0

Sık sık kızaran, tahriş olan ya da kaşınan cildinizin hassas olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yazımızı okuyarak “Hassas cilt nedir?” , “Hassas cilt nasıl anlaşılır?” ve “Hassas ciltler için cilt bakımı nasıl yapılır?” sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Hassas Cilt Nedir?-1 - Saç Bakım Güzellik Hassas Cilt Nedir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hassas Cilt Nedir?

Hassas cilt, yağlı, karma ya da kuru cilt tipleri gibi net özelliklere sahip bir cilt tipi değildir. Bu nedenle doğrudan ve kesin bir şekilde tanımlanamaz. Ancak genel olarak hem dış etkenlere hem de kozmetik ya da kimyasal içerikli ürünlere karşı tepki gösterebilen ciltler, hassas cilt olarak nitelendirilir.

Hassas Cilt Nedir?-3 - Saç Bakım Güzellik Hassas Cilt Nedir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Hassas Cilt Nasıl Anlaşılır, Hassas Cildin Özellikleri Nelerdir?

 

Hassas cilt, bazı durumlar ile kendini belli edebilir. Hassas cilt özelliklerini inceleyerek hassas bir cildiniz olup olmadığı konusunda fikir edinebilirsiniz.

Güneşten Kolayca Etkilenebilir

 

Her cilt güneşin zararlı etkilerine karşı tepki verebilir. Ancak hassas cilde sahip kişiler, kısa sürede güneşte kaldıklarında dahi kızarır, ardından soyulabilir ya da tahriş olabilir. Eğer cildiniz güneşe bu şekilde tepki veriyorsa bir dermatoloğa danışıp 30 ya da 50 SPF korumalı, cildinizin tepki vermeyeceği bir güneş kremi satın alabilirsiniz. 

Kolayca Kuruyup Çatlayabilir, Soyulabilir

 

Özellikle çok soğuk ya da sıcak havalarda kolayca kuruyan, kurumanın da etkisiyle çatlayan, soyulan, kaşınan bir cilde sahipseniz cildiniz hassas olabilir. Bu durumda hassas cilt nemlendirici ile bakıma alınabilir. Bir eczaneye ya da dermatoloğa danışarak hassas cildinize özel bir nemlendirici ürün satın alabilirsiniz.

Farklı Nedenlerden Ötürü Sık Sık Kızarabilir

 

Hassas ciltli kişiler herhangi bir durumda kolayca kızarabilir. Bu kızarıklık ciltte geniş bir alana yayılabilir, pul pul ya da parça parça bir görünüm sunanabilir. Daha önce kullanmadığınız bir ürünü kullandıktan sonra kızarıklık yaşıyorsanız cildiniz bu ürüne reaksiyon gösterebilir.

Kozmetik Ürünlere Karşı Tepki Verebilir

 

Hassas cilt, kimyasal içerikli pek çok ürüne karşı tepki verebilir. Bir sabun, çamaşır deterjanı, yumuşatıcı, temizlik ürünleri, parfümler ya da cilt bakım ürünleri, hassas ciltli kişilerde; kaşıntı, kuruluk, kızarıklık gibi durumlara neden olabilir.

 

 

 

Hassas Cilt Nedir?-5 - Saç Bakım Güzellik Hassas Cilt Nedir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Siz de yukarıdaki özelliklerden bir ya da birkaçına sahipseniz hassas cilt bakımı rutini oluşturabilirsiniz. İşte adım adım hassas ciltler için bakım rutini!   

Hassas Cilt Temizliği

 

Her cilt bakım rutininde olduğu gibi hassas cildinizi de temizlemeniz oldukça önemli. Ancak bu aşamada içerikleri hassas ciltlere özel ürünler tercih etmelisiniz. İçinde partiküller olan, cildinizi tahriş edebilecek temizleyici ve peeling ürünlerinden uzak durmalısınız.

 

Hassas ciltler için tonik kullanmak da oldukça etkili bir bakım sağlar. Cildinizi uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra hassas ciltlere özel bir tonik kullanabilir, cildinizi yatıştırıp nemlendirmeye hazırlayabilirsiniz. 

Hassas Cildi Nemlendirme

 

Hassas cilt nasıl güçlendirilir? Tabii ki bolca nem ile. Nemlendirici ürünler ile cilt bariyerinizi ve cilt dokusunu güçlendirme sürecini destekleyebilirsiniz. Ayrıca tahriş ya da kaşıntı gibi kuruluktan ötürü yaşanan sorunların önüne geçebilirsiniz.

 

Tonik sonrasında cildinize hassas cildinize uygun, güçlendirici bir nemlendirici serum uygulayabilirsiniz. Serum cildi nemlendirirken kullandığınız ana nemlendiriciye de hazırlar ve nemlendiricinin daha iyi emilmesini de destekler. Cilt bakımında serumun önemi hakkında detaylı bilgi almak için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

Serumu uyguladıktan sonra sıra nemlendiricide. Hassas cildiniz için nemlendirici ve diğer bakım ürünlerini seçerken alkol, paraben, parfüm ve asit içeren ürünlerden kaçınmalısınız. Hassas ciltlere özel ya da doğal içerikli nemlendirici ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.

 

Hassas cilt için maske uygulaması, cilde ekstra nem kazandırmanıza yardımcı olabilir. Hassas cilde uygun maske çeşitleri arasından seçim yaparak haftada bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz.

Hassas Cildi Koruma

 

Hassas cilt bakımının olmazsa olmaz ve son adımının ana kahramanı güneş koruyucu. Güneşe, UV ışınlarına karşı oldukça duyarlı olan hassas cildinizi uygun içerikli bir güneş kremi ile koruyun. Evde olsanız dahi pencereden gelecek güneş ışıklarını göz önüne alarak cildinize mutlaka güneş kremi uygulayın.

 

Hassas cilt nedir, nasıl anlaşılır, hassas cilde nasıl bakım yapılır öğrendiniz. Siz de cildinizin hassas olduğunu düşünüyorsanız bir bakım rutini geliştirmeden ya da kızarıklık, tahriş, yanma gibi sorunları çözmeden önce mutlaka bir dermatoloğa danışın.