0

Işıl ışıl parlayan sağlıklı bir cildin sırrı doğru bakım uygulamalarından geçer. Cilt yapınıza ve cilt endişelerinize uygun ürünler kullanarak cildinin ihtiyacı olan bakımı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için cilt bakım rutini oluşturma aşamalarını bilmeniz gerekir. Gündüz ve gece olmak üzere iki farklı zamanda uygulayacağınız günlük cilt bakımı ile cildiniz için eksiksiz bir bakım işlemi yapabilirsiniz. Cilt temizliği, tonik ve serum gibi cilt bakım uygulamalarını doğru sıralama ile yaparak bakımınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Peki, cilt bakım rutini nedir ve nasıl olmalı? Bu yazımızda cilt bakım rutinine dair bilmeniz gerekenleri mercek altına aldık.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakımı Rutini Nedir?

Cilt bakım rutini cilt problemlerine yönelik olarak cildinize uygun ürünleri sırasıyla cilde uygulamak demektir. Cilt bakımı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapılır. Günlük cilt bakım rutini içerisinde cildi temizlemek ve nemlendirmek gibi adımların yanında maske ve peeling uygulamak gibi aşamalar da bulunur. Günlük cilt bakım rutinini her gün cildinize uyguladığınızda bir süre sonra bu işlemler sizin için alışkanlık haline gelecektir. Eğer cilt bakımına yeni başlayacaksanız yeni başlayanlar için cilt bakımı adlı içeriğimizi okuyarak konuya dair fikir edinebilirsiniz. Cilt bakımına yeni başladığınızda bakım rutini lk başta size yorucu gelse de bir süre sonra bu düzenin sizi iyi hissettirdiğini görebilirsiniz.

 

Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Cilt bakım rutini oluşturma aşamasında bakımınızı gündüz ve gece olmak üzere ikiye bölmelisiniz. Ürünleri doğru sıralama ile cildinize uygulayarak bakımınızı en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz. Cilt bakımı sıralaması hakkında bilgi edinmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz. İşte gündüz ve gece için cilt bakım rutini adımları…

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-4 - Saç Bakım Güzellik

Gündüz Cilt Bakım Rutini

Gündüz gerçekleştireceğiniz cilt bakım rutininde cildinizi temizleme ve güneşten koruma gibi adımları yerine getirmeye odaklanmalısınız. Gündüz cilt bakım rutini için şu adımları takip edebilirsiniz:

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-5 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-6 - Saç Bakım Güzellik

1. Adım: Cilt Temizleme

Gündüz cilt bakımının ilk aşamasında cildinizi yağ ve kirden arındırmanız gerekir. Cildinizi iyi bir biçimde temizlemeniz yüzüne uygulayacağınız diğer ürünlerin etkisini göstermesine de imkan tanır. Cildinize uygun bir yüz temizleme jeli ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Yağ bazlı makyaj temizleyici ürünler veya micellar sularla yüzünüzdeki makyaj kalıntılarını çıkarabilirsiniz. Gündüz cilt temizlik rutininizde Dove Beauty Cream Bar Micellar sabunu da tercih edebilirsiniz. Hassas ciltler için nemlendirici etkili olan Dove sabun cildi sıradan sabunlar gibi kurutmaz. İçeriğinde ¼ nemlendirici ve nazik temizleyiciler olan sabun cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Dove sabunu yüz temizliğinin yanı sıra el ve vücut bakımında da tercih edebilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-7 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-8 - Saç Bakım Güzellik

2. Adım: Tonik Kullanma

Cilt temizliğinin ikinci aşamasında derinlemesine temizlik için tonik kullanmalısınız. Böylece diğer cilt bakım ürünlerinden tam performans elde edebilirsiniz. Sebum üretimi, hava kirliliği ve makyaj kalıntılarını tam anlamıyla temizlemek ve gözenek görünümünü azaltmak için cildinize uygun türde bir tonik kullanabilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa tonik sayesinde geniş gözeneklerinizi küçültebilirsiniz. Cilt tonunu eşitlemek istiyorsanız içeriğinde glikolik asit bulunan tonikleri tercih edebilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-9 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-10 - Saç Bakım Güzellik

3. Adım: Cilt Problemlerine Yönelik Bakım

Akne, kırışıklık veya lekeler ciltte meydana gelen çeşitli cilt problemleri arasında bulunur. Günlük cilt bakımı rutininize cilt endişelerinize yönelik bölgesel bakım işlemleri uygulayabilirsiniz. Sivilce karşıtı akne ilaçlarını bölgesel olarak cildinize sürerek cilt sorunlarının tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-11 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-12 - Saç Bakım Güzellik

