1

Sağlıklı beslenmenin faydaları küçümsenecek gibi değil. Özellikle belirli yaşlardan sonra vücut bazı vitamin ve mineralleri kendi kendine üretemez ve bu vitaminler ile mineralleri içeren gıdaları tüketmek gerekir.

Bazı besinlerin içeriklerine dikkat ederek ve sağlıklı beslenerek ciltte oluşan sarkma ve yaşlanma belirtilerinin önüne geçebilirsiniz. Benzer şekilde cildinize zarar verebilecek besinlerin tüketimini durdurmak da sağlıklı bir cilt için önem taşır.

Cilt Sıkılaştıran Besinleri Keşfedin-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Sıkılaştıran Besinleri Keşfedin-2 - Saç Bakım Güzellik

C vitamini içeren gıdalar

Turunçgiller ve koyu yeşil sebzeler, kolajen üretim döngüsünün önemli bir parçası olan C vitamini bakımından yüksektir. C vitamini kolajen üretilmesine yardımcı olarak ciltteki elastinin parçalanmasını engelleyen güçlü antioksidanlardan sayılır. Özellikle mandalinada az miktarda selenyum ve çinko bulunması vücutta elastin oluşumuna yardımcı olur.

Hangi besinleri tüketmelisiniz?Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, çilek, limon, domates, taze kuşburnu, brokoli, lahana, ıspanak, roka, maydonoz, marulu beslenmenize mutlaka ekleyin.

Çinko içeren gıdalar

Çinko içeren gıdaların tüketilmesi sonucu; daha parlaklık ve ışıltılı bir cilde kavuşmak mümkün. Aynı zamanda ciltteki kolajen üretiminde de önemli bir rol oynayan çinkü; cildi sıkılaştırır, esneklik kazandırarak daha genç görünmesini sağlar. Ayrıca UV ışınlarına karşı da bir koruma sağlar.

Hangi besinleri tüketmelisiniz?İstiridye, kabuklu yemişler ve tam tahıllar en yüksek çinkü barındıran gıdalardan sayılır. Bunun yanında; hindi eti, kabak çekirdeği, mantar, ıspanak da çinko ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur.

Havuç ve tatlı patates

Doğal bir güneş koruyucu olan bu iki kök sebze cildin kaybettiği kolajeni kazandıran gıdalar arasında. Ayrıca A vitamini açısından da oldukça zengin olan bu besinler yeterli miktarda tüketildiğinde gözlerinizin parlamasına bile yardımcı olur.

Cilt Sıkılaştıran Besinleri Keşfedin-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Sıkılaştıran Besinleri Keşfedin-4 - Saç Bakım Güzellik

Sarımsak

Doğal bir antibakteriyal olan sarımsak içerdiği yüksek miktarda kükürtle kolajen üretimine yardımcı olur. Tabii kükürtün de cilde faydaları saymakla bitmez: Cilt yüzeyinde meydana gelen fazla yağlanmayı dengeler. Cilt yüzeyini temizlediği için bakterilerin oluşumunu ve çoğalmasını engelleyerek cildi doğal bir şekilde sivilce oluşumunu da engeller.

Domates

İçerdiği karotenoidler gibi antioksidanlardan dolayı harika bir güzellik ürünü olarak kabul edilir. Karotenoid, cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Tüm bunların yanında kilo kontrolüne de yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun iltihaplanmaya karşı koruma mekanizmasını da tetikleyerek cildin iç ve dış zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olarak genel sağlık üzerinde de etkili.

Dolmalık Biber

C Vitamini ve çinko bakımından oldukça zengindir. Elastik bağın ana bileşeni bir protein olan elastin üretimine yardımcı olur. Böylece ciltteki sarkmaları önlemede güçlüdür.

Bu besinleri diyetinize eklemek için farklı tarifler arıyorsanız yemektekeyifvar.com’a mutlaka göz atmalısınız.

*Önemli not: Her vücut ve cilt birbirinden farklıdır ve bu besinlerin çok fazla tüketilmesi bazı vücutlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Dengeli beslenmeye dikkat etmek bu noktada oldukça önemli. Bunun yanında herhangi bir besine alerjiniz olmadığından da emin olun.

Su içmenin cilt sağlığına faydaları uzun zamandır konuşulan bir konu. Bu yüzden gün içinde yeteri kadar su tüketerek sağlığınızı destekleyebilirsiniz.