0

Geleneksel Çin tıbbında kullanılan gua sha, genellikle yeşim taşından yapılmış düz bir alettir. Gua sha tedavisi kasları gevşetir, kan akışını düzenler ve dolaşımı hızlandırır, şişlikleri dengeler. Bunların yanında cildin kolajen salgılamasına da yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır?

  • Yüzde, vücutta ve hatta kafa derisinde kullanabileceğiniz gua sha’yı su, yağ ya da nemlendirici ile uygulayın.
  • Aletin kıvrımlı tarafı yüzünüze gelecek şekilde tutun ve boyun, çene çizgisi, çene ve ağız çevresinden başlayarak hafifçe yukarı ve dışa doğru kaydırın Taşı cildinize mümkün olduğunca yatay şekilde tutmalısınız..
  • Ardından, cildi yatıştırmak ve nefes almasını sağlamak için gua sha’nızı gözlerin altına veya herhangi bir kızarıklığın üzerine düz bir şekilde bastırın.
  • Kırışıklıklar ve ince çizgiler için kaş kemiği üzerinde küçük yatay hareketler yapın ya da kaşların arasında tutup yukarı doğru bastırın.

Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Yapmalısınız?

Vücudun, cildin hatta zihnin bir durumu rutin olarak algılayıp tedavi sürecine geçmesi için 21 gün gerektiği söylenir. Örneğin yogaya başladınız ve bir poz üzerinde çalışıyor ve yapamıyorsunuz. Bu pozu 21 gün boyunca tekrar etmek vücudunuzu bu poza girmeye yönlendirir ve devam eden günlerde vücut bunu öğrenmiş olur.

Bu sebeple gua sha kullanmayı da rutine oturtmak oldukça önemli. Gün aşırı kullandığınızdan emin olun. Bunun yanında zahmetsiz ve çaba gerektirmeyen bu cilt bakımını sabah uyandığınızda televizyon izlerken, maillerinizi okurken ya da kahvenizi içerken yapabilir veya gece rutininize de ekleyebilirsiniz..

Bonus: Baş Ağrısı ve Migrene İyi Gelir Mi?

Baş ağrısı ve migren şikayetiniz varsa, basit bir kafa derisi ve alın masajıyla rahatlamanız mümkün. Ancak, gua sha migren tedavilerinin yerini almaz, ancak yardımcı olduğu söylenir.

Bir dahaki ağrı atağınızda, çene gibi yüzünüzün gerginlik alanlarına masaj yapmak için soğutulmuş gua sha'nızı kullanın. Alnınızın üstüne ve altına baskı uygulamak için uzun kenarı kullanın. Şakaklarınızın etrafına ve ense kısmına doğru taş ile masaj yapabilirsiniz.

Ayrıca yine yeşim taşından yapılan silindir şeklindeki jade roller’ların cilt bakımındaki yeri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Dermaroller Nedir, Ne İşe Yarar? yazımız da ilginizi çekebilir.