0

Spor, tüm organların daha sağlıklı ve bir arada çalışmasını sağlayarak cilt sorunlarının önüne geçer, hatta vücudun yaşlanmaya karşı olan savunmasını da güçlendirir.

İçten dışa ışıldamanın ve güzel kalmanın kolay yolu olarak kabul edilen sporun sağladığı faydaları sıraladık.

Sporun Güzelliğe Olan Etkileri-1 - Saç Bakım Güzellik Sporun Güzelliğe Olan Etkileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Saça Olan Faydaları

Egzersiz yapmak, kafa derisi ve saç köklerindekikan dolaşımını hzlandırır. Bu, sağlıklı kan dolaşımı ile, besinlerin saç köklerine olan tedariği de kolaylaşır. Ayrıca derinizi sağlıklı tutarak gözeneklerin tıkanmasını önler. Böylece saçların uzamasını destekleyerek saç dökülmelerini de kontrol altına almış olursunuz.

Cilde Olan Faydaları

Parlayan bir ten: Egzersiz ile tıpkı saçta olduğu gibi ciltteki kan dolaşımı da hızlanır. Terleme ile ciltten toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Cildin bu sayede oksijen almasını sağlayarak, sıkılaşmasına yardımcı olur ve düzenli spor ile daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca İhmal Etme: Göz Çevresi Bakımı yazımızı incelemeyi unutmayın.

Akneler: Akne gözenekleri tıkayan aşırı sebum üretiminden kaynaklanır. Ancak bazı durumlarda hormonların etkisi de cilt problemlerine yol açar. Egzersiz yaparak sivilceye neden olan hormonal dengesizlikleri düzeltebilirsiniz. Egzersiz yapmak stresi azaltır ve kandaki kortizol seviyelerini düşürür, bu nedenle aşırı sebum üretiminin de ortadan kalkmasına sebep olarak aknelerin artışını önler.

Kırışıklıklar: Spor, cildin ihtiyacı olan protein olan kolajen üretimini desteklemeye yardımcı olur. Cildin altındaki kasları güçlendirirsiniz. Kaslarınız ne kadar güçlü olursa da, cilt o kadar sıkı ve elastik görünür.

(Ayrıca Spor Makyajı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.)

Sporun Güzelliğe Olan Etkileri-3 - Saç Bakım Güzellik Sporun Güzelliğe Olan Etkileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Vücuda Etkisi

Sindirim sisteminden tutun, gülme kaslarına kadar etkisi olan sporun vücuda birçok etkisi olduğunu zaten biliyoruz. İstediğiniz fiziksel görünümü elde etmek, güçlenmek ve istediğiniz kiloya sahip olmak... Spor sayesinde tüm bunlara kavuşmanın yanına, hedeflerinize ulaşmanın verdiği özgüveni ve başarı hissini ekleyin.

Terin Vücuda Etkisi:

Ter; antimikrobiyal bir kalkan içinde cildi kaplar ve cildin yüzeyine yapışarak içeri girmeyi bekleyen bakterilere karşı savunma görevi görür. Ancak tabii kıyafetler ile birleşen ter, koltuk altınızda ısı ile beraber doğal bakterilerin yayılmasına ve kötü koku oluşumuna da sebep olur. Bu yüzden egzersizden önce ve sonra deodorant kullanmayı ihmal etmeyin. Rexona Deodorant ve Antiperspirant seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Ayrıca Spordan Sonra Yenilenmiş Hissetmenin 8 Yolu ve Spor Kıyafetlerinizi Trendlere Uygun Seçin yazılarımız ilginizi çekebilir.