0

Makyaj fırçasınının kalitesi en az kullandığınız makyaj malzemesi kadar önemli. Özellikle fondöteninizin homojen şekilde cildinize oturmasını sağlayacak, farınızı istediğiniz şekilde dağıtacak, aydınlatıcı ve bronzer’ınızın yanak bölgenizde keskin olmamasına yardımcı olacak doğru fırça ya da süngerler doğru bir makyajın temel elementlerinden.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir: Etkili İpuçları-1 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir: Etkili İpuçları-2 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj fırçası temizliği neden önemli?

Tabii bu fırçaları kullanmak kadar sonrasında makyaj fırçası temizliği yapmak da cildinizin sağlığı için oldukça önemli. Neden mi?

Makyaj fırçalarını temizlememek akneye neden olabilir

Fırçalar, bakteriler için mükemmel üreme alanları olabilir ve fırçalarınızı yeterince sık yıkamazsanız, aynı bakteriler sivilcelere de neden olabilir. Yüzünüz temiz olsa bile, fırçada biriken kir ve bakteriler yüzünüze yayılır. Bu kir ve bakterilerin makyaj ürünleri ile birlikte gözeneklere dolması ve gözenekleri kapaması da sivilcelerin oluşması için uygun bir ortam sağlar.

Göz enfeksiyonlarına neden olabilir

Göz çevresinde kullandığınız herhangi bir fırçanın olabildiğince temiz olmasını sağlamak çok önemli. Gözler, kirli fırçalardan ve hatta kirli maskara fırçalarından bile enfeksiyon kapabilir.

Makyajınızın kusursuz olmamasına neden olabilir

Fırça üzerinde kalmış ve kurumuş kapatıcı parçaları yeni sıkılmış kapatıcınızla bir araya geldiğinde yüzünüzde top top olmuş kalıntılar bırakabilir. Fondöten ile birleşen bu kalıntıların temizlenmesi de oldukça zordur. Parmaklarınızla çekmeniz halinde makyajınızın bozulmasına ve ürünün yer yer yok olmasına neden olabilir.

Temiz makyaj fırçası uzun ömürlü olur

Nasıl tüm eşyalarınıza iyi bakarak onları uzun seneler kullanıyorsanız makyaj fırçalarınıza da eşit oranda iyi bakmanız gerekir. Her kıyafetinizi ayırıp hassas yumuşatıcı ve deterjanlar ile onlara özel ürünler kullanarak temizlediğiniz gibi fırçalarınızı da aynı özende temizlemeniz gerekir.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir: Etkili İpuçları-3 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir: Etkili İpuçları-4 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj fırçası temizliği ne sıklıkla ve nasıl yapılmalı?

Özellikle fondöten ve kapatıcı fırçalarınızı kullanım sıklığını göre arttırmak koşuluyla en az haftada bir yıkamalısınız. Bunun hiç kullanmadığınız durumlarda da geçerli olabileceğini unutmayın. Eğer fırçalarınız açıkta duruyorsa etraftaki toz da fırçaların üzerinde birikebilir. Geri kalan fırçalarınızı da ayda en az 2 kez mutlaka temizlemeye özen gösterin.

Temizleme işlemi için ihtiyacınız olan iki malzeme; su ve sabun. Kullanacağınız sabunun doğal içerikli olmasına da özen gösterin. Bu noktada paraben ve renklendirici içermeyen Pure Line Katı ya da Sıvı Sabun seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

 • Fırçanın kıllarını ılık suyla ıslatın.
 • Temiz avucunuzun içine seçtiğiniz sıvı sabundan bir damla koyun.
 • Katı sabun tercih ediyorsanız sabununuzu sadece bu işleme ayırmak şartıyla, fırçaları üzerinde gezdirebilirsiniz.
 • Fırça kıllarının uçlarına hafifçe masaj yapın.
 • Kılları iyice durulayın.
 • Fazla nemi temiz bir havluyla alın.
 • Fırçanın lavoba tezgahının kenarından sarkıtarak kurumasını bekleyin.

Makyaj fırçası temizliğinden sonra kurutma ipuçları

 • Fırçaları yıkarken sıcak su kullanmayın. Sıcak suyun daha yüksek sıcaklığı, kılları yerinde tutan yapıştırıcıyı eritebilir.
 • Fırçalarınızın havlu üzerinde kurumasına asla izin vermeyin bu şekilde kıllar küflenebilir.
 • Fırçalarınızı tamamen suya batırmayın. Tamamen suya batırdığınızda, fırçanın içine su alıyor olabilirsiniz.
 • Makyaj fırçası kulplarınızı da unutmayın. Kulplardaki makyaj lekelerini temizlemek için, ıslak mendil veya makyaj temizleme mendili kullanabilirsiniz.
 • Fırçaya biraz cadı fındığı yağı püskürterek bitirebilirsiniz. Bu isteğe bağlı, ancak kalan bakterileri öldürmenin iyi bir yolu.

Ayrıca gua sha taşı nasıl temizlenir, yazımız da ilginizi çekebilir.