0

Terlemek hoş bir durum gibi gözükmese de aslında bir sağlık göstergesi. Terleme yoluyla vücudumuz dış ortamla ısı dengesini ayarlıyor. Ancak bazı kişilerde görülebilen aşırı terleme durumu, kıyafetlere yansıdığında hem sosyal yaşamı zorlaştırıyor hem de bir hayli can sıkıcı oluyor.

Peki neden terliyoruz? Bir yerden bir yere koşmadınız, enerji harcamadınız; üstelik hava da sıcak değil. Eğer yine de terliyorsanız bunun bir veya daha fazla nedeni olabilir. Aşırı terlemenin nedenlerini ve nasıl önlenebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Aşırı Terleme Nedir & Neden Olur? Nasıl Önlenir? -1 - Saç Bakım Güzellik Aşırı Terleme Nedir & Neden Olur? Nasıl Önlenir? -2 - Saç Bakım Güzellik

Aşırı terleme nedir ve neden olur?

Isı veya fiziksel aktivite olmaksızın terliyorsanız aşırı terlemeden söz edilebilir. Bu durum yaşamınızı fena halde zorlaştırsa da aşırı terleme ile mücadele etmek mümkün. Aşırı terlemenin altında çoğu zaman birden fazla neden yatar. Aşırı terleme, bazen ter bezlerinin fazla çalışması sonucu ortaya çıkan ve hiperhidroz adı verilen tıbbi durumdan kaynaklanabilir. Bazense çeşitli tıbbi koşulların ve ilaçların yan etkileri olarak ortaya çıkabilir. Yine de istatistikler, aşırı terleyen kişilerin %1 gibi çok küçük bir kısmının hiperhidroz yaşadığını ortaya koyar. Yani aşırı terlemenin sıklıkla yaşam alışkanlıkları ile ilgisi vardır.

Aşırı Terleme Nedir & Neden Olur? Nasıl Önlenir? -3 - Saç Bakım Güzellik Aşırı Terleme Nedir & Neden Olur? Nasıl Önlenir? -4 - Saç Bakım Güzellik

Mesela daha çok sentetik giysiler giyiyorsanız, acılı ve baharatlı yiyecekleri sık tüketiyorsanız, çok fazla kahve içiyorsanız, giysilerinizi birden fazla kez kullanıyorsanız ve epilasyona gereken önemi vermiyorsanız, terlemenin olumsuz etkilerini daha fazla hissediyor olabilirsiniz. Tüm bunlar tanıdık geliyorsa hemen yaşam tarzınızda bazı değişikler yapın.

Aşırı terleme nasıl önlenir?

Normalden fazla terlediğinizi düşünüyorsanız ve bunun altında tıbbi bir durum olmadığından eminseniz bazı alışkanlıklarınızı değiştirmenin tam sırası.

  • Baharatlı gıdaların, kafein ve alkol içeren içeceklerin tüketimini sınırlandırın.
  • Sentetik giysilerden uzak durun. Bunun yerine pamuk, keten, bambu gibi sağlıklı malzemelerden üretilmiş giysiler tercih edin.
  • Giysilerinizi birden fazla kez giymeyin, hatta sık değiştirin.
  • Günlük duşunuzu aksatmayın.
  • Deodorant kullanın. Bu noktada etkili ve güvenilir ürünler tercih etmeye özen gösterin.
Aşırı Terleme Nedir & Neden Olur? Nasıl Önlenir? -5 - Saç Bakım Güzellik Aşırı Terleme Nedir & Neden Olur? Nasıl Önlenir? -6 - Saç Bakım Güzellik

Doğru deodorant seçimi için bunlara dikkat edin!

Doğru deodorantı zaman içinde deneyerek bulabilirsiniz. Yine de sırf kokusu güzel diye güvenilirliğinden ve etkisinden emin olmadığınız ürünleri tercih etmemelisiniz. Deodorantınızı, temiz cildinize uygulamanız gerektiğini unutmayın. Bunun için en ideal zaman duş sonrasıdır. Rexona Clinical Protection Gentle Dry, hem ter kokusuna hem de terden kaynaklı ıslaklığa karşı Rexona'nın bugüne kadarki en etkili koruması! Dermotolojik olarak test edilen anti-perspirant krem deodorant, ter ve vücut kokularını 48 saate kadar engeller. İster yoğun bir günde ister bir koşuda ister spor yaparken... Siz hareket ettikçe ferahlık hissi de sizinle artar ve hiçbir hareketiniz kısıtlanmaz. Çok terliyorsanız ve aşırı terlemeyi nasıl durduracağınızı öğrenmek istiyorsanız Rexona'nın nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Önemli Not: Yukarıda bahsedilen yöntemleri denemenize rağmen aşırı terlediğinizi düşünüyorsanız en iyi çözümü bulmak için doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.