0

Glutatyon Nedir?

“Gulutatyon ne işe yarar ve faydaları nelerdir?” sorusundan önce “Glutatyon nedir, glutatyonu bu kadar özellikli kılan unsurlar nelerdir?” sorusunun yanıtına bir göz atalım. Glutatyon, vücudumuzun da üretebildiği değerli bir antioksidan. Karaciğerde ve kırmızı kan hücrelerinde yer alan glutatyon, sistein, glutamat ve glisin isimli üç aminoasitten oluşuyor. Hücrelerin enerji kaynağı olarak bilinen mitokondrinin işleyişinden sorumlu glutatyon, genel sağlığa doğrudan etki edebiliyor. Bu nedenle yaş ilerledikçe, doktorların da tavsiyesi ile glutatyon takviyesine yönelmek veya glutatyon içeren besinlerin tüketimine ağırlık vermek gerekebiliyor.

 

Genel sağlığa olan etkileri ile beraber kozmetik sektörüne de giriş yapması, glutatyonun popülerliğini artıran nedenler arasında. Hücreleri serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korumaya destek olan bu molekül, cildin gençliğini koruma kabiliyeti nedeniyle bakım ürünlerinde de tercih ediliyor. Glutatyon faydaları ile pek çok açıdan olumlu etki sunabilir.

 

Glutatyonun kozmetik sektörüne girmesi, genel sağlık etkileri kadar popülerliğini artıran bir faktördür. Bu molekül, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresle mücadelede destekleyerek cildin gençliğini koruma yeteneğine sahiptir. Ayrıca cildi aydınlatıcı etkisi nedeniyle bakım ürünlerinde tercih edilir. Glutatyonun faydaları çeşitlidir ve birçok açıdan olumlu etkiler sunabilir.

Glutatyon Nedir? Glutatyon Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Glutatyon Nedir? Glutatyon Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Glutatyon Ne İşe Yarar?

Glutatyonun genel sağlık ve cilt güzelliği üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Vücutta gençlik dönemine kadar sorunsuz bir şekilde sentezlenirken, ilerleyen yaşlar ve sağlıksız yaşam tarzıyla birlikte glutatyon eksikliği sorunları beraberinde getirebilir. Glutatyon üretimi her geçen yıl azalmakta ve bu durum insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Glutatyon eksikliğinin vücut üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek için glutatyonun sağladığı faydalar ve hangi durumlarda iyileştirici olabileceği hakkında bilgi edinmek önemlidir.

 

Cilt Problemlerini Azaltmaya Destek Olur

Son zamanlarda glutatyonun bu kadar popüler olmasındaki en büyük sebeplerden biri, cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olması. Özellikle yaşlanma belirtilerini yansıtan kırışıklık, ince çizgi ve kaz ayakları sorununu düzenlemeye yardımcı olan glutatyon, farklı cilt problemleri üzerinde de etkili olabiliyor.

Cilt Yaralarını Azaltmaya Yardım Eder

Ciltteki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilen glutatyon, kaşıntı ve hassasiyet dahil tüm cilt yaraların iyileşme sürecine destek olabiliyor. 

Glutatyon Nedir? Glutatyon Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Glutatyon Nedir? Glutatyon Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Serbest Radikallere Karşı Savaşır

Glutatyonun güçlü antioksidan etkisi sayesinde maruz kaldığımız dış etkenlerde yer alan serbest radikallere karşı vücudumuz korunuyor. Serbest radikallerin neden olduğu ve hücre sağlığını olumsuz etkileyen oksidatif stres, glutatyon karşısında yetersiz ve güçsüz kalabiliyor. Hücre çevresinde dayanıklı bir kalkan oluşturma kabiliyetindeki glutatyon, oksidasyonu galibiyete uğratabiliyor.

Karaciğer Sağlığını Korur

Alkol tüketimi veya sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkan ve karaciğeri riske atan problemler, glutatyon yardımı ile önemli ölçüde azalabiliyor. Karaciğer sağlığını, kandaki protein ve enzim seviyelerini yükselterek korumaya yardımcı olabiliyor. 

