0

Hassas cilde neyin sebep olduğu tam olarak bilinmese de bu cilt tipine sahip kişilerin cildi tahriş olmaya oldukça müsaittir. Sebepler genellikle genetik özelliklere, bağışıklığa, çevresel ve yaşam faktörlerine bağlı olarak kabul edilir. Özellikle havalar soğuduğunda ve mevsim geçişlerinde cilt kuruyabilir ve kurulukla beraber ciltte soyulma ve pul pul dökülmeler de yaşanabilir. Hassas cilt, kızarıklığa, ciltte renk değişikliğine ve bazı cilt problemlerine de neden olabilir. Doğru bir cilt bakım rutini ile olası problemlerin önüne geçmeniz mümkün.

Hassas Ciltler İçin Bakım Sırları-1 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Bakım Sırları-2 - Saç Bakım Güzellik

Cildiniz hassas mı emin olun

Eğer kuruluk ve tahriş problemiyle yeni yeni karşılaşmaya başladıysanız, sebebi cildinizin hassas bir cilt tipine dönüşmüş olabilmesinin yanında geçici bir süreç de olabilir. Ayrıca eğer tahrişler ve kızarıklıklar arttıysa, sadece bir alerji sorunu yaşıyor da olabilirsiniz. Cildinizi birkaç hafta boyunca gözlemleyin. Bu sırada kullandığınız ürünleri kullanmaya ara vermeyi deneyebilirsiniz. Cilt orucu dediğimiz birkaç gün boyunca, tüm cilt bakım ve makyaj ürünü kullanımlarına ara verdiğiniz uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu sürede cildinizde iyileşme varsa, farklı ürünler kullanmanın zamanı gelmiş olabilir. Tahriş, kuruluk ve cilt problemleri ciddi derecedeyse bir dermatoloğa da danışabilirsiniz.

Güneş koruyucunuzu yanınızdan ayırmayın

Aslında her cilt tipi için geçerli olan güneş koruyucu kullanmanın önemli, hassas bir cildiniz varsa daha da ön plana çıkıyor. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak cilt bakımının ilk kuralları arasında. Bu yüzden, kış mevsiminde bile güneş koruyucusu kullanmayı ihmal etmeyin. Hassas cilt uyarısı olan nazik bir ürün tercih edebilirsiniz.

Hafif temizleyici ürünler kullanın

Yanlış ürünler ve sert kimyasallar cildin doğal koruyucu bariyerini soymanın ve sizi alerjenlere ve tahriş edici maddelere karşı daha duyarlı hale getirmenin en önemli nedenlerinden. Bu yüzden cilt temizleyicinizi seçerken dikkatli olun. Dove Beauty Bar içerdiği yumuşak temizleyiciler ile cildinizi bir yandan temizlerken diğer yandan da cildinize bakım yapar. ¼ nemlendirici krem içeriğiyle, yüzünüzün ve vücudunuzun daha yumuşak, pürüzsüz ve ışıltılı olmasına yardımcı olur.

Sık sık nemlendirin

Nem, kuru cildi onarmanın ve olası cilt problemlerinin önüne geçmenin en etkili aşaması arasında kabul edilir. Cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlayarak onu koruyabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan ve sabah uyandığınızda mutlaka nemlendiricinizi uygulayın. Geceleri cilt kendini yenileyip onardığı için nemlendirici uyguladığınızda bu görevini daha kolay şekilde tamamlayabilir.

Sıcak suyu hayatınızdan çıkarın

Sıcak su, kuru cildin daha fazla kurumasına neden olan etkenlerden. Ayrıca sadece ciltte değil saç üzerinde de olumsuz etkileri olabilir. Bu yüzden cildinizi temizlerken ve yüzünüzü yıkarken duşta çok sıcak su yerine ılık su kullanmayı alışkanlık haline getirin. Yüzünüzü kurularken, sert havlular yerine mikrofiber ya da yumuşak havlular tercih edin. Sert materyaller cildin çizilmesine ve aşırı hassas ciltlerin tahrişine neden olabilir.

Hassas Ciltler İçin Bakım Sırları-3 - Saç Bakım Güzellik Hassas Ciltler İçin Bakım Sırları-4 - Saç Bakım Güzellik

Hassas ciltler için etkili bakım rutini

Yukarıda bahsettiğimiz tüm aşamaları nasıl ve ne zaman doğru şekilde uygulayabileceğinize geçersek;

Adım 1: Temizlik

Peeling’lerin olduğu kapsamlı bir temizliğe bir süre ara vermeyi deneyebilirsiniz. Özellikle cildinizde tahriş ve kızarıklık gibi problemler yaşıyorsanız, peeling içindeki sert maddeler cildinize zarar verebilir. Bunun yerine nazik temizleyicilerden yardım alabilirsiniz. Temizliği sabah ve akşam olarak rutin haline getirmeyi deneyin.

Adım 2: Tedavi

Cildinizin neye ihtiyacı olduğunu öğrendikten sonra onun üzerine gitmeyi deneyin. Örneğin; yaşadığınız problem sadece kuruluk sorunuysa, yoğun nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Tahriş olmuş bir cildi yatıştırmak için hyaluronik asitten de yardım alabilirsiniz.

Adım 3: Korunma

Güneş koruyucu kremin öneminden bahsettik. Güneş koruyucunuzu evde bile kullanmanız önemli. Pencereden içeri giren güneş ışıkları hatta bilgisayar ve telefondan yayılan mavi ışıklar cildiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Bu yüzden uyanıp cildinizi temizlediğinizde hemen güneş koruyucu kreminizi uygulayın.

Adım 4: Nemlendirme

Nemlendirmeyi asla atlamayın. Güneş koruyucu kremi uyguladıktan sonra cildiniz taraftan emilmesi için birkaç dakika bekleyin ve ardından nemlendiricinizi uygulayın. Nemli cilt yağ oranını dengelemeye de yardım eder. Kendini nemlendirmek için cilt daha fazla yağ üretir ve bu yağ gözeneklere dolarak sivilcelere neden olabilir. Bu yüzden sabah ve gece cildinizi iyice nemlendirin.