0

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit, vücudun bağ dokusunda bulunan ve doğal olarak oluşan bir glikozaminoglikandır. Glikozaminoglikanlar, uzun dalsız karbonhidratlar ya da polisakkaritler olarak adlandırılan şekerlerdir. Yapışkan, kaygan bir madde olan hyaluronik asit, özellikle gözlerde, eklemlerde ve ciltte doğal olarak bulunur.

 

Hyaluronik asidin birincil işlevi cildin nemlenmesine katkı sağlamaktır. Yaş aldıkça tıpkı kolajen ve elastin miktarının azalması gibi ciltteki nem de azalır. Bu nedenle harici hyaluronik asit desteği önem kazanabilir. Hyaluronik asit sadece cildi nemlendirmekle de kalmaz. Aynı zamanda cildin nemi tutmasını da sağlayabilir. Hyaluronik asit nemlendiricilerde, serumlarda ve birçok kozmetik ürününde güçlü bir aktif bileşen olarak karşımıza çıkar.

Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyaluronik asit faydaları ile hem vücudumuzu hem cildimizi pek çok açıdan destekleyebilir. Gelin, hyaluronik asidin en çok öne çıkan faydalarına bir göz atalım:

 

 • Cilt yapısının ana bileşenlerinden biri olan hyaluronik asit, cildin dolgun, nemli görünümden sorumludur.
 • Eklemlerde ve diğer dokularda kayganlaştırıcı görevi görerek hareketleri zorlaştıracak eklem sorunlarının oluşmasını engelleyebilir.
 • Suyu tutma ve nemlendirme konularında oldukça etkili olduğundan göz kuruluğundan cilt kuruluğuna kadar pek çok sorunun giderilmesinde yardımcı bir madde olabilir.
 • Yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olabilir.
 • Yara izlerinin azalmasına katkıda bulunabilir.
 • Diş eti hastalıklarına karşı savaşabilir.
 • Eklem ağrılarını azaltabilir.
 • Reflü belirtilerini yatıştırabilir.
Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Hyaluronik Asitin Cilde Faydaları Nelerdir?

Nemlendirici etkisi ile öne çıksa da cilde pek çok fayda sağladığı bilinen hyaluronik asidin cilde faydaları nelerdir, öğrenmek için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Cildi Nemlendirir ve Hidrasyon Sağlar

Hyaluronik asit, molekül ağırlığının 1000 katına kadar su tutar ve cilde anında nüfus ederek nemlenmesini sağlayabilir. Cilt bakımının neredeyse en önemli adımı olan nemlendirme süreci, hyaluronik asit ile daha uzun etkili bir şekilde gerçekleşebilir. Özellikle kuru bir cildiniz varsa düzenli kullanımda cildinizin ihtiyacı olan nemi karşılamaya da yardımcı olabilir. 2014 yılında yapılan bir çalışmada serum ve krem ​​olarak topikal hyaluronik asit uygulayan kadın katılımcıların, 8 haftalık kullanımdan sonra cilt neminde %96'ya varan bir artış olduğu tespit edilmiştir.

Sivilce ve Siyah Nokta Oluşumunun Önüne Geçebilir

Cildin nem dengesi sağlandığında birçok cilt probleminin de önüne geçilebilir. Bu nedenle hyaluronik asit, gözenekleri tıkayarak meydana gelen sivilce ve siyah noktaların oluşmasına neden olarak aşırı sebum üretimini de dengeleyebilir. Dolayısıyla konu sivilceli ciltler için nemlendirici seçimi olduğunda, hyaluronik asit içeren nemlendiriciler tercih edilebilir.

Cildin Sıkılaşmasına Yardımcı Olabilir

Yaş aldıkça ciltteki elastin parçalanır ve ciltte sarkmalar meydana gelebilir. Bu değişiklikler özellikle 25 yaş ve üzerindeki bireylerde görülebilir. Hyalüronik asit, elastinin yerini almasa da ciltte sıkı bir görünümüne yardımcı olabilir. Aynı zamanda yeterli miktarda nemlenen cilt sıkılaşmaya da başlayabilir.

