1

Porselen makyaj cildin pürüzsüz, kusursuz, homojen ve ışıltılı görünmesini sağlayan bir makyaj tekniği. Cildinizi muhteşem göstermenin anahtarı elbette doğru makyaj ürünleri ile gerçekleştirilen bir ten makyajı.

Peki, 2022 trendleri arasında gösterilen porselen makyaj nedir? Bu makyaj tekniği için tıpkı porselen bebeklerde olduğu gibi pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmek o kadar da zor değil. Önemli olan, doğru ipuçlarını bilmek. Eğer siz de porselen makyajı denemek istiyorsanız aşağıdaki rehberimize mutlaka göz atın.

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Porselen makyaj nedir?

Porselen makyaj, doğru makyaj malzemeleri ile evde yapabileceğiniz, cildinizin daha pürüzsüz ve kusursuz görünmesini sağlayan bir makyaj stili olarak tanımlanabilir. Sivilce, sivilce izleri, lekeler, gözenekler ve pürüzler gibi cilt problemlerini gizlemek isteyenler için profesyonel nişan makyajı, sade gelin makyajı gibi fotoğraf çekileceğiniz özel günlerde siz de porselen makyajı kullanmak isteyebilirsiniz. Özellikle porselen gelin makyajı, porselen makyaj malzemeleri ile yapıldığında çok daha kalıcı ve göz alıcı görünür. Sık sık televizyonda ve kırmızı halı organizasyonlarında gördüğümüz ünlü yıldızların çoğu bu makyajın nimetlerinden faydalanıyor!

Porselen makyaj malzemeleri

İster doğal porselen makyaj ister sade porselen makyaj yapmak istiyor olun ihtiyacınız olan bazı temel makyaj malzemeleri var. Bu makyaj stilinde kusursuz ten görünümü oluşturmanın çok önemli olduğunu söylemiştik. Bu nedenle makyaj bazı, ten rengine uygun fondöten, şeffaf pudra, ten renginden bir veya iki ton açık bir kapatıcı, şeftali tonlarında bir allık olmazsa olmaz.

Göz makyajınız için ise takma kirpik, maskara, siyah eyeliner, göz makyajı bazı gerekli. Dudaklarınız için göz makyajınıza göre bir karar vermelisiniz. Göz makyajınız koyuysa nüde tonlara; açıksa kırmızı, bordo gibi rujlara yönelin. Porselen makyaj malzemelerini bildiğinize göre, makyajın yapımına geçebiliriz.

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Porselen makyaj nasıl yapılır?

Porselen makyaj malzemeleri ile porselen makyaj yapmak için sırasıyla aşağıdaki adımları izleyin.

Cildinizi makyaja hazırlayın

Tıpkı porselen gibi bir cilt için cildinizi makyaja hazırlamanız önemli. Bunun için gerekli malzemelerden biri de cildinizin pürüzsüz görünmesine yardımcı olacak bir peeling olmalı. Yüzünüzü her zamanki yüz temizleme ürününüzle yıkayın. Ardından peeling ürününüzle cildinizi ölü derilerden arındırın. Böylece cildiniz gün boyu daha parlak ve ışıltılı görünecek. Ardından her zamanki nemlendiricinizi uygulayın. Cildinizin yumuşak görünmesi için cilt tipinize uygun bir makyaj bazı ile devam edin.

Doğru porselen fondöteni bulun

Porselen makyajda kalıcılığı yüksek cilt ürünleri kullanmalısınız. Özellikle porselen gelin makyajı için daha önce kullandığınız ve güvendiğiniz ürünlere yer verin. Kullanacağınız fondötene karar verdikten sonra kalıcılığı ile öne çıkan ürünü, cildinize eşit şekilde yedirin. Ürününüzün tere, suya ve bulaşmaya karşı dayanıklı olması son derece önemli, unutmayın.

Fondöteni uyguladıktan sonra göz altı kapatıcısını uygulamaya geçebilirsiniz. Göz altı kapatıcısı seçimi fotoğraflarda iyi çıkmanız için büyük önem taşıyor. Ardından şeffaf pudranızı cildinizin tamamını hafif şekilde uygulayın. Şeffaf pudralar, bildiğiniz gibi makyajınızı sabitlemek için var. Bu adım sayesinde ten makyajınızı daha kalıcı hale getirmiş olacaksınız. Son olarak şeftali tonlarındaki allığınızı elmacık kemiklerinden başlayarak hafifçe yukarı doğru uygulayın. İşte porselen ten makyajınız hazır!

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Gözlerinizi öne çıkarın

Porselen makyajda gözlerinizi öne çıkarmak istiyorsanız göz kapaklarınıza far bazı uygulayarak göz makyajınızı sabitleyebilirsiniz. Ardından far paletinizden nude bir rengi göz kapağınıza baz olarak uygulayın. Göz kapağının dış kısmına şakaklara doğru koyu kahverengi far sürün ve alt kirpikleri de aynı renkle doldurun. Bu, gözlerinizi boyutlandırmanızı sağlar. Son olarak kirpiklerinizi kıvırıp kaldıracak bir maskara uygulaması ile göz makyajınızı tamamlayın.

