0

Hassas ciltler için nemlendirici seçiminde diğer ciltlere kıyasla daha fazla özen göstermek gerekir. Bu cilt tipinde cilt yapısını koruyacak ürünler tercih edilmelidir. Hassas ciltler diğer cilt tiplerine kıyasla yanma, batma ve kaşıntı gibi sorunlarla daha fazla karşı karşıya kalma eğilimindedir. Çeşitli çevresel etkenler ve genetik nedenlerle hassas ciltlerde söz konusu şikayetler dönemsel olarak artış gösterebilir. Cilt bariyerinin zayıf olduğu hassas ciltlerde cildin ihtiyacı olan nemin sağlanması önem taşır. Siz de hassas cilt yapısına sahipseniz uygun nemlendirici ürünleri ile cildinizi rahatlatabilir, daha bakımlı bir görünüm kazanabilirsiniz. Peki, hassas cilt nedir, hassas ciltler için nemlendirici krem önerileri seçiminde nelere dikkat edilmeli? Gelin hassas ciltlerde nemlendirici kullanımına dair merak edilenleri birlikte inceleyelim.

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-1 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hassas Cilt Nedir?

Hassas cilt her türlü dış etkiye ve kimyasal bileşene duyarlı cilt olarak tanımlanabilir. Hassas cilde sahip olanlar diğer cilt tiplerine kıyasla cilt problemlerine daha fazla yatkınlık gösterir. Kızarma, yanma, kaşınma ve pul pul dökülme gibi durumlar hassas ciltlerde dönemsel olarak görülebilen durumlardır. Bunun yanında hassas ciltlerde egzama problemine de daha sık rastlanır. Bu noktada hassas ciltler için nemlendirici seçimi daha önemli hale gelir. Cilt bariyerini güçlendirecek ve cildin nem oranını yükseltecek ürünler seçerek hassas cildi dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale getirmek mümkün olur. “Hassas cilt nedir?” konusunda daha detaylı bilgi için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-3 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Tipinin Hassas Olduğunu Nasıl Anlarız?

Hassas cilt tipine sahip olanların cildi çevresel etkenlere ve cilt bakım ürünlerine tepki verme eğilimindedir. Hassas bir cilde sahip olup olmadığınızı aşağıdaki belirtilere bakarak anlayabilirsiniz:

 

 • Kızarıklık: Cildiniz soğuk hava ve rüzgarda sık sık kızarıyorsa, cilt bakım ürünü kullanımında cildinizde kızarıklık oluşuyorsa cildiniz hassas demektir.
 • Kaşıntı: Cildinizde zaman zaman kaşıntı hissediyorsanız hassas bir cildiniz olabilir. Bunun yanında yeni cilt bakım ürünü kullanımında ve stres altında da kaşıntı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.
 • Yanma hissi: Cilt bakım ürünleri kullandığınızda cildinizde yanma ve acı hissediyorsanız cildiniz hassas olabilir.
 • Kuruluk: Eğer hassas bir cildiniz varsa cilt kuruluğu sorununu sık sık yaşıyor olabilirsiniz. Hassas ciltlerde cildin nem dengesini kontrol altında tutmak zor olabilir.
 • Döküntü: Hassas ciltlerde alerjik reaksiyon ve irritasyon problemleri daha sık yaşanır. Bu nedenle ciltte kabarcık ve döküntüler oluşur.
 • Duyarlılık: Hassas ciltler cilt bakım ürünleri veya makyaj sonrasında tahriş problemi yaşayabilir.

 

Eğer siz de sık sık yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız hassas bir cilde sahip olabilirsiniz. Hassas ciltler için cilt bakım sırları hakkında detaylı bilgi için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-5 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?

Hassas ciltler için nemlendirici seçimi cildin genel durumunu etkilediği için son derece önemlidir. Hassas cilde sahip olanlar doğru ürün kullanımı gerçekleştirmediği zaman yanma, batma ve dökülme gibi cilt problemleriyle daha sık karşılaşabilir. Bu sebeple nemlendirici seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İşte hassas cilt için nemlendirici seçiminde bilmeniz gerekenler…

 