İnce Çizgi Görünümünü Azaltabilir

Cilt yeterince korunduğunda ve nemlendiğinde hidrasyon açısından sorun yaşamaz. Bunun yerine cilt hücresi üretimini daha yoğun bir şekilde gerçekleştirebilir. Böylece cilt daha dolgun ve pürüzsüz görünebilir.

 

Özellikle göz ve ağız çevresi; ince çizgilerin, kırışıklıkların ve sarkmaların (örneğin yüzdeki kukla çizgileri) oluşumuna meyilli bir bölgedir. Bu bölgeler, aynı zamanda vücuttaki en hassas ve ince deriye de sahiptir. Dolayısıyla göz çevresi ve dudak çevresinin doğru şekilde nemlendirilmesi büyük önem taşır. Sabah ve akşam bakım rutinlerinizde hyaluronik asit içeren nemlendiriciler ve göz çevresi nemlendiricilerini düzenli olarak uygulayarak cildinize ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilir, ince çizgi görünümünü azaltabilir ya da yeni çizgi oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Cildin Doğal Bariyerini ve Lipid Bariyeri Güçlendirebilir

Cildin üst tabakası, cildin dış etkenlerden olumsuz şekilde etkilemesini önler. Cilt, yaşlandıkça üst tabakasındaki lipid bariyeri (suda tutulan ve tahriş edici maddelerin cilde girmesini önleyen yağ asitleri) yavaşlar. Güneşten gelen UV ışınlarından çevre kirliliğine, beslenmeden yaşam tarzına kadar pek çok etken de cildin hasar almasına neden olur. Bu hasar, daha ince çizgiler ya da kırışıklıklar, koyu lekeler ve daha kuru cilt gibi cilt problemlerini beraberinde getirebilir. Hyaluronik asit, cildin doğal bariyerlerini güçlendirerek zamanla lipid bariyerin bozulmasını da engellemeye yardım edebilir, hasarların önüne geçebilir.

Cildin Esnekliğini Arttırabilir

Lipid bariyeri, hyaluronik asit tarafından daha da güçlendirilip korunduğunda, cilt kendini çevresel yaş faktörlerine karşı daha iyi koruyabilir. Bu toksinlerle savaşmamak cildin elaskiyetiyle ilgili de olumlu sonuçlar doğurabilir. Esnekliğini kaybetmeyen ya da daha az kaybeden ciltte kırışık oluşumu da daha az görülebilir.

Cilt Hücrelerinin Yenilenmesine Yardımcı Olabilir

Hyaluronik asit, hücre yenilenme sürecini hızlandırmasa da cilde ekstra nem ve bariyer koruması sunduğu için cilt hücresi yenilenmesini desteklemeye de yardımcı olabilir. Bu doğal olarak daha sağlıklı hücrelerin oluşmasını ve daha canlı bir cildi beraberinde getirebilir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalarda hyaluronik asidin cildin doku yenileme sürecine de yardımcı olduğu ve iltihabı hafiflettiği tespit edilmiştir.

Koyu Lekelerin Oluşumunu Engelleyebilir ya da Var Olan Koyu Lekeleri Azaltabilir

Hyaluronik asit yaş almayla beraber ortaya çıkan koyu lekelerin ve pigmentasyon sorunlarının azaltılmasına ve önlenmesine de yardımcı olabilir. Bazı uzmanlar hyaluronik asidin lekelere karşı daha iyi etki edebilmesi için C vitaminiyle beraber desteklenmesi gerektiğini belirtir. Siz de bu lekelerden şikayetçiyseniz dermatoloğunuza danışarak en doğru içeriğe sahip ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Hyaluronik Asit Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Topikal hyaluronik asit serum, nemlendirici krem ve losyon şeklinde bulunabilir. Ayrıca bazı ten, cilt ve göz makyaj ürünlerinde de hyaluronik asit  bulunabilir. Ampül formlarda saf olarak satılan seçenekleri de mevcuttur.