Bağışıklık Sistemini Destekler

En güçlü antioksidanlardan biri olarak kabul edilen glutatyon, bağışıklık sistemini düzene sokabilen bir yetkiye de sahip. Serbest radikallerin sebep olduğu her türlü hastalığa karşı mücadeleci bir tavır sergileyen bu antioksidan, bağışık hücrelerini uyararak vücut direncini korumaya yardım ediyor.

Vücudu Toksinlerden Arındırır

Yaşam koşullarına bağlı vücuttaki seviyesi giderek artan toksinler, glutatyon yardımıyla etkisiz hale getiriliyor. Toksinlerin dokulara zarar veren yıpratıcı özelliği, glutatyon takviyeleri veya kullanımı ile azalmaya başlıyor.

Glutatyon Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Genel sağlığa katkılarıyla birlikte glutatyon cilde faydaları ile de ön plana çıkıyor. Antioksidan özelliği sayesinde cildin genel sağlığını destekleyen glutatyon, cilt üzerinde görülen yaşlanma belirtilerini ve çeşitli problemleri azaltmaya yardım ediyor. Cildimiz, çevresel faktörlerden ve serbest radikallerden kolayca etkilenmeye çok müsait ve hassas bir yapıda. Buna ek olarak yaşın ilerlemesiyle birlikte, cilt bariyeri her geçen gün zayıflayabiliyor. Glutatyonun güçlü antioksidan özelliği, serbest radikallerle savaşarak cilt bariyerini onarmaya ve güçlendirmeye yardımcı oluyor.

 

Peki glutatyon cilt bakımında nasıl kullanılıyor?

 

  • Cilt bakımında kullanılan ve glutatyon içeren losyonlar, nemlendirici kremler, tonikler, kapsüller, temizleyici ürünler ve serumlar, glutatyonun mücadeleci etkisini cildinize yansıtıyor. Glutatyon içeren bakım ürünlerinin düzenli kullanımı, cildin eskiye oranla çok daha berrak ve pürüzsüz olmasını sağlıyor
  • İçeriğinde glutatyon bulunan cilt bakım ürünleri, zamanla kırışıklıkları önlemeye, ince çizgileri azaltmaya yardımcı oluyor.
  • Glutatyon sentezini harekete geçiren cilt bakım ürünleri, yaşlanma karşıtı etkinin yanı sıra renk eşitsizliği ve siyah nokta oluşumunu önlemeye de yardım ediyor.
  • Cilt bakım ürünlerinin haricinde bazı estetik merkezlerinde glutatyon tedavisi uygulanabiliyor. Bu yöntemde, glutatyon içeren serumlar cilde enjekte ediliyor.

 

Cilt bakım rutininize glutatyonu dahil etmek için, en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan glutatyon içerikli ürünleri edinebilir ve bu ürünlerle düzenli bir bakım rutini oluşturabilirsiniz.

Glutatyon Nedir? Glutatyon Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Glutatyon Nedir? Glutatyon Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Glutatyon Hangi Cilt Tipine Uygun?

Glutatyon içeren cilt bakım ürünleri, tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun. Ancak kullanacağınız ürünün talimatlarını ve cildinize uygun olup olmadığını da göz ardı etmemeniz gerekiyor. Örneğin; bazı ürünler glutatyon içerse de, spesifik olarak kuru ciltlerin veya yağlanmaya meyilli ciltlerin kullanımına uygun olabiliyor.

Glutatyon İçeren Ürünleri Kimler Kullanmalı?

Glutatyon, yaşlanma belirtilerine yatkın, lekelenme ve siyah nokta oluşumuna meyilli cilt tipleri için daha uygun bir yapıya sahip Özellikle yaş ilerledikçe glutatyon sentezinin azaldığı gerçeği, belirli bir yaştan sonra glutatyon serumları ile cilt bakımı yapmanın fayda sağlayabileceğini gösteriyor. Siz de bir cilt bakım uzmanına danışarak cildiniz için en uygun ürünleri öğrenebilir, glutatyon içeren ürünler arasından hangilerini kullanabileceğiniz konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.