0

Çevresel faktörler, yorgunluk, stres, alerji ve yaş alma gibi durumlar zamanla göz altlarında morarmalara neden olur. Bu da özellikle kadınlar için göz altı bölgesinde istenmeyen bir görünümün ortaya çıkmasına yol açar. Oysa göz altları için doğal malzemelerden yararlanarak hazırlanabilecek pek çok maske tarifi bulunur. Bu maskeler göz altlarındaki morarma ve sarkma gibi sorunlarda çözüm sürecine destek olur ve göz altlarının daha iyi görünmesine yardım eder. Peki, göz altı maskesi nedir ve evde göz altı maskesi nasıl yapılır? Gelin göz altı maskesi yapımı hakkında merak edilenlere hep birlikte yakından bakalım.

 

Göz Altı Maskesi Nedir?

Göz altı maskesi, nemsizlik nedeniyle oluşan ince çizgi görünümünü gidermeye ve göz çevresinin daha aydınlık ve dolgun görünmesine yardım eder. Evde yapılan maskelerin yanı sıra farklı markalar tarafından üretilen kağıt, silikon ve jel göz altı maskesi çeşitleri de bulabilmek mümkündür.

 

Göz Altı Maskesi Ne İşe Yarar?

Göz çevresi yüzün diğer bölgelerine göre daha hassastır. Dolayısıyla bu bölgenin bakımını yaparken daha nazik ve özenli hareket etmek gerekir. Göz altı maskeleri cilt için yarar sağlayan farklı bileşenlerle geliştirilir. Örneğin, C vitamini ve hyalüronik asit içeren göz altı maskeleri göz altı morluklarının görünümünü hafiflemeye, göz altı torbaları ve göz şişkinliğini iyileştirmeye destek olur. Evde hazırlanan göz altı morluk maskesi çeşitleri ise doğal malzemelerle göz altlarının görünümünü daha iyi hale getirmeye katkı sunar.

 

Göz Altı Maskesi Nasıl Uygulanır?

Göz altı maskesi uygulamasına geçmeden önce cildi temizlemek ve göz makyajı kalıntılarından arındırmak önem taşır. Bu aşamadan sonra göz çevresinin ihtiyacına göre seçeceğiniz göz maskesini cildinize uygulayıp yaklaşık 10-15 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Ardından maskeyi durulayarak yüzünüzden çıkarabilirsiniz.

 

Göz altı maskelerini haftada 1-2 kez uygulayarak göz çevrenizin daha iyi nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Göz maskenizi; sabah uyanınca, duştan sonra, akşam yatmadan veya günün herhangi bir saatinde uygulayabilirsiniz.

 

Evde Göz Altı Maskesi Nasıl Yapılır?

Evde doğal malzemelerden hazırlayabileceğiniz maskeler ile göz altı morlukları ve göz şişkinliği görünümünü azaltma sürecine destek olabilirsiniz. İşte evde kolayca yapabileceğiniz bazı maske tarifleri…

 

Badem Yağı Maskesi

Badem yağı maskesi için bir çay kaşığı badem yağı ve yarım çay kaşığı limon suyunu hazırlayın. Malzemeleri iyice karıştırarak göz altlarınıza içten dışa doğru masaj eşliğinde sürebilir, 10 dakika boyunca göz altlarınıza masaj yapabilirsiniz. Son aşamada maskeyi bol su ile durulayabilirsiniz.

 

Papatya Çayı Maskesi

Papatya çayı maskesi için bir miktar papatya çayı ve yeşil çayı bir bardakta karıştırarak pamuk yardımıyla göz altlarınıza uygulayın. Maskeyi göz altlarında 10 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

 

Havuç Maskesi

Havuç maskesi için yarım boy havuç, 1 çay kaşığı havuç yağı ve 1 çay kaşığı badem yağını hazırlayın. Havucu katı meyve sıkacağından geçirdikten sonra üzerine havuç yağı ve badem yağını ekleyerek karıştırın. Karışımı en az 2 saat buzdolabında beklettikten sonra göz altlarınıza uygulayabilir ve sonra durulama işlemine geçebilirsiniz. Dilerseniz bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz.

 

Domates Maskesi

Domates maskesi yapmak için yarım domates ve 1 çay kaşığı badem yağını hazır bulundurun. Domatesin kabuğunu soyarak, püre haline getirip karışımı badem yağı ile karıştırın. Maskeyi 15 dakika göz altlarında beklettikten sonra iyice durulayın.

 

Ahududu Maskesi

Maske için 200 gram ahududu, 100 gram yoğurt ve 3 çay kaşığı limon suyunu hazır bulundurun. Malzemelerin hepsini karıştırarak 5 dakika süresince göz altlarınızda bekletin ve ılık suyla durulayın. Ahududu maskesini haftada 2 kez yapabilirsiniz.

 

Kahve Maskesi

Göz altı kahve maskesi için 1 yemek kaşığı kahve ve 2 adet yumurta akını karıştırın. Karışımı 15 dakika boyunca göz altında beklettikten sonra cildinizi suyla arındırabilirsiniz. Maskeyi haftada 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

 

Süt Tozu Maskesi

Süt tozu maskesi yapmak için 1 tatlı kaşığı süt tozu, 1 çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı suyu karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı cildinizde 15 dakika bekletin. Bu maskeyi haftada 4 kez yapabilirsiniz.

 

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta maskesi hazırlamak için 1 adet E vitamini kapsülü, 1 yumurta akı ve 1 çay kaşığı balı hazırlayın. E vitamini kapsülünü kırarak diğer malzemelerle iyice karıştırın. Maskeyi göz altınızda 5 dakika kadar bekletip su ile durulayın.

 

 

Ananas Maskesi

Ananas maskesi için 1 tatlı kaşığı zencefil tozu ve 1 tatlı kaşığı ananas suyunu hazır bulundurun. Zencefili toz haline getirdikten sonra ananas suyu ile karıştırın. Maskeyi 30 dakika boyunca göz altınızda bekletin. İsterseniz maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

 

Maydanoz Maskesi

Maydanoz maskesi yapımı için 2 dal maydanoz ve 1 çay kaşığı balı hazır bulundurun. Maydanozu suyla kaynatıp biraz soğuttuktan sonra içine balı ekleyin. Karışımı 15 dakika kadar göz altlarında beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

 

Elma Suyu Maskesi

Elma suyu maskesi için yarım elma, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve gazlı bezi hazır bulundurun. Eczanelerden temin edebileceğiniz gazlı bezin içine suyu sıkılmış elma ve kahveyi karıştırıp koyun. Gazlı bezi göz altlarında 10 dakika kadar bekletebilirsiniz.

 

Nane Maskesi

Nane maskesi hazırlamak için 1 çay kaşığı nane suyu ve 1 çay kaşığı zerdeçala ihtiyacınız olacak. Naneyi suyla kaynattıktan sonra üzerine zerdeçalı ekleyin. Karışımı pamuk eşliğinde göz altlarına sürün ve 5 dakika bekleyin. Bu maskeyi her gün tekrarlayabilirsiniz.

 

Kayısı Yağı Maskesi

Kayısı yağı maskesi için 1 adet salatalık ve 4 damla kayısı yağını hazır bulundurun. Salatalığı blender’dan geçirdikten sonra üzerine 4 damla kayısı yağı ilave edin. Karışımı göz altlarında 20 dakika bekletin. Maskeyi haftada 2 kez yapabilirsiniz.

 

Beyaz Peynir Maskesi

Beyaz peynir maskesi için malzemeler 1 kibrit kutusu kadar peynir ve 1 yemek kaşığı süt. Beyaz peyniri bir kapta iyice ezdikten sonra üzerine süt ilave edin. Maskeyi karıştırdıktan sonra göz altlarında 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra hafifçe ovarak maskeyi yıkayın.

 

 

Yoğurt ve Maydanoz Maskesi

Yoğurt ve maydanoz maskesi için 3 yemek kaşığı maydanoz ve 2 yemek kaşığı yoğurdu hazırlayın. Malzemeleri mikserden geçirdikten sonra karışımı göz altlarına sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Sonrasında ılık suyla cildinizi durulayın. Maskeyi haftada 1 kez yapabilirsiniz.

 

Patates Maskesi

Patates maskesi hazırlamak için 2 çay kaşığı patates suyu, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı buğday yağına ihtiyacınız olacak. Tüm malzemeleri bir kase içerisinde iyice karıştırdıktan sonra ağzı kapaklı bir şişeye koyun. Maskeyi göz altlarına yedirerek sürün. 2-3 dakika sonra bir pamuk parçasını nemlendirip göz altlarınızı silin. Dilerseniz maskeyi her gün uygulayabilirsiniz.

 

Sizler için yukarıda bazı göz altı maskesi bitkisel içerikli çeşitleri sıraladık. Siz de en iyi göz altı maskesi tarifini keşfetmek için hemen evde denemelere başlayabilir, doğal yöntemlerle göz altı bakım sürecinizi destekleyebilirsiniz. Göz altı maskelerinin yanı sıra göz çevresi bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi hemen okuyabilirsiniz.