0

Yağlı cilt, ciltteki yağ bezlerinin çok fazla sebum üretmesiyle ortaya çıkar. Sebum(yağ), cildi sağlıklı tutmak konusunda oldukça etkilidir. Tabii, çok fazla sebum yağlı cilde, tıkanmış gözeneklere ve sivilcelere ve siyah nokta gibi cilt problemlerine neden olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler, beslenme düzeni ve yaşam biçimi hatta stres gibi faktörler yağlı cildin sebepleri olarak kabul edilir.

Yağlı cildi kontrol etmek için düzenli bir cilt bakımını alışkanlık haline getirmeniz gerekir.

Yağlı Cilt Bakımı Rehberi-1

Temizleyin

Cildi düzenli olarak yıkamak ciltteki yağ miktarını azaltır. Fakat cilt temizliği için sadece su yetmez. Nazik bir yüz temizleme jeli kullanmanız de oldukça önemli. Simple Daily Skin Detox Arındırıcı Yüz Yıkama Jeli cildinizi temizleyerek ve parlamayı engellemeye yardımcı olur. Nemli cildinize sürün, dairesel hareketler uygulayın ve durulayın. Böylece derinlemesine temizlenmiş bir cilde kavuşabilirsiniz.

Yüzünüzü kurulayın

Yüzünüzü yıkadıktan ya da temizledikten sonra nasıl kuruladığınız konusu da doğru bir cilt bakımının en önemli aşamalarından kabul edilir. Cildiniz için kullandığınız havlunun yumuşak olmasına özen gösterin. Mikrofiber yapıda bir havlu da tercih edebilirsiniz. Havlunun sadece size özel olması da önemli. Ayrıca kuruladıktan sonra havluyu nemli bırakmamaya dikkat edin.

Havlu dışında, yumuşak kağıt havlular da kullanabilirsiniz. Cildinize değdirip çekin.  Cildi aşağıya doğru çekmek daha fazla sebum üretilmesine ve cildin tahriş olmasına neden olabilir.

Peeling Yapın

Cildi temizledikten sonra, gözeneklerin derinlemesine temizlenmesi ve gözeneklere dolan yağ ve kirlerin arındırılması için peeling uygulayın. Simple Daily Skin Detox Gözenek Arındırıcı Peeling cildinizi ölü hücrelerden arındırarak daha canlı bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Yağlı Cilt Bakımı Rehberi-2

Nemlendirin

Yağlı ve karma cilde sahip birçok kişi, cildinin yağlı olduğunu hissettiği için neme ihtiyacı olmadığını düşünebilir. Fakat bunun oldukça yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Cildi nemlendirmemek, cildin su ihtiyacını yeterince karşılayamamasına ve kuruyarak pul pul olmasına sebep olur. Eğer cildinizde pul pul dökülemeler varsa Yağlı Ciltlerde de Pullanma Olabilir yazımız da ilginizi çekebilir.

 Bu noktada doğru bir nemlendirici seçmek de büyük önem taşır. Zaten parlamaya meyilli cildiniz için matlaştırıcı bir nemlendirici kullanmak, cildinizi nemlendirirken, yağlı ve parlak görünmesini de engeller. Simple Daily Skin Detox Yağ İçermeyen Likit Nemlendirici hızlı emilimli jel formülü sayesinde cildinizdeki yağı azaltmada ve matlaştırmada 24 saate kadar etkilidir. Bunun yanında tercihinizi Simple Daily Skin Detox Matlaştıran Nemlendirici’den yana da kullanabilirsiniz. Yumuşacık yapısı ile cildinizi nemlendirir ve pürüzleri önlemeye de yardımcı olur.

Bonus: Dikkat etmeniz gerekenler

Yağlı ciltler için en iyi koruma yönteminin doğru ürünlerle yapılan doğru bir cilt bakımı olduğunu tekrar hatırlatalım.

Bunun yanında parlamayı önlemek için makyaj yapmak iyi bir seçim olabilir fakat yağ bazlı ürünler gözeneklerin tıkanmasına da yol açabilir. Bu yüzden makyaj yapmadan önce mutlaka cildinizi makyaja hazırlayın. Bu konunun detaylarını Cildinizi Makyaja Hazırlayın yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Makyaj sonrası da cildinizi mutlaka makyajdan arındırın ve derinlemesine temizlendiğinden emin olun. Bunun yanında sağlıklı besinler tüketmeye ve bol su içmeye de özen gösterin.