0

Daha önce mutlaka görmüşsünüzdür; klasik bir spa’daki kadın görüntüsü, saçları bir havluya sarılmış, gözleri ise iki salatalık dilimiyle kapatılmış… Peki hiç neden bu iş için salatalığın seçildiğini merak ettiniz mi? Ya da göze salatalık dilimleri koymak gerçekten faydalı olabilir mi?

Bu sorunun cevabı kısaca, evet. Salatalık, söz konusu cilt bakımı olduğunda bir güzellik aksesuarından çok daha fazlası. Göz çevresindeki ince cilde nazik davranan nemlendirici ve yatıştırıcı özellikleriyle göz altı için de çok faydalı.

Salatalık Göz Çevrenizde Harikalar Yaratabilir mi?-1 - Saç Bakım Güzellik Salatalık Göz Çevrenizde Harikalar Yaratabilir mi?-2 - Saç Bakım Güzellik

İnsanlar neden gözlerine salatalık dilimleri koyar?

Günümüzde göz çevresi bakımı için milyonlarca tedavi seçeneği olsa da bazen kadim bilgiler en iyi olanlar. Gözleri şişmiş bir şekilde uyanan insanlar bilgiye ve cilt bakım ürünlerine bu kadar kolay ulaşmadan önce, ellerinin altında olan bir şeye eriştiler: Salatalık! Bu harika meyve doğal, ucuz ve kolay bir çözüm olduğu için cilt şişkinliği için vazgeçilmez haline geldi.

Salatalık, cilt sağlığı konusunda birden fazla yeteneğe sahip. Öncelikle bu lezzetli meyvenin %95’i su. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde hem besin olarak tüketildiğinde hem de topikal olarak uygulandığında cilt için aşırı derecede nemlendirici. Ayrıca yüksek düzeyde lignan, cucurbitacin, flavonoid, antioksidan ve diğer eser elementler, mineraller içeriyor. Salatalığın doğrudan cilde uygulandığında olduğu gibi, içme suyuna eklendiğinde de güçlü bir takviye olduğu söyleniyor (*). Nazik nemlendirme özelliğinin yanı sıra kolajen üretimini artırabilen silika içeriyor (*). Salatalığı yalnızca doğrudan cilde yerleştirmek için değil, aynı zamanda birçok nemlendirici cilt bakım ürününde bir bileşen olarak popüler yapan da aslında tüm bu faydalar.

Salatalık dilimleri, doğal olarak cildi serinletiyor ve hassas göz bölgesini tahriş edici asitlere veya kokuya sahip değil. Hindistan’da salatalığın antik çağlardan beri hem klinik amaçlarla hem de besin kaynağı olarak yetiştirildiği biliniyor. Vücudu temizleme etkisinden dolayı Hint geleneksel tıbbında yaygın olarak kullanılıyor.

Salatalık Göz Çevrenizde Harikalar Yaratabilir mi?-3 - Saç Bakım Güzellik Salatalık Göz Çevrenizde Harikalar Yaratabilir mi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Salatalığın gözlere faydaları

Gözlerinize salatalık yerleştirmenizin birçok faydası var. Salatalığın antioksidan özelliklere sahip olduğunu söyledik. Ayrıca vücuttan ve ciltten kimyasal toksinlerin atılmasına yardımcı olan temizleme özelliklerine de sahip. Cildi yatıştırmak, cildi tahrişlere karşı korumak ve şişkinliği azaltmak için besleyici özellikleri olduğunu da ekleyelim.

Özetle; yüksek su içeriği, antioksidan özellikleri, curumerin A ve B, cucurbitacins dahil olmak üzere izole biyoaktif bileşikleri nedeniyle, bu meyve cildi nemlendirmek, nazikçe parlatmak, yatıştırmak, şişlik ve iltihabı azaltmak için harika.

Nemlendirici özellikler, cildin sağlıklı ve sıkı görünmesine yardımcı olur, bu da daha genç ve taze bir cilt görünümü anlamına gelir. Kuru göz kapağı derisi ve buna bağlı ince çizgiler, yaşlı bir görünüme yol açabilir. Salatalık ise su açısından zengin olmasının yanı sıra, cilt için yararlı olan C vitamini ve folik asit, koyu göz halkalarını azaltmaya yardımcı olan K vitamini ve kırışıklıkları tedavi etmeye yardımcı olan yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Uzmanlar ayrıca soğuk bir salatalık diliminin, yüzeysel kan damarlarının daralmasına neden olabileceğini söylüyor. Bu da aşırı tuz tüketimi veya zorlu bir geceden sonra oluşabilecek cilt şişkinliğini azaltır.

Salatalık Göz Çevrenizde Harikalar Yaratabilir mi?-5 - Saç Bakım Güzellik Salatalık Göz Çevrenizde Harikalar Yaratabilir mi?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kimler kaçınmalı?

Salatalık yumuşak ve %95’İ su olduğundan çoğu kişi tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Tabii ki, alerjiniz varsa, salatalık yememelisiniz ve onları topikal bir tedavi olarak kullanmamalısınız. Herhangi bir tedavide olduğu gibi, emin değilseniz her zaman yama testi yapabilirsiniz.

Salatalığı gözlerinizde nasıl kullanabilirsiniz?

Salatalık, bütün bir meyve olarak değil, dilimler halinde göze yerleştirilmeli. Bütün bir salatalığın fizikselliğine aşina iseniz, muhtemelen bu kadarını tahmin etmişsinizdir. Ayrıca kaşları, üst ve alt göz kapaklarını kaplayacak kadar büyük bir dilim kullanmanızı tavsiye ederiz.

Peki, tam olarak ne zaman gözlerinize salatalık koymalısınız? Teknik olarak, gözleriniz şiştiğinde. Salatalık en iyi (göz kapaklarınıza) soğuk servis edildiğinden, onları sadece birkaç dakika bekletin. Ayrıca sabahları temiz cilt üzerinde kullanın. Cilt bakımınıza serumlar, nemlendirici ve SPF ile devam edin.

Farklı bir tarif için video'muzu da izleyebilirsiniz.