 • Doğal içerikler: Hassas ciltler kimyasal bileşenlere karşı daha duyarlı bir yapıdadır. Hassas cilt için nemlendirici seçerken doğal bileşenlere sahip ürünler satın almak gerekir. Organik malzemelerle hazırlanan ürünler cildin reaksiyon gösterme ihtimalini azaltır.
 • Parfüm ve alkol içermeyen formüller: İçeriğinde parfüm ve alkol bulunan ürünler hassas ciltlerde cilt kuruluğu ve tahrişe neden olabilir. Hassas cilt için nemlendirici satın alırken parfüm ve alkol içermeyen ürünler tercih edilmelidir.
 • Cildi yatıştıran bileşenler: Hassas cilt nemlendirici seçiminde aloe vera veya lavanta gibi cildi yatıştıran içeriklere yönelmek gerekir. Bu tip doğal bileşenler cildin tepki gösterme olasılığını azaltır.
 • Hyaluronik asit içeren ürünler: Hassas ciltlerde cilt bariyerini güçlendiren özellikteki ürünler tercih edilmelidir. İçeriğinde hyaluronik asit bulunan nemlendirici kremler cildi derinlemesine nemlendirerek cilt bariyerini güçlendirmeye katkı sağlar.
 • Parabensiz ürünler: Hassas ciltler için nemlendirici seçiminde içeriğinde paraben olmayan ürünler satın almalısınız. Paraben içeren ürünler cilt üzerinde egzama oluşumunu tetikleyebilir.
 • Retinol içermeyen ürünler: Retinol gibi içerikler hassas ciltleri tahriş etmeye neden olabilir. İçeriğinde retinol bulunmayan ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Vitamin ve mineral içeren ürünler: Hassas ciltleri nemlendirirken içeriğinde vitamin ve mineral ihtiva eden ürünler kullanabilirsiniz. Antioksidan etkiye sahip ürünler ciltte detoks etkisi yaratarak hücrelerin genç kalmasına destek olur. C, E vitamini, kalsiyum ve magnezyum içeren ürünler sayesinde etkili bir nemlendirme elde edebilirsiniz.
Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-7 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Hassas Ciltler Nasıl Nemlendirici Kullanmalı?

Hassas cildinizi nemlendirmeden önce cildinizi temizlemeli ve cilt yapısına uygun tonik kullanmalısınız. Hassas cilt bakımını şu adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz:

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-9 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-10 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi Temizleyin

Cilt bakımının ilk aşamasında cilt temizliği gelir. Cildinizi hafif formüle sahip, yumuşak bir temizleyici jel  ya da hipoalerjenik formüllü bir sabunla yıkayabilirsiniz. Dove Beauty Cream Bar Micellar sabununu temizlik rutini için tercih edebilirsiniz. Hassas ciltler için özel olarak geliştirilen Dove sabun sıradan sabunlar gibi cildi kurutmaz. İçeriğinde ¼ nemlendirici ve nazik temizleyiciler bulunan sabun cildinize yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Sülfat ve parfüm içermeyen ürünü yüz bakımına ek olarak el ve vücut bakımı için de tercih edebilirsiniz.

 

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-11 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-12 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi Tonikleyin

Cilt temizliğinin hemen ardından cildinizi alkol içermeyen hafif formüllü bir tonikle temizleyin. Bu sayede cilt temizliğini sonlandırabilirsiniz. Tonik kullanımı ile cilt gözeneklerinizi derinlemesine temizleyebilir ve daha bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-13 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-14 - Saç Bakım Güzellik

Cildinize Serum Uygulayın

Hassas ciltler için serum kullanımı cildin nem dengesini korumak adına önemlidir. Cildi nemlendiren, yatıştıran ve hassasiyetini azaltan cilt bakım serumları sayesinde cildinizi besleyebilirsiniz. Antienflamatuar ve antioksidan içerikli serumları tercih edebilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-15 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-16 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi Nemlendirin

Hassas cildinizi temizleyip serum uyguladıktan sonra nemlendirmelisiniz. Vitamin ve mineral yönünden zengin, hipoalerjenik formüllerle hazırlanmış kaliteli bir nemlendirici tercih ederek ürünü yüzünüze uygulayabilirsiniz. Nemlendiriciyi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez sürebilirsiniz. Cildinizi düzenli olarak nemlendirerek cilt kuruluğu probleminin önüne geçebilirsiniz.

 

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-17 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir?-18 - Saç Bakım Güzellik

Güneş Koruyucu Krem Kullanın

Uygun SPF koruma faktörlü güneş koruyucu kullanmak hassas ciltlerin bakımında önemli yer tutar. Mineral filtreler içeren güneş koruyucular seçerek cilt tahrişi olasılığını azaltabilirsiniz. Hem yaz hem de kış aylarında kullanabileceğiniz ürünlerle güneşin zararlı ışınlarına karşı korunabilirsiniz.

 

Hassas cildiniz için rutin aralıklarla maske kullanımı da yapabilirsiniz. Bal, süt, zeytinyağı ve yoğurt gibi doğal malzemelerle hazırlanan maskeler sayesinde cildinizi nemlendirebilirsiniz. Hassas ciltler için 3 ev yapımı maskeler içeriğimizi okuyarak hassas cildinize uygun maskeler hazırlayabilirsiniz. Siz de hassas ciltler için doğru nemlendiriciler seçerek cildinizin nemli ve bakımlı görünmesini sağlayabilir, cilt endişelerinizi yatıştırabilirsiniz.