0

Gua sha taşı faydaları ile son zamanlara özellikle dikkat çekiyor. Geleneksel Çin tıbbında kullanılan gua sha, genellikle yeşim taşından yapılmış düz bir alet. Son yıllarda trend güzellik uygulamaları arasına giren bu taş, tıpkı jade roller'a benziyor. Yapısı gereği düz ve tırtıklı kenarlardan oluşan gua sha taşının faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar fazla...

Gua Sha Taşı Nedir? Gua Sha Taşının Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Gua Sha Taşı Nedir? Gua Sha Taşının Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Gua sha taşı faydaları

 • Gua sha tedavisi kasları gevşetir
 • Kan akışını düzenler ve dolaşımı hızlandırır,
 • Yüzdeki şişlikleri dengeler.
 • Cildin kolajen salgılamasına yardımcı olur.
 • Düzenli kullanımda ince çizgilerin kaybolmasına yardımcı olur.
 • Çene hatlarının belirginleşmesini sağlar.
 • Boyun üzerindeki sarkmaları önlemeye yardımcı olur.
 • Kaşların şeklini düzenleyerek doğru kullanım ile şekil almasına yardımcı olur.

Gua Sha taşı hangi taştan olmalı?

Gua Sha taşı mutlaka özel taşlardan olmalıdır. Genellikle 3 doğal taş ile hazırlanan gua sha, yeşim, pembe kuvars ve ametist ile yapılır. Doğal taşlardan yapılmayan gua sha'dan fayda göremeyebilirsiniz. Bu taşların enerji verici, stresten arındıcı, canlandırıcı özellikleri de kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

 

Gua sha taşı nasıl kullanılır?

 • Yüzde, vücutta ve hatta kafa derisinde kullanabileceğiniz gua sha’yı su, yağ ya da nemlendirici ile uygulayın.
 • Aletin kıvrımlı tarafı yüzünüze gelecek şekilde tutun ve boyun, çene çizgisi, çene ve ağız çevresinden başlayarak hafifçe yukarı ve dışa doğru kaydırın Taşı cildinize mümkün olduğunca yatay şekilde tutmalısınız..
 • Ardından, cildi yatıştırmak ve nefes almasını sağlamak için gua sha’nızı gözlerin altına veya herhangi bir kızarıklığın üzerine düz bir şekilde bastırın.
 • Kırışıklıklar ve ince çizgiler için kaş kemiği üzerinde küçük yatay hareketler yapın ya da kaşların arasında tutup yukarı doğru bastırın.
Gua Sha Taşı Nedir? Gua Sha Taşının Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Gua Sha Taşı Nedir? Gua Sha Taşının Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Gua sha'yı ne zaman ve ne sıklıkla kullanmalısınız?

Gua sha masajında vücudun, cildin hatta zihnin bir durumu rutin olarak algılayıp tedavi sürecine geçmesi için 21 gün gerektiği söylenir. Örneğin yogaya başladınız ve bir poz üzerinde çalışıyor ve yapamıyorsunuz. Bu pozu 21 gün boyunca tekrar etmek vücudunuzu bu poza girmeye yönlendirir ve devam eden günlerde vücut bunu öğrenmiş olur.

Bu sebeple gua sha kullanmayı da rutine oturtmak oldukça önemli. Gün aşırı kullandığınızdan emin olun. Bunun yanında zahmetsiz ve çaba gerektirmeyen bu cilt bakımını sabah uyandığınızda televizyon izlerken, maillerinizi okurken ya da kahvenizi içerken yapabilir veya gece rutininize de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde gua sha taşı faydaları, kısa sürede ortaya çıkacaktır.

Ayrıca Gua Sha Taşı Nasıl Temizlenir? yazımızı da inceleyin.

Bonus: Baş ağrısı ve migrene iyi gelir mi?

Baş ağrısı ve migren şikayetiniz varsa, basit bir kafa derisi ve alın masajıyla rahatlamanız mümkün. Gua sha masajı migren tedavilerinin yerini almaz, ancak yardımcı olduğu söylenir.

Bir dahaki ağrı atağınızda, çene gibi yüzünüzün gerginlik alanlarına masaj yapmak için soğutulmuş gua sha'nızı kullanın. Alnınızın üstüne ve altına baskı uygulamak için uzun kenarı kullanın. Şakaklarınızın etrafına ve ense kısmına doğru taş ile masaj yapabilirsiniz. Bunun yanında migren ve baş ağrısı tedavileri için derma roller ile yapılan masajlar da önerilir. Küçük ve ince iğrenelerden oluşan dermaroller saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve baş ağrısına iyi geldiği de söylenir.