0

Yaz yaklaşırken yazlık kıyafetlere ve en önemlisi sıcak havalara heyecanlı bir hazırlık başlar. Aylardır kıyafetler içinde kapalı kalan bedeninize ev konforunda nefes aldırmakla işe başlayabilirsiniz. Bakım seansları tam da burada devreye giriyor. 

Evde Peeling Zamanı-1

Evde peeling ile hem yüzünüzü hem de vücudunuzdaki ölü derilerden kurtulma seansı, size kendinizi kuş gibi hafif hissettirecek. 

Evde peeling hangi sıklıkla yapılmalı?

Evde peeling konusunda aşırıya kaçması cildin üst kısmındaki katman üzerinde tahribat yaratabilir. Bu durumda cilt kurur ve kuruyan cilde daha fazla sebum gönderilir, cilt yağlanabilir. Peeling sıklığını cilt tipinize göre doğru ayarlamak gerekir. Hassas ciltler haftada bir, yağlı ve karma ciltler iki defa uygulayabilir.

Evde yüz peelingi 

Yüz peelingleri esasında fiziksel ve kimyasal olmak üzere ikiye ayrılıyor. Partiküllü olan fiziksel peelingler cildin üst katmanındaki ölü derileri arındırıyor. Kimyasal peelingler ise, özel asitlerle (BHA, AHA gibi) çalışıyor ve cildin altındaki ve üstündeki kirleri, lekeleri, sivilceleri ve siyah noktaları temizliyor. Evde kaldığınız ve güneşin tam da çıkmadığı (güneş ışınları camdan da etki ediyor, unutmayın) günlerde cilt probleminize uygun ve hafif bir ürünle kimyasal peeling yapabilirsiniz. Tabii, dermatoloğunuza danıştıktan sonra. 

Fiziksel peeling

Sağlıklı bir cilt için temizlik bir numaralı kural. Fiziksel peeling de cildinizi düzenli periyotlarla arındırıp gözeneklerinizin hava almasına yardımcı oluyor. Kısaca, mikro partiküllerin, cilt üzerinde 1-2 dakikalık masaj yaparak çalışması prensibi... 

Tıkanan gözeneklerin açılmasına yardımcı olan fiziksel peeling, üzerine uygulanan ürünlerin etkisini artırıyor.

Evde Peeling Zamanı-2

Evde vücut peelingi

Evde vücut peelingini de fiziksel kategoriye sokabilirsiniz. Vücut peelingi ile aslında kültürümüzde kese olarak bildiğimiz işlemden bahsediyoruz. Ancak kese işlemi tırnakları ve elleri yorduğu için akışkan formdaki peelingler daha çok tercih ediliyor. Elbette kese kadar etkili değiller ancak içeriğine nemlendirici ajanlar eklenerek kese kadar sert bir işlem yerine daha nazik bir alternatif sunuyorlar. Evde vücut peelinginin faydalarıysa aşikar:

 1. Ölü derilerden kurtulduğunuz için tüm vücudunuzu hafif hissediyorsunuz. 
 2. Hafifleyen ve üst katmanı temizlenen cildinize uygulayacağınız ürünler cilde daha iyi nüfuz ediyor ve etkisi artıyor.
 3. Sırt, bacak, kol gibi bölgelerdeki zor bölgelerde gözenekler düzenli temizlendiği için siyah nokta ya da sivilce oluşma ihtimalinizi azaltıyorsunuz. 

Vücut peelingi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Evde vücut peeling’i nasıl yapılır? 

Çok basit! Cildinizi arındıracak sert partikülleri ve nemlendiricileri karıştırın. Evde peeling için ihtiyacınız olanlar bu kadar!

Mutfağınızdan kullanabileceğiniz sert partiküllü içerikler:

 • Çekilmiş Türk kahvesi ya da filtre kahve
 • Esmer şeker 
 • Çekilmiş pirinç 
 • Karbonat
 • Himalaya tuzu

Mutfağınızdan kullanabileceğiniz nemlendirici içerikler:

 • Bal
 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağı 
 • Aloe vera jeli