4. Adım: Serum Uygulama

Serumlar cilt endişelerini gideren besleyici ve konstante şeklinde üretilen cilt bakım ürünleridir. Cilt ihtiyaçlarına göre pek çok serum çeşidi bulunur. İnce çizgi, kırışıklık, leke ve yaşlanma belirtilerine göre özel olarak üretilen ürünler cildin daha iyi görünmesine destek olur. Cildinizde aydınlık ve parlak bir görünüm için C vitamini içeren serumları, daha nemli bir cilt için ise hyaluronik asit bazlı serumları tercih edebilirsiniz. Salisilik ve glikolik asit içeren ürünler daha pürüzsüz bir cilt dokusu elde etmek için idealdir.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-13 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-14 - Saç Bakım Güzellik

5. Adım: Göz Kremi Sürme

Özellikle 20’li yaşlardan itibaren düzenli olarak göz çevresi bakımı yapmak cilt sağlığı adına son derece önemli. Göz kremleri göz çevresinde oluşabilecek erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçmeye yardımcı olur. Göz çevresi cildin diğer bölgelerine göre daha hassas olduğu için göz çevrenizi düzenli şekilde nemlendirmeniz önemlidir. Bu sayede ince çizgi ve kırışıklık görünümünü geciktirebilir, göz çevrenizi kolajen kaybına karşı koruyabilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-15 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-16 - Saç Bakım Güzellik

6. Adım: Nemlendirici Uygulama

Nemlendirme adımı her türlü cilt tipi için en önemli aşamalardan biridir. İster kuru ister yağlı bir cilde sahip olun cildinizi mutlaka doğru nemlendirici ile nemlendirmelisiniz. Cildinizi gündüz rutininde düzenli olarak nemlendirerek daha yumuşak ve bakımlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa su bazlı nemlendiricileri tercih ederek cildinize nem desteği sağlayabilirsiniz. Kuru cildiniz için ise yoğun nemlendirme özelliği sunan ürünlere yönelebilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-17 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-18 - Saç Bakım Güzellik

7. Adım: Güneş Koruyucu Sürme

Zararlı UV ışınlarının cilde olan olumsuz etkisini azaltmak adına cildinize düzenli olarak güneş koruyucu ürün sürmelisiniz. Güneş ışınlarının cildi yaşlandırdığı gerçeğini hatırlayarak kreminizi sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da kullanmalısınız. UV ışınlarını bloke eden güneş kremleri sayesinde kırışıklık, leke ve elastikiyet kaybı gibi olumsuz görünümlerin önüne geçebilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-19 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-20 - Saç Bakım Güzellik

Gece Cilt Bakım Rutini

Cilt gece saatlerinde kendini onarma aşamasına girer. Gece uygulayacağınız cilt bakım rutini ile cildinizin daha iyi görünmesine destek olabilirsiniz. Gece cilt bakım rutini için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-21 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-22 - Saç Bakım Güzellik

1.     Adım: Cilt Temizleme

Gece cilt bakım rutini için ilk adımı cilt temizliği oluşturur. Gündüz ciltte oluşan makyaj, yağ ve kir kalıntılarını temizlemek için yüz temizleme jeli kullanabilirsiniz. Eğer yüzünüzde makyaj varsa öncelikle makyaj suyu ile makyajınızı çıkarabilir, ikinci adımda yüz temizleme jeli ile cildinizi tam anlamıyla temizleyebilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-23 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-24 - Saç Bakım Güzellik

2.     Adım: Tonik Uygulama

Cildinizi temizledikten sonra gözenek temizliği için tonik kullanmalısınız. Tıpkı gündüz bakımında olduğu gibi tonik sayesinde cildinizdeki kir ve fazla yağı derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-25 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-26 - Saç Bakım Güzellik

3.     Adım: Göz Kremi Uygulama

Göz çevresindeki ince çizgileri ve göz altı morluklarını gidermek için gece kremi uygulaması gerçekleştirmelisiniz. Göz kremi ile göz bölgesini nemlendirip elastikiyetini korumasını sağlayabilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-27 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-28 - Saç Bakım Güzellik

4.     Adım: Cilde Yönelik Bakım

Eğer çeşitli cilt sorunlarınız için reçeteli ilaç veya krem kullanıyorsanız göz kremi uygulamasının ardından bu ürünleri cildinize tatbik edebilirsiniz. Cildinizin çeşitli bölgelerine uygulayacağınız ürünler sayesinde cilt problemlerinizin tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

Cilt Bakım Rutini Oluşturma-29 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakım Rutini Oluşturma-30 - Saç Bakım Güzellik

5.     Adım: Nemlendirici veya Gece Kremi Kullanımı

Cildinizi nemlendirme aşamasında gündüz kullandığınız nemlendiriciyi kullanabilir ya da daha yoğun olan gece kremlerini tercih edebilirsiniz. Cildinizin yapısına göre hafif veya yoğun bir nemlendirici seçimi yapabilirsiniz.

 

Siz de yukarıdaki adımlara uygun olarak kendiniz için gündüz ve gece cilt bakım rutini oluşturabilir, daha bakımlı bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz.