0

Göz altı morluklarınız varsa ve çözüm bulamıyorsanız belki de morlukların sebebini ve tipini iyi analiz etmediğiniz içindir. Göz altı hassas bir bölgedir ve sağlığına kavuşması için tespitin doğru yapılması şart. Göz altı morlukları, o bölgenin hassasiyeti gözetilerek formüle edilen özel cilt bakımı kremleriyle ve aktif içeriklerle hafifletilmeli..

Göz altı kararması neden olur?

Belki stresten, belki uykusuzluktan, belki de tamamen illüzyondan. Göz altınızdaki morlukların tek bir nedeni yok. Hatta saydıklarımızdan çok daha fazla ve farklı sebepleri olabilir. Göz altı kararmasının olası nedenlerini kısaca maddelersek;

  • Yetersiz uyku
  • Ekran önünde çok vakit geçirmek
  • Yanlış yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları
  • Susuz kalmak
  • Hormonal değişimler.
  • İnce cilt ve beyaz ten
  • Genetik faktörler olarak sıralayabiliriz.

Ayrıca, vücuttaki B, C, K, E vitaminlerinin eksiklikleri de göz altı morluklarına neden olabiliyor. Göz altı morluklarınızı geçirebilmek için onların tipini tespit etmenizde fayda var.

Göz Altı Morluklarını Tanıyın-1 - Saç Bakım Güzellik Göz Altı Morluklarını Tanıyın-2 - Saç Bakım Güzellik

Göz altı morlukları tipleri

Göz altı morlukları P tipi, V tipi ve S tipi olmak üzere üçe ayrılıyor.

P tipi göz altı morluğu: Bu tipte göz altı başlangıcından bitişine dek morluk görülür. Melanin artışından kaynaklanır. P tipi göz altı morluğu leke karşıtı içeriklerle minimalize etmek gerekir. Niyasinamid, C Vitamini, arbutin, meyan kökü içeren ürünler faydalı olabilir.

V tipi göz altı morluğu: Göz pınarlarında kararma görülür. Başlıca nedenlerinden biri uykusuzluk. Bir diğer sebep olarak derinin incelmesi (yanlış makyaj temizleme, genetik, yaşlanma gibi nedenlerle) gösterilebilir. V tipi göz altı morluğunu minmize etmek için K Vitamini ya da kafein içerikli ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca, kullandığınız makyaj temizleme ürünlerinin de nazik olmasına dikkat edin.

Göz Altı Morluklarını Tanıyın-3 - Saç Bakım Güzellik Göz Altı Morluklarını Tanıyın-4 - Saç Bakım Güzellik

S tipi göz altı morluğu: Göz altının çukur olmasından kaynaklanır; aslında göz altı mor olduğu için değil çukur olduğu için gölgeli görülür. Göz altını gerginleştirdiğinizde bu karartı kayboluyorsa S tipi göz altı morluğundan bahsedilebilir. Görünümünü azaltmak için kolajen üretimini tetikleyecek içerikler kullanabilirsiniz. 

Genetik göz altı morlukları: Yaşam boyu sürecek göz altı morluğudur. Geçirilmesi çok zor olan bu tipte morlukların daha da yoğunlaşmaması için yukarıdaki uyarılara uygun hareket edin. Genetik göz altı morlukları için evde uygulayacağınız cilt bakımı muhtemelen yeterli gelmez. Böyle durumlarda medikal müdahalelere başvurabilirsiniz.