0

Göbek yağlarını eritmek ve düz bir karına sahip olmak pek çok kişinin hayali. Özellikle yaz aylarında formda görünmek isteyenler için göbek eritme hareketleri oldukça önemli. Bunun için ise göbek eritme egzersizlerinden faydalanmak gerek. Göbek eritme egzersizleri, düzenli olarak yaptığınızda etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Daha ince ve fit görünmenin kapılarını aralayan göbek eritme hareketleriyle sevdiğiniz giysileri de daha özgür bir şekilde giyebilirsiniz. Siz de “Göbek eritme için ne yapmalı?” diye merak ediyorsanız içeriği okumaya devam edin!

Göbek Nasıl Eritilir?

Göbek eritme için ne yapılmalı sorusunun cevabı doğru beslenme ve düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor. Göbek yağlarını eritmek için öncelikle sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamalı, rafine şeker ve karbonhidrat tüketimini en aza indirmelisiniz. Bu sayede vücudunuzdaki yağ oranını azaltarak göbek bölgenizdeki yağların erimesini sağlayabilirsiniz. Kilo vermeden göbek eritme için ise beslenme düzeninizde almanız gereken kalori miktarını alarak spora yoğunlaşmanız gerekir.

 

Egzersiz kısmında ise kardiyo ve kuvvet antrenmanlarını birleştiren bir program izleyebilirsiniz. Bu tür programlar, hızlı göbek eritme için oldukça etkili. Kardiyo egzersizleri kalp atış hızınızı yükselterek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Kardiyo ile kalp atış hızınızı yükseltirken en etkili egzersizlerden biri ip atlamak. Antrenman öncesinde ısınma için ip atlayabilir ve aralara birkaç dakikalık ip atlama egzersizleri ekleyebilirsiniz. Kuvvet antrenmanları ise kas kütlesini artırarak metabolizma hızınızı yükseltebilir ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Hem sağlıklı beslenme hem de uygun antrenman programları ile göbeğinizi eritebilirsiniz.

Göbek Eritme Hareketleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Göbek eritme hareketleri, hem kardiyo hem de kuvvet antrenmanı içeren egzersizlerden oluştuğunda iyi sonuç verebilir. Sıklıklarını zaman içerisinde artıracağınız temel ve üst düzey hareketler sayesinde karın bölgenizi çalıştırabilirsiniz. Alt göbek eritme ve bel bölgesi hareketleri ile bölgesel olarak incelebilirsiniz. Aktif bir şekilde spor yapmaya başlamadan önce Rexona Clinical Protection Anti-Perspirant Kadın Deodorant kullanabilirsiniz. 3 kat daha güçlü koruma sağlayan bu ürün ile spor boyunca daha ferah ve rahat hissedebilirsiniz. İşte, egzersiz planınıza ekleyebileceğeiniz göbek eritme hareketleri:

Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-1 - Saç Bakım Güzellik Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-2 - Saç Bakım Güzellik

Etkili Bir Göbek Eritme Hareketi: Plank

Sopa duruşu olarak da bilinen plank, zorlayıcı bir hareket. Yapmaya başladığında saniyelerin saat gibi geçtiği bu hareket, en etkili ve hızlı göbek eritme hareketlerinden biri. Plank, tüm vücudu çalıştıran bir hareket olması yönüyle de oldukça faydalı. Plank yaparken dirseklerinizin üzerinde durarak ve parmak uçlarınızda durarak vücudunuzu düz bir çizgi halinde tutun. Bu pozisyonda 30 saniye ile 1 dakika arası bekleyin.

 

İlk yapmaya başladığınızda 30 saniyenin bile çok uzun geldiğini fark edebilirsiniz ancak pes etmeyin. Her yaptığınızda biraz daha uzun durabildiğinizi göreceksiniz. Düzenli olarak plank yaparak göbek ve bel çevresindeki yağları eritebilirsiniz. Plank, farklı çeşitleri bulunan bir harekettir. Egzersiz rutininizde zamanla plank varyasyonları da ekleyebilirsiniz. Zıplayarak yapılan plank jacks, vücudunuzu yan tuttuğunuz side plank, yüksek plank gibi hareketler sayesinde hem vücudunuzun farklı bölgelerini çalıştırabilirsiniz hem de egzersiz rutininize yenilikler ekleyerek kendinizi zorlayabilirsiniz.

Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-3 - Saç Bakım Güzellik Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-4 - Saç Bakım Güzellik

Alt Göbek Eritme Hareketi: Reverse Crunch

Alt göbek eritme için reverse crunch hareketi oldukça etkili bir hareket. Core bölgesi de denilen ve göğüs kafesinin altı le kalça kemiği arasında kalan bölgenizi en iyi şekilde çalıştıran bu hareket, göbeğiniz üzerinde de etki gösterebilir. Düzenli uyguladığınız takdirde reverse crunch’ın ne kadar etkili olduğunu fark edebilirsiniz. Bu hareket için sırt üstü yatın ve ellerinizi başınızın arkasına koyun. Dilerseniz ellerinizi iki yana da koyabilirsiniz. Ardından dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Ayaklarınızı yerden kaldırarak kalçanızı yerden hafifçe yukarı kaldırın ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Bu hareketi 10-15 tekrarlı 3 set halinde yaparak alt göbek yağlarını eritebilirsiniz. Hareket sizin için kolaylaştıkça set ve tekrar sayısını artırmayı deneyebilirsiniz.

Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-5 - Saç Bakım Güzellik Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-6 - Saç Bakım Güzellik

Kilo Vermeden Göbek Eritme: Russian Twist

Kilo vermeden sadece göbek eritme hareketi yapmak isteyenler için Russian Twist, etkili bir egzersiz. Kolay bir hareket gibi görünse de doğru pozisyonu almak biraz zamanınızı alabilir. Bu hareket için oturarak bacaklarınızı bükün. Gövdenizi de hafif geriye eğin. Gövdenizi eğmek, göbek bölgenizin çalışması için son derece önemli. Daha sonra ayaklarınızı yerden biraz yukarı kaldırın. Ellerinizi birleştirin ve vücudunuzu bir tarafa doğru döndürün ve elinizi de o yönde zemine değdirin. Ardından vücudunuzu diğer tarafa döndürün ve sırayla her iki yöne doğru dönerek ellerinizi zemine değdirmeye devam edin. Bu hareketi 3 set halinde her sette alışkanlık durumunuza 10-15 tekrar yaparak göbek yağlarınızı eritebilirsiniz. Başlangıçta zor gelirse ayaklarınızı yere değdirerek de yapmayı deneyebilirsiniz.

Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-7 - Saç Bakım Güzellik Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-8 - Saç Bakım Güzellik

Hızlı Göbek Eritme: Dağ Tırmanışı

Hızlı göbek eritme için etkili bir hareket olan dağ tırmanışı, kalp atışını hızlandırarak daha fazla kalori yakmanıza da yardımcı olabilir. Bu hareket için şınav pozisyonunu alın, ardından bir bacağınızı göğsünüze doğru çekin ve diğer bacağınızı çekerek yer değiştirin. Hareketi hızlı bir şekilde yaparak kardiyo etkisi sağlayabilir ve göbek eritme sürecini hızlandırabilirsiniz. 3 set halinde ve her sette 10-15 tekrar yaparak uygulayabileceğiniz hareket, yeni başlayanları biraz zorlayabilir.

Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-9 - Saç Bakım Güzellik Göbek Eritme Hareketleri Hakkında Her Şey!-10 - Saç Bakım Güzellik

Sadece Göbek Eritme: Bicycle Crunch

Bicycle crunch, göbek eritme egzersizleri arasında oldukça popülerdir. Hem bacak hem de karın bölgesini çalıştıran bu hareketi düzenli yaptığınızda core bölgenizin daha iyi çalıştığını hissedebilirsiniz. Hareket için sırt üstü yatarak ellerinizi başınızın arkasına koyun ve dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Ardından bir bacağınızı düz bir şekilde uzatırken çapraz dirseğinizi dizinize değdirin. Yani, sol bacağınızı uzatırken sağ kolunuzu da uzattığınız dizinize dokundurun. Daha sonra senkronize bir şekilde bacağınızı ve kollarınızı sırasıyla çalıştırın. Bu hareketi 3 set halinde her sette 10-15 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

 

Göbek eritme egzersizlerinde düz bir karın için makas hareketi de son derece etkilidir. Bu hareketlerin hepsini ya da bazılarını düzenli olarak uygulayarak kısa sürede etkili sonuçlar eldeedebilirsiniz. Beslenme düzeninize de dikkat ederek sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.