0

Muhtemelen makyaj fırçalarını temizlemenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Peki ya cilt bakım aletleri? Onları temizlemek de aynı derecede önemli. Jade roller, gua sha taşı gibi aletler makyaj fırçalarımıza benzer şekilde, bakteri biriktirebilir ve sonuçta sivilcelere, enfeksiyonlara neden olabilir. Gua sha'nızda herhangi bir birikme olduğunu düşünmeseniz bile, içinde kaldığı ortam bakteri birikmesine yol açabilir. Ve çoğu insan gua sha taşını banyoda açıkta bıraktığından, mevcut olabilecek bakteri türleri hakkında bilinçli bir tahminde bulunabilirsiniz.

Peki, gua sha taşınızı nasıl temizlemelisiniz? Profesyonellere göre gua sha taşını temizlemenin en iyi yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Gua Sha Taşı Nasıl Temizlenir?-1 - Saç Bakım Güzellik Gua Sha Taşı Nasıl Temizlenir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Dikkatlice yıkayın

Gua sha taşını temizlemenin en kolay yolu elle yıkamak. Bunun için ellerinizi ılık suyla ıslatın ve elinize biraz sabun dökün. Köpürtün ve köpüğü 30 saniye boyunca ıslak gua sha taşına uygulayın. Ilık suyla durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın- mikrofiber bezler ya da havlular bunun için harika. Bununla birlikte, gua sha'nızı köpükle yıkadığınız sırada oldukça kaygan olabilir ve elinizden düşürerek kırılmasına neden olabilirsiniz, bu yüzden dikkatli olun.

Suya batırın

Eğer biraz daha zamanınız varsa- veya ne pahasına olursa olsun onu düşürmekten kaçınmak istiyorsanız- bir gua sha taşını temizlemenin en iyi yolu, onu bir kase ılık, sabunlu suya batırmak. Bunun için antibakteriyel bir el sabunu tercih edebilirsiniz. Gua sha aletinize yüze özel olmayan ürünler değdirmekten endişe ediyorsanız, en sevdiğiniz yüz temizleyici ile yıkamayı da deneyebilirsiniz.

Sırtlarında fırça kullanın

Birçok gua sha aletinde kavisli kenarlar bulunurken, bazılarında tarak gibi sivri uçlar bulunur. Gua sha’nız çıkıntılara veya sivri uçlara sahipse, küçük bir fırça (diş fırçası gibi) kullanarak yağ ve kalıntıların bulunabileceği yerleri temizlemeniz gerekir.

Gua Sha Taşı Nasıl Temizlenir?-3 - Saç Bakım Güzellik Gua Sha Taşı Nasıl Temizlenir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Malzemesine dikkat edin

Gua sha taşınızın yapıldığı malzeme de onu ne sıklıkta temizlemeniz gerektiği konusunda rol oynar. Malzeme ne kadar gözenekliyse, o kadar sık ​​temizlenmesi gerekir. Gümüş ve bakır gibi metaller en az gözenekli olanlardır ancak gua sha aletleri için pek yaygın olarak kullanılmazlar. Yeşim ve gül kuvars gibi kaliteli doğal taşlar gözeneksizdir, bu da yıkamanın atlanmasına neden olabilir.

Temizliği daha az stresli hale getirmenin yanı sıra, bu taşlar daha fazla kayganlık da sağlar. Bu da diğer gözenekli malzemelerin izin verdiği şekilde, taş yerine cildin ürünü emeceği anlamına gelir. Ahşap gua sha aletleri gözenekli olma eğilimindedir ve temizlenmesi daha zor olabilir. Eğer bu tür bir gua sha aletiniz varsa, her yıkamadan sonra, tıpkı bir ahşap kesme tahtası gibi yağlamalısınız. Aksi takdirde ahşap her yıkamada çatlayacaktır.

Günlük durulamalar yapın

Gua sha aletinizin yapıldığı malzeme daha az gözenekli olsa bile düzenli temizlik uygulamasına geçmenizde fayda var. Bunu her kullanımdan sonra yapmanız en iyisi. Gua sha’nızın üzerine yüz yağları ve diğer ürünlerle ne kadar uzun süre oturursa, üzerinde yapışkan bir filmin oluşma ihtimali de o kadar artar. Gua sha tarafından emilebilen ve potansiyel olarak cilt tahrişine yol açabilen şey bu kalıntıdır.

Alkol ile spritz

Özellikle sivilceye neden olan bakterilerin gua sha'nızda kalmasından endişe ediyorsanız, temizleme rutininize alkol ekleyebilirsiniz. Ek bir temizlik adımı için tamamen kuruduktan sonra gua sha’nıza biraz alkol dezenfektanı püskürtün. Bunu yapmak, kalan bakterileri ortadan kaldıracaktır.