0

Çeşitli nedenlerle meydana gelen göz altı torbaları, uykusuzluk, yorgunluk, yanlış beslenme sonucunda ortaya çıkarak kısa sürede geçtiği gibi, çeşitli sebeplerden ötürü kalıcı da olabiliyor. Hatta bazı durumlarda alerjik nedenlerden ötürü de meydana gelebiliyor.

Oldukça değişken durumlar sonucunda ortaya çıkan bu göz altı şişlikleri değişik tedaviler gerektirebilir. Çok ağladığınız ya da fazla tuzlu yediğini bir gecenin sabahında göz altı torbalarıyla uyanırsanız soğuk kompres ile çözebilirsiniz. Fakat göz altı torbalarınız uzun süredir oradaysa farklı yöntemler denemeye yönelebilirsiniz.

Göz Altı Torbalarını Azaltmanın 6 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Göz Altı Torbalarını Azaltmanın 6 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Yaşam tarzınızda değişiklikler yapın

Yedikleriniz, bu halkaların oluşmasına neden olan ilk faktörler arasında geliyor. Özellikle alkol ve tuz tükettikten sonra oldukça ince bir deriye sahip olan bu bölgede şişlikler meydana gelebilir. Ayrıca yeterince su tüketmemek de göz altı torbalarına neden olabilir.

Bu yüzden beslenmenizi iyileştirmeniz ve ihtiyacınız olan suyu tüketmeniz genel sağlığınız açısından da oldukça önemli. Bunun yanında düzenli bir uyku rutininiz yoksa da göz altınızda torbalar oluşabilir. Günde en az 8 saat uykuda olduğunuz bir uyku rutini oluşturarak da göz altı torbaları ve birçok sağlık sorununu da engelleyebilirsiniz.

Alerji kaynaklı olmadığından emin olun

Eğer alerjik bir bünyeniz varsa, bu durum da göz altlarınız ve yüzünüzün şişmesine neden olabilir. Bu şişliklerin alerji kaynaklı olup olmadığını gözlemlemeye çalışın. Eğer alerjiye neden olabilecek bir yiyecek tükettiyseniz ya da cildinize bir şey uyguladıysanız şişliğin sebebini buna bağlayabilir ve birkaç gün bu şişlikleri gözlemleyebilirsiniz. Tabii alerjiniz ciddi durumdaysa bir doktora danışmayı ve alerji ilacı kullanmayı da ihmal etmeyin.

Soğuk kompres deneyin

Soğuk, kan damarlarını daraltmaya ve şişlikleri indirmeye yardımcı olur. Bu yüzden geçici bir göz altı şişliğiniz varsa soğuk kompres yapmayı deneyebilirsiniz. Burada genellikle metal kullanımı önerilir. Metal soğuğu en iyi şekilde ilettiği için bir kaşık kullanarak göz altlarınıza hafifçe dokundurup çekerek kompres yapabilirsiniz. Bunun yanında jade roller, gua sha gibi doğal taşlar da kullanarak göz altlarınıza masaj yapabilirsiniz.

Soğuğu doğrudan cildinize dokundurmak hassas bir cildiniz varsa, kızarıklığa neden olabilir. Bu yüzden eğer cildiniz hassassa kullanacağınız kaşığı ince bir beze sararak da uygulayabilirsiniz.

Kafein içeren göz kremleri edinin

Kafein, yağ parçalayıcı özelliği sayesinde, şişlikleri indirmede en önemli bileşenlerden biri olarak kabul edilir.

Aynı zamanda yeşil çay özü de kan damarlarını daraltıcı özelliği ile bilinir. Bu da şişlikler üzerinde olumlu etkiler gösterebilir. Antioksidan içeriği sayesinde cildinizi korumaya da yardımcı olur. Bu yüzden kafein içeren göz kremleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Göz Altı Torbalarını Azaltmanın 6 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Göz Altı Torbalarını Azaltmanın 6 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

C Vitamini, Retinol gibi bileşenlerden yardım alın

Göz altı torbalarınız uzun süredir sizinleyse, onlardan tamamen kurtulmanızı sağlayacak topikal bir ilaç bulamayabilirsiniz. Fakat kullandığınız bazı ürünler ve bileşenler ile onların görünümünü azaltabilirsiniz. Ciltteki kolajeni arttırmaya yardımcı retinol, c vitamini gibi bileşenler cildinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca cildi parlatarak koyu bir görünümü de engeller.

Önemli not: Retinol ve c vitamini güneş ile temas etmemesi önerilen bileşenler arasında gelir. Tahrişe yol açabildikleri için genellikle gece yatmadan önce kullanılması önerilir. Ayrıca her ürün her cilde iyi gelmeyebilir. Bu yüzden dikkatlice kullanılmaları önerilir.

Estetik işlemleri keşfedin

Göz altı torbalarınızın tamamen geçmesini istiyorsanız estetik işlemlere de başvurabilirsiniz. Enjekte edilebilir dolgu maddeleri göz altı torbalarını gidermede başvurulan ilk yöntemlerden biridir. Bunun yanında uygulanan farklı cerrahi işlemler için de bir doktora danışabilirsiniz.

*Bu tarz bir işlemlere başvuracaksanız, gideceğiniz yeri iyi seçmeli ve yaptıracağınız işlemin tüm detaylarını iyice öğrenmelisiniz.

Ayrıca Göz Altı Morluklarını Tanıyın yazımız da ilginizi çekebilir.