1

Söz konusu cilt bakımı olduğunda, her geçen gün yeni bir uygulama ile karşılaşabiliyoruz. Bu uygulamalardan biri de son zamanlarda isminden sıkça söz ettiren karbon peeling.

Peeling işlemini kısaca, cildin en dıştaki tabakasının çeşitli solüsyonlar aracılığıyla soyulması olarak tanımlamak mümkün. Bu sayede cildin daha pürüzsüz hale gelmesi amaçlanır. Peeling uygulamaları, ciltteki ince çizgiler, sivilce izleri, renk eşitsizlikleri gibi sorunların çözümüne önemli katkılar sağlayabilir. Bu noktada evde peeling yapabileceğiniz gibi karbon peeling vb. medikal uygulamalara da başvurabilirsiniz.

Peki, karbon peeling nedir ve ne işe yarar? Konuyla ilgili daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Karbon Peeling Nedir? Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Karbon Peeling Nedir? Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Karbon peeling nedir?

Karbon peeling, cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmak amacıyla yapılan hızlı ve ağrısız bir işlem. Öncelikle yağlı cilt, sivilce ve genişlemiş / tıkanmış gözenekleri olan kişiler tarafından tercih edilir. Karbon peeling uygulaması, güneş hasarının cildinizdeki etkilerini görmeye başladığınızda da faydalı olabilir. Yine de cilt bakımı konusunda, her yöntemin herkes için uygun olduğu söylenemez. Bu nedenle karbon peelingin sizin için işe yarayıp yaramayacağını anlamak için konu hakkında gerekli bilgiye sahip olmanız, oldukça önemli.

Karbon peeling ne işe yarar?

Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi karbon peeling, cilt lekelerinin azaltılması ve pürüzsüz bir cilt görünümü sağlamak amacıyla yapılıyor. Cildi soyarak tedavi eden bu uygulama, aynı zamanda sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarının çözümüne de katkı sağlayabilir. Gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağladığı için daha aydınlık ve genç bir cilt görünümüne yardımcı olur.

Karbon Peeling Nedir? Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Karbon Peeling Nedir? Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Karbon peeling nasıl yapılır?

Karbon peeling yaptırmak için öncelikle doktorunuz veya lisanslı estetisyeninizden randevu almanız gerekir. Uzmanınız muhtemelen bu uygulamadan bir hafta önce retinol kullanmayı bırakmanızı önerecek. Ayrıca bu süre zarfında her gün mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Karbon peeling, baştan sona yaklaşık 30 dakika süren çok parçalı bir işlem. Tipik bir karbon peeling uygulamasından sırasıyla şunları bekleyebilirsiniz:

 • Doktorunuz yüzünüze sıvı bir karbon tabakası yayar. Karbon gözeneklerin derinlerindeki yağı, kiri ve ölü deri hücrelerini emer.
 • Sıvı karbonun kuruması için yaklaşık 10 dakika beklenir.
 • Karbon kuruduktan sonra, doktorunuz gözlerinizi lazerden korumak için size göz siperleri verir.
 • Ardından lazeri, düşük enerjili bir ortamda cilt üzerinden geçirir. Bu, karbonu ısıtır ve epidermise bağlar.
 • Çok hassas bir cildiniz veya koyu cilt lekeleriniz varsa doktorunuz bu ısıtma adımını atlayabilir. Lazer ayrıca cilt altındaki dokuyu ısıtarak kolajeni güçlendirir ve ince çizgileri dolgunlaştırır.
 • Daha yüksek bir enerji ayarında, lazer sıvı karbonu küçük parçacıklara bölmek için kullanılır.
 • Lazere bağlı bir duman buharlaştırıcısı, karbonun yanı sıra içerdiği yabancı maddeleri de temizler.
 • Tedavinin ardından cildinize bir nemlendirici veya güneş kremi uygulanabilir.

Karbon peeling uygulamasının avantajları nelerdir?

Karbon peeling uygulamasının ardından hemen daha parlak, ışıltılı bir cilt ve daha sıkı gözenekler görmelisiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa hafif bir kızarıklık yaşayabilirsiniz. Ama bu, genelde bir saat veya bundan daha az sürede ortadan kaybolur.

Karbon peeling, yağlı cilt ve geniş gözeneklerin görünümünü iyileştirmek için tipik olarak çok etkili. Yine de herkeste kalıcı sonuçlar vermez. Faydalarını sürdürmek için devam eden tedavilere ihtiyacınız olabilir. Tam fayda almak için kaç tedaviye ihtiyacınız olduğunu, doktorunuzla veya lisanslı estetik uzmanınızla konuşun.

Karbon Peeling Nedir? Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Karbon Peeling Nedir? Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Karbon peeling kimler için uygundur?

Bu uygulamayı, isteyen herkes yaptırabilir. Karbon peeling özellikle cilt lekelerinden şikayetçi olanlar için etkili bir çözüm olabilir. Bununla birlikte donuk cilt, geniş gözenek, sivilce, siyah ve beyaz nokta şikayeti olanlar da karbon peelingi deneyebilirler.

Karbon peeling faydaları

Karbon peeling, cildi derinlemesine eksfoliye eder. Ayrıca kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Bu uygulama aşağıdaki cilt sorunlarını tedavi etmek üzere çalışır:

 • Sivilce,
 • Sivilce pigmentasyonu,
 • Sivilce izleri ve genişlemiş gözenekler,
 • Koyu cilt lekeleri,
 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar.

Karbon peeling zararları var mıdır?

Karbon peeling sonrası ciltte hafif kızarıklık ve karıncalanma hissi dışında herhangi bir yan etki görülmemeli. Uygulamanın deneyimli ve lisanslı bir profesyonel tarafından yapılması ise son derece önemli. Bu, cildinizin güvenliğini sağlamanın yanı sıra en iyi sonuçları almanıza da yardımcı olur.

Ayrıca türk kahvesi peelingi ve vücut peelinginin faydaları yazılarımız ilginizi çekebilir.