0

Güzel cildin içeriden başladığı artık bir sır değil. Ne yediğiniz sadece kilonuz, sağlığınız ve genel ruh haliniz üzerinde değil, aynı zamanda cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız üzerinde de büyük bir etkiye sahip. Tıpkı eski bir atasözünde söylendiği gibi, aslında “Ne yerseniz, osunuz”. Yağlı bir cilde sahip olmak tamamen normal olsa da eğer cildiniz aşırı yağ üretiyorsa diyetinize bakmanız faydalı olabilir. Çünkü bazı besinler yağ üretimini tetikleyebilir ve daha fazla sebuma bağlı olarak sivilcelere yol açabilir.

Yağlı cildi önlemek için birçok farklı bakım ürünü denemiş olabilirsiniz, ancak cildinizi yağlandırabilecek besinler tüketiyorsanız cilt bakımıyla başa çıkmak daha zor bir hale gelir. Bu yüzden hangi besinlerin yağlı cilde neden olabileceğini keşfedin.

Yağlı Cilt Bakımı Rehberi yazımızı da incelemeyi unutmayın.

Bu Yiyecekler Yağlı Cildin Sorumlusu Olabilir-1 - Saç Bakım Güzellik Bu Yiyecekler Yağlı Cildin Sorumlusu Olabilir-2 - Saç Bakım Güzellik

Tuz

Bunun zor olduğunu biliyoruz ancak konu cildinizin görünümünün etkilenmesi olduğunda tuz, en büyük suçlulardan biri. Aşırı tuz tüketimi dehidrasyona, su tutulmasına, şişlik ve göz altı torbalarına neden olabilir. Ayrıca cilt, tuzun neden olduğu dehidrasyonla başa çıkmaya çalıştığı için daha fazla sebum üretebilir.

Yemeklerinizde işlenmiş tuz yerine deniz tuzu gibi doğal tuzlar kullanmaya çalışın ve bunu da olabildiğince azaltarak yapmayı deneyin.

Kırmızı et

Kırmızı et de cildinizde ekstra yağlılığa katkıda bulunabilir. Sosis, sığır eti, kuzu eti gibi kırmızı etler, doymuş yağ bakımından yüksek olabilir. Bu da aşırı sebum üretilmesine yol açabilir.

Kırmızı et tüketiminizin bir kısmını kümes hayvanları ve balıklara çevirmek, tükettiğiniz yağ miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Şeker

Şeker de tıpkı tuz gibi aşırı sebum üretilmesine yol açabilir. Bu yüzden ilave şeker içeren şekerli atıştırmalıklar yerine elma, yulaflı kek, granola gibi sağlıklı seçenekler tüketmeyi deneyin.

Bu Yiyecekler Yağlı Cildin Sorumlusu Olabilir-3 - Saç Bakım Güzellik Bu Yiyecekler Yağlı Cildin Sorumlusu Olabilir-4 - Saç Bakım Güzellik

Rafine karbonhidratlar

Rafine karbonhidrat bakımından yüksek gıdalar (beyaz ekmek, makarna, pirinç) de cildin aşırı yağ üretmesine neden olabilir. Yani leziz bir spagetti ve köfte, cildinizdeki istenmeyen yağlılığı iki katına çıkarır. Bunun yerine tam buğday, kahverengi tahıllar gibi sağlıklı karbonhidratlara yönelin.

Alkol

Alkolün doğal idrar söktürücü özelikleri, cildiniz için dehidrasyon anlamına gelebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi susuz kalmış cilt, yağ üretimini hızlandırabilir. Bu nedenle alkolsüz içecekler veya doğal meyve sularını tercih edin. Alkol tüketmeden önce ve sonra ise yeteri kadar su tükettiğinizden emin olun.

Kızarmış yiyecekler

Genelde çok lezzetli bulduğumuz kızarmış yiyecekler, cildiniz için büyük bir bubi tuzağı. Doymuş ve trans yağlar yağlı cildin en büyük suçluları. Avokado veya zeytinyağı, sağlığınız için faydalı olan ve cildinize neredeyse hiçbir zararı olmayan seçenekler. Bu nedenle diyetinizde bu tür sağlıklı yağlara yönelin ve kızartma yerine haşlama, ızgara gibi seçenekleri deneyin.

Bu Yiyecekler Yağlı Cildin Sorumlusu Olabilir-5 - Saç Bakım Güzellik Bu Yiyecekler Yağlı Cildin Sorumlusu Olabilir-6 - Saç Bakım Güzellik

Fıstık ezmesi

Bu sürülebilir lezzetli atıştırmalık, genelde ciddi miktarda yağ ve ciltte sivilcelere neden olduğu kanıtlanmış omega-6 yağ asitleri içerir (*). Bu yüzden gecenin ortasında fıstık ezmesini gizlice kaşıklamaktan vazgeçin. Bunun yerine sağlıklı cildi destekleyecek omega-3 yağ asitleri içeren kabuklu kuruyemiş ve tohumları tercih edin.

Gazlı içecekler

Kola ve gazoz gibi şekerli içeceklerin ilk yudumu gibisi yoktur. Yine de şeker yüklü oldukları için hem sağlığınız hem de cildiniz için son derece zararlı olabilirler. Gün içinde sıkça tüketilen bu tür içecekleri, su ile değiştirmeyi deneyin. Böylece suyun cildinize faydalarından yararlanabilir, cildin yağ dengesini korumasına destek olabilirsiniz.

Ayrıca cilt sağlığınızı destekleyecek besinlerle hazırlayabileceğiniz lezzetli tarifler için yemektekeyifvar.com’u ziyaret edebilirsiniz.