Veya dudaklarınızı öne çıkarın

Göz makyajınız yerine dudaklarınızı öne çıkarmak istiyorsanız göz makyajınızı hafif tutup -belki sadece bir maskara uygulayarak- tamamlayın. Porselen makyajı mat ruj ile tamamlamaya ne dersiniz? Mat rujlar, porselen ten makyajının pürüzsüzlüğünü destekler. Kombininize uygun rengi seçin ve kalıcı mat rujun tadını çıkarın.

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-7 - Saç Bakım Güzellik Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Porselen makyaj yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Porselen makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken bazı temel adımlar var. Bunları kısaca şu maddelerle özetleyebiliriz:

  • Özellikle gece makyajı yapacaksanız porselen makyaj malzemeleri kullanımına dikkat edin. Gündüzleri yoğun görünümler yerine daha doğal makyaj stillerine yönelmek iyi bir fikir.
  • Porselen makyaj malzemelerini kullanmaya başlamadan önce cildinizi temizleyip nemlendirdiğinizden emin olun.
  • Porselen cilt görünümü için makyaj malzemeleri kullanım sıralaması da önem taşıyor. Bu nedenle ürünleri doğru sırayla cildinize uygulamaya özen gösterin.
  • Söz konusu porselen makyaj olduğunda, makyajdan önce yapılması gerekenler kadar sonrasında yapacaklarınız da önemli. Makyajınızı kullandıktan sonra yoğun bir makyaj olduğundan gözeneklerinizi iyice temizlemeyi ve makyaj kalıntılarından arındırmayı unutmayın. Cildinizi temizledikten sonra mutlaka nemlendirin.

Porselen makyaj mı normal makyaj mı?

Porselen makyajın öne çıkan özelliğinin kalıcılığı olduğunu söyledik. Bu özelliği sayesinde özellikle özel günlerde ve fotoğraf çekimlerinde harika görünmenizi sağlıyor. Porselen makyajın kalıcılığını sağlayan şey elbette kullanılan doğru makyaj malzemeleri.

Dolayısıyla günlük makyajınızda bu kadar yoğun ve kalıcı ürünler kullanmanıza gerek yok. Böylece cildinizi ağırlaştırmamış, ona daha iyi davranmış olursunuz. Ancak eğer özel bir etkinliğe katılacaksanız; nişanınız, düğününüz veya fotoğraf çekiminiz varsa porselen makyaj yaparak hayal ettiğiniz kusursuz makyaj görünümünü kolayca elde edebilirsiniz.

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-9 - Saç Bakım Güzellik Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?-10 - Saç Bakım Güzellik

Porselen makyaj akar mı?

Porselen makyaj nedir, detaylıca açıkladık. Tüm bu bilgiler ışığında, doğru yapılan porselen makyajın akmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü porselen makyajın temel özelliği yoğun makyaj malzemelerinin kullanımı ve sabitleyici uygulamalar ile kalıcılığın sağlanması. Eğer yukarıdaki dikkat noktalarını atlamaz ve doğru porselen makyaj malzemeleri kullanırsanız uzun saatler dayanıklı bir porselen makyaj görünümü yakalayabilirsiniz.

Porselen makyajda nasıl kalıcılık sağlanır?

Porselen makyajla ilgili merak edilen sorulardan biri de bu. Bu makyajın diğer uygulamalara kıyasla daha kalıcı olması kullanılan malzemelerle ilgili. Koşullara göre kalıcılık süresi uzayıp kısalabilse de iyi bir porselen makyaj 24 saate kadar kalıcılık sağlayabilir. Ancak cilt sağlığı açısından porselen makyajın uzun süre kullanılmaması önerilir.

Evde porselen makyaj nasıl yapılır?

Aslında porselen makyajın yapım aşamalarını yukarıda detaylı bir şekilde anlattık. Bununla birlikte porselen makyajın genelde güzellik salonlarıyla ilişkilendirildiğini de hatırlatalım. Özel günlerde makyajınızı bir profesyonele emanet etmek isteyebilirsiniz. Bu noktada özel günden önce birkaç makyaj provası yaptırmayı unutmayın. Böylece olası kötü sürprizlerin önünü erkenden kapatmış olursunuz.

Porselen makyajınızı evde yapacaksanız daha önceki makyaj deneyimlerinizi göz önünde bulundurun. Çünkü porselen makyaj, hataları affeden bir tür değil. Yukarıda anlattığımız porselen makyaj adımları bu uygulama için geçerli ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalara yeniden değinmekte fayda var.

Porselen makyaj malzemeleri, evde yapacağınız makyaj için olmazsa olmaz. Bu sayede makyajınızı daha kolay tamamlayabilirsiniz. Porselen makyaj malzemelerinin fiyatları, kalitelerine göre değişiklik gösterir. Bu ürünler arasında makyaj bazı, fondöten, kapatıcı, sabitleyici pudra, allık, far paleti, maskara, eyeliner, kaş kalemi, ruj yer alır. Bu malzemelere sahip olduktan sonra siz de YouTube videolarından yardım alarak evde porselen makyaj yapabilirsiniz.