0

Sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı olan cilt bakımını belki de günde en az 3 kere uyguluyorsunuz. Aslında uzmanların cilt bakımı tavsiyesi de bu doğrultuda. Sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce cildi temizlemek, peeling ile arındırmak ve nemlendirmek iyi bir cilt bakımının ve aydınlık bir cildin olmazsa olmazlarından.

Tabii, son birkaç yılda yükselen bir trend olan cilt orucu ve cilde detoks yapmak da çok konuşulan uygulamalar arasında.

Cilt Orucu Nedir, Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Orucu Nedir, Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt orucu nedir?

Cilt orucu, cilde; dinlenmesi ve sıfırlanması için zaman tanımak anlamına gelir. Bu süreçte mevcut tüm cilt bakım ürünlerine veya rutinlere kısa bir ara vererek cildin cilt bakım ürünlerinin yardımı olmadan cilt doğal haline bırakılır. Genel olarak uygulama cilt bakımlarına ara vermek olsa da herkesin metodu farklılık gösterebilir. Yani bakımınızı günde 1 kereye düşürmek, sadece sabah uygulamak, 3 gün ya da 1 hafta ara vermek... Hepsi cilt orucuna dahil. Seçenek tamamen sizin tercihinize ve aslında cildinizin verdiği tepkilere bağlı.

Bu süreçte cildinize iyi gelen ya da cildinizde sorun yaratan ürünleri ve uygulamaları da keşfedebilirsiniz. Sivilceleriniz her zaman kullandığınız ürünü kullanmadığınızda azaldıysa, muhtemelen cilt tipinize uygun olmayan bir ürün kullanıyor olabilirsiniz.

*Burada tavsiyemiz cildinizin ihtiyaçlarına ve cilt tipinize uygun birbirinden farklı ürünleri ve serileri detaylı araştırmayla keşfetmeniz. Bunun için Simple ürünlerine göz atabilirsiniz. Simple’ın geniş ürün yelpazesi arasında mutlaka sizin ihtiyaçlarınıza uygun ürünler bulabilirsiniz.

Yani cilt orucu, cilt bakım ürünlerinizin tamamen ortadan kaldırmak zorunda değildir. Bazen, cilt tipinize en uygun olanı test etmek için bir seferde yalnızca bir ürünü aşamalı olarak bıraktığınız uygulamaları da deneyebilirsiniz.

Cilt Orucu Nedir, Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Orucu Nedir, Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kimler cilt orucunu deneyebilir?

Özellikle hassas ya da kuru bir cildiniz varsa, cilt ihtiyaçlarınızı ve onun neyi sevip neyi sevmediğini keşfetmek için cilt orucunu deneyebilirsiniz. Bunun yanında lekelenme, tahriş ve kurulukla sık sık karşılaşıyorsanız da cilt orucu uygulamasını deneyebilirsiniz.

Eğer yağlı ve akneye eğilimli bir cildiniz varsa, gün içinde en az 2 kez cildinizi temizlemeniz gerekir. Ayrıca yağlı cilt nemlendirilmediğinde kendi nemini üretmek için daha fazla yağ üretmeye meyilldir. Bu yağlar da gözenekler arasına dolarak sivilcelerin artmasına siyah noktalara ve farklı cilt problemlerine yol açabilir. Bu yüzden eğer yağlı bir cildiniz varsa, cilt orucu trendine katılmamanızı öneriyoruz.

Yağlı cildin yanında, egzama, rosacea, melazma veya yardımcı olması için topikal ürünler gerektiren diğer cilt bozuklukları gibi cilt rahatsızlıkları olanların da uygulamaması öneriliyor. Özellikle retinol olmak üzere herhangi bir asit kullandıysanız, güneş kremi kullanmaya devam etmeli ve güneşe maruz kalmayı sınırlandırmalısınız.

Cilt orucu hakkında uzman görüşleri

Bazı uzmanlar temizleyici, nemlendirici ve güneş kremi gibi temel ürünlere bağlı kalıp diğer ürünleri ve kullandığınız doğal yağları, ev yapımı cilt maskelerini bırakabileceğinizden yana. Tüm ürünleri ortadan kaldırmak, cildinize potansiyel olarak zarar verebilir. Örneğin, yüzünüzü bir temizleyici ile yıkamayı bırakırsanız kir, kalıntı, makyaj ve yağ birikerek daha fazla sivilce oluşmasına neden olabilir.

Aslında çoğu uzman, eğer cilt orucu uygulanacaksa bu süreçte cildin güneşten çok dikkatli şekilde korunması gerektiğini de belirtiyor. Güneş koruyucu krem kullanmadan güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak ciltte bir çok problemin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Özetle; cilt tipinize göre karar verip, cildinizi her gün izleyerek ve gelişimini takip ederek cilt orucu uygulayabilirsiniz. Olası problemlerle karşılaşırsanız eski bakım rutininize dönmeyi ihmal etmeyin.