0

Bol su içmenin genç ve ışıltılı bir cildin anahtarı olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Peki durum gerçekten böyle mi? Güzel bir cilde sahip olan pek çok ünlü, su tüketiminin cilt bakım sırları olduğunu iddia ediyor.

Elbette su içmek genel sağlık için son derece önemli. Ancak su tüketiminin sağlıklı insanlarda cilt nemini veya genel görünümü etkilediğini kanıtlayan az sayıda araştırma var. Suyun sistemlerimizde nasıl aktığının ardındaki gerçek fiziki. Su, vücudumuzun en iyi şekilde çalışması ve besinlerin uygun kan akışı yoluyla cilde ulaşmasına yardımcı olmak için olmazsa olmaz; yine de nemli bir cilt için ihtiyacımız olan “tek şey” değil.

Bir diğer ifadeyle, su içtiğinizde otomatik olarak cildinize gitmiyor. Kan dolaşımı tarafından emildikten ve böbrekler tarafından filtrelendikten sonra hücreleri nemlendiriyor. Bu yüzden hücresel düzeyde, sistemi temizlediği ve vücudumuzu genel olarak nemlendirdiği için su tüketimi harika.

Su İçmek Gerçekten Cildinizi Nemlendirir mi?-1 - Saç Bakım Güzellik Su İçmek Gerçekten Cildinizi Nemlendirir mi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Su içmenin cilt için faydaları

Su tüketiminin cilt görünümde büyük farklar yaratabileceğini kanıtlayan yeterli sayıda araştırma bulunmuyor. Ama vücudunuz ciddi şekilde susuz kalmışsa, bu kaçınılmaz olarak cildinize zarar verir. Araştırmalar, yalnızca aşırı hidrasyon durumunda cilt esnekliğinin zarar göreceğini gösteriyor.

Su içmenin ciltte belirgin bir fark yaratacağına dair kesin kanıtlar olmasa da birçok insan su tüketimini artırdıktan sonra daha parlak bir cilde sahip olduğunu söylüyor. Sonuç olarak bol su içmekten zarar gelmez; hatta bu sayede kuru, gergin, kaşıntılı bir cilt gibi şiddetli hidrasyon belirtilerini de önlemiş olursunuz.

Su İçmek Gerçekten Cildinizi Nemlendirir mi?-3 - Saç Bakım Güzellik Su İçmek Gerçekten Cildinizi Nemlendirir mi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi nasıl nemli tutarsınız?

Cildinizi canlandırmak için yalnızca suya güvenmek yerine doğru alışkanlıkları bakım rutininize dahil etmeyi deneyin. Sonuçta sadece su tüketimi, cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırmak için yeterli değil.

  • Cildiniz için Dove Original Beauty Cream Bar gibi nazik bir temizleyici kullanın. İçeriğinin dörtte biri nemlendirici kremden oluşur ve bu sayede ihtiyaç duyduğunuz nem dengesine ulaşmanız kolaylaşır.
  • Nemlendirici kullanarak kuru havaya maruz kalmaktan kaçının.
  • Aşırı klorlu suya maruz kalmayı sınırlayın. Uzun, sıcak duşlardan kaçının.
  • Duştan sonra vücut kremi veya ellerinizi yıkadıktan sonra el kremi uygulayın.

Peki ne kadar su içmeliyiz?

Ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu hesaplamanın basit bir yolu, ağırlığınızı 0.03 ile çarpmakt. Örneğin 50 kilo iseniz günde ortalama 1.5 litre su içmelisiniz. Yeteri kadar su içemediğinizi düşünüyorsanız su açısından zengin besinleri de diyetinize ekleyin. Veya suyunuzun içerisine limon ve çeşitli meyveler ekleyerek daha lezzetli bir hale getirmeyi deneyin. İşlenmiş gıdalardan ve doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan kaçının. Yanınızda su şişesi taşıyarak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Işıltılı bir cilt için ne yediğiniz de önem taşıyor. Antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri; yani cildi sıkılaştıran besinler içeren ve cildi yağlandıran besinlerin sınırlı olduğu dengeli bir diyet, sağlıklı cilt hücresi işlevi için gerekli yapı taşlarını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca düzenli egzersiz, alkol tüketimini sınırlama, sigara içmeme, minimum 7 saat gece uykusu, işlenmiş gıdaları ve şekeri ortadan kaldırma, doğru bir cilt bakım rutini uygulama da hayal ettiğiniz cilde sahip olmanızı sağlayabilir.