0

Doğru ve etkili bir cilt bakım rutininin aslında dikkat edilmesi gereken birçok noktası olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan ilki ve en önemlisi seçtiğiniz bakım ürünlerinin cildinize uygun olması. Bu sayede cildinizde olası alerjik reaksiyonlar ile karşılaşmak ve cildinizin yapısını korumuş olursunuz. Yani biraz daha detaylandırmak gerekirse; yağlı bir cildiniz varsa, yağlı ciltlere özel ürünler kullanmadığınız takdirde cildinizin daha fazla yağlı görünmesine neden olabilirsiniz. Ya da hassas cildinize uygun bir peeling seçmezseniz cildinizde tahrişe neden olabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle cildinizin yapısını ve ihtiyaçlarını belirleyin. Ardından bu ihtiyaçlar doğrultusunda cilt bakımında doğru ürün setini oluşturun. Gelelim ikinci önemli noktaya. O da seçtiğiniz ürünleri doğru sıralama ile kullanmanız. Yani önce nemlendirici kullanır sonra cildinizi temizlerseniz ürünlerden istediğiniz verimi alamazsınız. Bu yüzden cilt bakım ürünlerinizin doğru sıralamasını bilmeniz gerek. Son olarak da bu bakımları bir rutin haline getirmelisiniz. Düzenli olarak bakım yapmak da verimli ve etkili sonuçlar için oldukça önemli.

Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt bakımı aşamaları nelerdir?

Etkili bir cilt bakım rutini birkaç farklı aşamadan oluşur. Bunlar genel tabirleri ile temizlik, arındırma ve nemlendirmedir. Tabii kendi içlerinde birçok aşamaya daha sahipler. Yani temizlik dediğimizde makyajınızı silmek de aklınıza gelebilir, cildinizi detaylıca yüz yıkama jelleri ile temizlemek de. Ayrıca nemlendirme de birkaç aşamadan oluşur. Serumlar, nemlendiriciler, maskeler ya da doğal yağlar. Her biri detaylı bir cilt bakım rutinin önemli adımları arasında.

Cilt bakımı ürünleri hangi sırayla yapılır?

Adım 1: Makyaj Temizleme suyu

İşe önce cildinizdeki makyajı ya da kiri temizlemekle işe başlayın.

Adım 2: Yüz Yıkama Jeli

Ardından daha detaylı bir temizlik için mutlaka yüz yıkama jeli kullanın.

Adım 3: Peeling

Haftada en az 2 kez gözeneklerin arasına dolmuş kir ve yağlardan kurtulmak için bir peeling ile detaylı bir cilt temizliği yapın.

Adım 4: Tonik

Tonik cildin yatışmasını, gözeneklerin daralmasını ya üzerine uygulayacağınız nemlendirici ve serumların etkisinin artmasını sağlayabilir. Bu nedenler cildinize uygun bir toniği kullanmayı ihmal etmeyin.

Adım 5: Serum

Sırada serum var. Seçtiğiniz serumu cildinize masaj yaparak nazikçe uygulayın. Yağlı olamayan ve emilimi güçlü seçenekler arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Adım 6: Göz Çevresi Kremi

Şimdi göz çevresi kreminizi parmaklarınızın ucu ile göz çevrenize hafifçe vurarak uygulayabilirsiniz.

Adım 7: Nemlendirici

Tabii serumun nemlendirme için yeterli olmadığını söyleyelim. Bu yüzden mutlaka bir nemlendirici uygulayın. Kendinizi biraz şımartmak istiyorsanız nem verici kağıt maskeleri haftada birkaç kez nemlendirici niyetine kullanabilirsiniz. Maskenizi çıkarttıktan sonra kalan ürünü cildinize yedirmeyi unutmayın.

Adım 8: Güneş Koruyucu Krem

Eğer evden dışarı çıkacaksanız güneş koruyucunuzu asla ihmal etmeyin.

Bahsettiğimiz ürünlerden yeni bir set hazırlamaya ihtiyacınız varsa Simple ürünlerine göz atmayı unutmayın. Tüm cilt tiplerine uygun simple ürünleri cildinizin ihtiyacına yönelik birçok farklı formülde.

Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

İlk önce serum mu? Krem mi?

Belki de bir cilt bakım rutinin en çok karıştırılan konularından biri önce serum mu yoksa nemlendirici mi kullanılacağı. Hemen bu konuya açıklık getirelim. Serum her zaman nemlendirici kremlerden önce kullanılır. Yapısı gereği cilt tarafından hızlıca emilen serumlar sonrasında uygulanan ürünün etkisini de arttırmasıyla bilinir. Bu nedenler cilt iyice temizlendikten sonra önce serum sonra da nemlendirici uygulayarak bakım rutininizi tamamlayabilirsiniz.

Cilt bakım ürünlerinin uygulanma sırası neden önemli?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ürünleri doğru sıralama ile uygulamadığınız takdirde onlardan verim almanız güçsüzleşebilir. Cildiniz tarafından emilmeleri ve cildinize nüfus etmeleri zorlaşır ve istediğiniz etkiyi görememenize neden olur. Tabii bunun yanında bazı cilt problemleri de ortaya çıkabilir. Cildinize önce güneş koruyucu krem daha sonra nemlendirici ya da serum gibi ürünler uygulamanız güneş koruyucunuzun etkisini yitirmesine neden olur. Bu da cildinizin güneşin zararlı ışınlarından korunmasını engeller ve cilt lekeleri, yaşlanma faktörleri gibi durumlar ortaya çıkarabilir.

Ayrıca gündüz ve gece bakımı arasındaki farklar yazımız da ilginizi çekebilir.