelde mat olur. Bu nedenle daha kalın yapılıdır ve kolay kayar. Bu tür eyeliner’ların kullanımı nispeten daha kolay olsa da çok kolay bulaşabilir. Ayrıca diğer türlere kıyasla daha uzun ömürlüdür. Peki, jel eyeliner nasıl çekilir?

 • Bir ipucu olarak jel eyeliner ile birlikte gelen fırçayı kullanmak yerine küçük, düz kenarlı bir makyaj fırçası kullanın. Böylece onu kirpik çizgisine yakın şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Üst kirpik çizginiz boyunca, içten dışa eyeliner’ı çekin.
 • Kirpiklerinizin bittiği yerden hafifçe yukarı doğru bir çentik atın. Ardından kirpik çizginizin tam ortasından çentiğin ucuna kadar eyeliner’ı tekrar uygulayın.
 • Son olarak çentiğin ucuyla birleştirdiğiniz çizgi arasındaki üçgen şeklindeki boşluğu doldurun.

Kalemle eyeliner nasıl çekilir?

Kolay uygulama ve doğal bir görünüm için kalem eyeliner kullanın. Kalem eyeliner’ın uygulaması tıpkı diğer göz kalemleri gibi kolay. Kalem eyeliner kullanırken, ara sıra kaleminizi açmanız veya matlaştırmanız gerekecek. Kalem eyeliner’ınızın keskinliği, görünüşünü etkiler. Onu keskinleştirerek ince bir çizgi oluşturabilir veya kalemi matlaştırarak daha yuvarlak, kalın bir çizgi çizebilirsiniz. Göz kalemi ile eyeliner çekmek için şu noktaları göz önünde bulundurun:

 • Parmaklarınızı üst kirpik çizginizin dış kenarına yerleştirin ve göz kapağını gererek hafif dışarı doğru çekin.
 • Göz kapağınızın iç köşesini çizmeye başlayın ve dışa doğru hareket edin. Düz bir çizgi için kısa vuruşlar kullandığınızdan emin olun.
 • Doğal bir görünüm istiyorsanız gözlerinizi sıkıca kapatın. Eyeliner’ı sadece üst göz kapağınızdaki kirpiklerin arasındaki boşluklara uygulayın. Bu, dramatik bir çizgi oluşturmadan gözlerinizi vurgular.
 • Ayrıca siyah eyeliner yerine kahverengi kalem kullanmak da doğal bir görünüm yaratabilir.
Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir: 6 Adımda Deneyin-3 - Saç Bakım Güzellik Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir: 6 Adımda Deneyin-4 - Saç Bakım Güzellik

Likit eyeliner nasıl çekilir?

Likit eyeliner’ı uygulamak daha zor görünse de doğru ipuçlarıyla bunun üstesinden gelmek mümkün. Uygulamadan önce eyeliner’ın karışmasını sağlamak için şişeyi sallayın.

 • Fırçayı kirpiklerinize mümkün olduğunca yakın olacak şekilde üst kirpik çizginize yerleştirin. Ardından sürmeye başlayın. Kirpik çizginizin dış kenarına doğru hareket edin.
 • Dış köşeyi bitirdikten sonra üst kirpik çizginizin iç kenarını hizalayın ve bu çizgiyi, yaptığınız ilk çizgiyle birleştirin. Çizgileri birleştirmek için küçük vuruşlar kullanın.
 • Kanatlı bir görünüm isteğe bağlı ancak bunu eklemek uygulamanızı kolaylaştırabilir. Kanatlı bir görünüm için dış kirpik çizginizin kıvrımını göz kapağınızın dış köşesinden yukarıya doğru takip etmeniz yeterli. Ardından kanadı gerektiği gibi doldurun.

İncecik eyeliner nasıl çekilir?

Eyeliner’ınızın çeşidi ne olursa olsun incecik bir çizgi oluşturmak için özenli olmalısınız. Sırasıyla şu adımları takip edin:

 • Kusursuz bir çizgi için eyeliner ile önce gözün bitiş yerini işaretleyin.
 • Kuyruklu bir çizim yapacaksanız kuyruğun bitmesini istediğiniz yeri de işaretleyin. Sonra bu iki noktayı birleştirin.
 • Ardından bitiş noktasından göz pınarlarına kadar tek hamlede bir çizgi çekin.
 • Çok yavaş hareket ederseniz elleriniz titreyebilir. Bu nedenle olabildiğince hızlı olun. Birkaç denemeden sonra daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz.
Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir: 6 Adımda Deneyin-5 - Saç Bakım Güzellik Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir: 6 Adımda Deneyin-6 - Saç Bakım Güzellik

Yarım eyeliner nasıl çekilir?

Yarım eyeliner, kirpik dibine çekilen eyeliner’ın gözlerin tam ortasından başladığı stil. Ve giderek daha fazla popülerleşiyor. Özellikle küçük gözlere sahip olanlar için bu makyaj trendi, son derece ideal. Çünkü gözleri daha büyük ve çekik göstermeyi sağlıyor. Peki, yarım eyeliner nasıl çekilir?

 • Önce eyeliner’ın kuyruğunu oluşturun. Gözünüzün bitiş noktasına eyeliner’ı yerleştirin ve hafif yukarı doğru ilerleyin. Minik bir kuyruk yapmaya özen gösterin.
 • Ardından kuyruktan kirpik diplerine doğru ilerleyin. Eyeliner kirpik diplerine en yakın noktada olmalı. Eğer boşluk kalırsa çizgiyi takip ederek boşlukları doldurabilirsiniz.
 • Hayal ettiğiniz görünüm için göz şekline göre makyaj yapmanız önemli. Yarım eyeliner’ı göz şekline göre gözlerinizin tam ortasında veya göz pınarına daha yakın bir noktada sonlandırabilirsiniz.
 • Gözlerinizin daha büyük görünmesi için alt kirpiklerinizi de es geçmeyin. Aynı tekniği alt kirpik dibine de uygulayın.

Bant ile eyeliner nasıl çekilir?

Kolay eyeliner çekme yöntemleri arasında bant son derece yaygın olarak kullanılıyor. Eğer siz de eyeliner sürmeye yeni başladıysanız kusursuz bir görünüm için bant kullanmayı deneyin.

 • Öncelikle eyeliner’ın kuyruğunu oluşturmak için göz kenarından kaş bitimine hizalı bir şekilde bant yapıştırın. Çok yapışkan bir bant olmamasına özen gösterin, aksi takdirde cildiniz tahriş olabilir.
 • Eyeliner’ın açısını ve kalınlığını isteğinize göre ayarlayın ve bantın üzerinden başlayarak göz pınarına doğru düz bir çizgi çekin.
 • Ardından kuyruktan göz pınarınıza doğru eyeliner uygulayın ve ikisini birleştirin.
 • Bittikten sonra boşluk kaldıysa boşlukları küçük vuruşlarla doldurun. Eyeliner’ınız hazır!
Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir: 6 Adımda Deneyin-7 - Saç Bakım Güzellik Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir: 6 Adımda Deneyin-8 - Saç Bakım Güzellik

Bonus 1:

Hızla bir yere hazırlanıyorsunuz ve eyeliner’ınızı bulamadınız mı? Maskaranızı kullanın. Maskaranızı kirpik çizgisine olabildiğince yakın bir şekilde uygulayın. Zor gelirse, eyeliner fırçası kullanarak maskaranızı tıpkı bir jel eyeliner gibi göz kapaklarınızın üzerine çekin. Ama maskarayı gözlerinizin iç kısmında kesinlikle kullanmamalısınız.

Bonus 2:

Eğer kalem eyeliner’ınız kuruduysa üzülmeyin! Onu yumuşatmak için saf alkole ihtiyacınız var. Eczanelerde satılan saf alkolden 1-2 damla kadar pamuğa dökün ve kalem eyeliner’ın ucunu temizleyin. Alkollü pamukla eyeliner’ın ucunu sarın ve 5 dakika bekletin. Ardından bir peçetenin üzerinde deneyerek göz makyajınıza geçebilirsiniz.

Ayrıca makyaj temizliği, göz farı nasıl sürülür, düşük göz kapağı makyajı gibi konularda daha fazlasını keşfetmek için ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.