0

Cilt, göz çevresinde diğer bölgelere göre daha ince ve daha saydamdır. Genç yaşlarda cilt altındaki yağlar, göz altlarındaki damarların mavi görünmesini maskelemek için daha fazladır. Yaş aldıkça bu bu yağlar azalır ve damarlar daha görünür hale gelir. Ayrıca yaşlandıkça gevşeyen cilt göz altlarında kıvrımlar oluşturarak kahverengiye döner.

Erkeklerde Koyu Göz Halkaları Neden Oluşur?-1 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerde Koyu Göz Halkaları Neden Oluşur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Sebepleri Ne?

Uykusuzluk: Yeterli ve sağlıklı bir uyku uyumak cilt sağlığı için de oldukça büyük önem taşıyor. Düzensiz uykular sonucunda cilt gece kendini yenilediği için bu yenileme ve onarım süreci yavaşlar, cilt daha az miktarda kolajen üretimi yapar. Bu durumlar tüm cilt sağlığı üzerinde etkili olduğu gibi göz altlarının koyulaşmasına ve şişmesine de neden olur.

Uykusuzluk probleminiz varsa Daha İyi Uyumak İçin 6 Adım yazımızdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Yaşam tarzı: Beslenme düzeni, tütün ürünleri kullanmak, kafein ya da güneş kremi kullanmamak gibi etkenler göz altı halkalarının en büyük sorumlulularından kabul edilir. Ayrıca çok fazla tuzlu gıda tüketmek de göz altı şişkinliklerine sebep olabilen durumlar arasında.

Alerji: Alerjiler sadece burun kaşıntısı ve burun kenarlarında olan kurumayaa değil aynı zamanda göz kenarı ve kapaklarının kurumasına da neden olur.

Diğer sağlık sorunları: Susuz kalma sonucu karaciğer düzgün çalışamayabilir ve bu durum cilt rengini etkileyebilir. Bunun yanında hormonal değişiklilkler de ciltte ve vücutta bazı tepkilere neden olur.

Tabii tüm bu sebeplerin yanında koyu göz altlarınızın tek nedeni genetik olarak ailenizde bulunması ya da genetik hastalıklardan birine sahip olmak da olabilir.

Erkeklerde Koyu Göz Halkaları Neden Oluşur?-3 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerde Koyu Göz Halkaları Neden Oluşur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Erkeklerle kadınlar arasındaki fark ne?

Koyu göz altı halkaları aslında hem kadınlar hem erkekler üzerinde genellikle aynı sebepler yüzünden oluşsa da bazı durumlarda farklılıklar gösterebilir.

Cilt tipi: Erkeklerin cildi kadınlara oranla daha kalındır ve daha yüksek kolajene sahiptir. Bu kalınlık nedeniyle kadınlara oranlarda erkeklerin göz altlarında daha az renk değişiklikleri yaşanır.

Hormonlar: Östrojen hormonunun baskınlaşması göz altlarının koyulaşmasına neden olan sebeplerden sayılır. Erkeklerde ise hormonlarda düşüş yaşanırsa bunun sonucu olarak cilt renginde değişiklikler olabiliyor.

Erkeklerde Koyu Göz Halkaları Neden Oluşur?-5 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerde Koyu Göz Halkaları Neden Oluşur?-6 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl tedavi edilir?

Öncelikle koyu göz altlarının tedavisinin sivilceler ya da cilt kuruluğu tedavisi kadar kolay olmadığını söyleyelim.

 Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri genel sağlığınıza dikkat etmek ve yaşam tarzınızı iyileştirmek. Bunun için düzenli uykuya ve vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri tüketmeye dikkat edin. Gün içinde bol bol su için.

Bu konudaki detayları Su İçmenin Cilde Faydaları yazımızı okuyarak da öğrenebilirsiniz.

Kendinize bir göz altı kremi edinmeniz önemli. Böylece göz altlarınızın kurumasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanında sabahları uyandığınızda gözlerinize çay ile göz pedleri yapmayı deneyebilirsiniz. İki pamuğu çay ile ıslatın ve biraz soğumaya bırakın. Ardından gözlerinizin üzerine koyup 5-10 dakika kadar bekletin. Antiseptik özelliği sayesinde gözlerinize bakım yaparak şişliklerin inmesine yardımcı olur.

Koyu veya mavi dairelerin görünümünü gizlemeye yardımcı olmak için K vitamini, yeşil çay ve kafein içeren kremlere yönelebilirsiniz.

Dolaşımı hızlandırmak ve cildi uyandırmak için sabahları uyandığınızda göz altlarınıza birer soğuk  metal kaşık koyabilirsiniz. Bunun yanında buz küpleri hazırlayıp bir beze sararak göz altlarınızda gezdirebilirsiniz. Ayrıca soğuk salatalık dilimleri de cildin sakinleşmesine ve nemlendirilmesine yardımcı olur.

Jade roller’dan da yardım alabilirsiniz. Nasıl kullanıldığını öğrenmek için Jade Roller Nasıl Kullanılır? Yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.