0

Göz çevresi, yüzün veya vücudun diğer bölgelerine oranla en hassas noktalardan. Burada bulunan deri çok ince olduğu için çok kolay kuruyup, kırışıp morarabiliyor. Bu sebeple genç, sağlıklı ve dirençli bir görünüm yaratabilmek için göz çevresi bakımını ve göz altlarını ihmal etmemek gerek.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Göz Altı Morlukları ile Baş Etmek

Göz altı morlukları uykusuzluk ve yorgunluk sebebiyle ortaya çıkabileceği gibi genetik yapıya bağlı olarak genç yaşlarda da oluşabilir. Ciltteki melanin oranının yoğunlaşması, göz altı çukurları ve morlukların oluşmasına da neden olur. Kolajenin zamanla azalması, yani yaşın ilerlemesi de morarmaların sebeplerinden biri. 
“Gelelim göz altı morlukları nasıl geçer?” sorusunu cevaplamaya. Göz çevresi bakımı için, işe sağlıklı beslenme ve düzenli bir uyku düzeni oluşturmakla başlamak gerekiyor. Ayrıca bir uzmana danışarak vitamin takviyesi de alabilirsiniz. Günde en az iki buçuk litre su içmeyi de unutmayın! 

Göz Altı Kırışıklıklarına Dikkat

Göz altı kırışıklıklarının oluşmasında birden çok sebep var. Bunların ilki de mimikler. Gündelik hayatımızda farkında olmadan yaptığımız mimikler kırışıklıklara neden olur. Yine yaşlanmayla beraber göz altında bulunan ince çizgiler de zamanla kırışıklıklara dönüşür. Kırışık görünümü geciktirmek için göz çevresi bakımı yapmak ve göz çevresini sürekli nemli tutmak önemli. Unutmayın, kuru cilt daha çabuk kırışır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Göz Altı Torbaları Kabusunuz Olmasın

Göz altı torbaları da morluklar ve kırışıklıklar gibi birçok faktöre dayanıyor. Uykusuzluk, yaşlanma, stres, yetersiz su tüketimi, güneş ışınları, ödem ve genetik faktörler. Tedavisi evde yapacağınız basit yöntemler olabileceği gibi tıbbi müdahale de gerektirebiliyor.

Göz Bakımında Püf Nokta!

Sağlıklı bir göz çevresi için ihtiyacınıza yönelik bir göz çevresi bakım ürünü seçmeniz önemli. Göz ürünlerini nazik bir şekilde uygulamaksa çok önemli. Bunun için yüzük parmağınızla hafifçe masaj yaparak ürünü yedirebilirsiniz. Bu şekilde göz çevrenizdeki kan dolaşımı da hızlanacaktır. 

Evdeki Mucize

Göz altı şişkinliklerinin soğuk kompres yoluyla indirildiğine daha önce şahit olmuşsunuzdur. Göz çevresi bakımı için buzdolabında bekletilen kaşıkların arka kısmıyla yapılan bu kompres yöntemini özellikle çok uyuduğunuz bir günün sabahında uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres uygulamasında süreye bağlı kalmak önemli. 5 dakika kadar masaj yaptıktan sonra işlem tamam.

Kaşıkla soğuk kompres yöntemine bir alternatif de soğuk salatalık. Gözlerinizin üzerine salatalık koyarak bir süre soğumasını bekleyebilirsiniz. Diğer taraftan kafein de göz altı şişkinliklerinin inmesine yardımcıdır. Poşet çay demleyip soğuduktan sonra gözlerinize yerleştirerek onları dinlendirmeyi deneyin. Buğday yağı ile hafif masaj yaparak da kan akışını hızlandırabilirsiniz. 

Bonus: Düzenli egzersizin cildinize sağlayabileceği faydaları biliyor muydunuz? Sporun güzelliğe olan etkilerini keşfedin!

Ayrıca dudak bakımı hakkında merak ettikleriniz için Yumuşak ve Dolgun Dudaklara Sahip Olun yazımız ilginizi çekebilir.