 

Hyaluronik asit içeren serum ya da nemlendiricileri cilt bakım rutininize dahil etmek istiyorsanız ürünleri aşağıdaki gibi bir sıralama ile uygulayabilirsiniz:

 

 • Eğer yüzünüzde makyaj varsa önce makyaj temizleyici ürününüz ile makyajınızı çıkarın. Cilt tipinize uygun bir temizleyici ürün ile cildinizi temizleyin. Dilerseniz hyaluronik asit içerikli bir temizleyici kullanabilirsiniz.
 • Temiz cildinizi daha derinlemesine arındırmak için tonik kullanın. Haftada bir-iki kez temizlik adımından hemen sonra peeling de yapabilirsiniz.
 • Temizlik ve peeling adımlarından sonra serumunuzu kullanın. Bu aşamada hyaluronik asit içeren bir serum tercih edebilirsiniz. Serumun cilde en iyi etkiyi vermesi için cildinizin hafif nemli olması en idealidir.
 • Serum kullanarak nemlendiricinizin daha iyi emilmesini sağladınız. Sıra nemlendirici uygulamasında... Bu aşamada da hyaluronik asit içeren bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
 • Son olarak göz çevresi için hyaluronik asit içeren bir göz kremi kullanarak bakım rutininizi tamamlayabilirsiniz.
 • Cilt bakım rutininize hyaluronik asit içeren kullan-at maskeler de ekleyebilirsiniz. Bu maskeleri etiketlerinde yer alan bilgileri de dikkate alarak haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

 

Hyaluronik asit içeren ürünleri, hem sabah hem de akşam uyguladığınız cilt bakım rutinlerinize ekleyebilirsiniz. Hyaluronik asidin etkisini artırmak için cilt bakım rutininize C vitamini, AHA, BHA ve retinol içeriklerin yer aldığı ürünleri de dahil edebilirsiniz. Cildiniz hassas ve alerjikse tıpkı farklı içerikleri kullanmadan önce olduğu gibi hyaluronik asit içeren ürünleri kullanmadan önce de dermatoloğunuza danışmayı unutamayın.

Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Hyaluronik Asit Hangi Cilt Tipine Uygun?

Hyaluronik asit, genel olarak tüm cilt tipleri için uygundur. Su bazlı yapısı ile cildin nem ihtiyacını yüksek oranda karşılayabilen hyaluronik asit içeren kozmetik ürünler, bu özelliği ile özellikle kuru ciltler için oldukça uygundur.

Hyaluronik Asit İçeren Ürünleri Kimler Kullanmalı?

Hyaluronik asit faydaları sayesinde cildin daha nemli ve dolgun görünmesini destekler. Bu nedenle herkesin kullanımına uygundur. Ancak hyaluronik asidin faydaları göz önüne alındığında aşağıdaki özelliklere sahip kişilerin hyaluronik asit içerikli ürünler kullanması çok daha verimli olacaktır:

 

 • Kuru ve neme ihtiyaç duyan bir cilde sahip olanlar,
 • Sivilve ve siyah noktalarından şikayet edenler,
 • Daha sıkı ve pürüzsüz bir cilt hayal edenler,
 • İnce çizgi oluşumunu yavaşlatmak ya da önlemek isteyenler,
 • Daha genç ve esnek bir cilde sahip olmak isteyenler
 • Cildindeki koyu lekeleri azaltmak ya da leke oluşumunu önlemek isteyenler.

 

“Hyaluronik asit içeren ürünleri kimler kullanabilir?” sorusunun yanında “Hyaluronik asit içeren ürünler kaç yaşından itiraben kullanılmalıdır?” sorusu da merak konusudur. Cildimiz her yaşta bakım ister. Bu nedenle hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri de her yaşta kullanılabilir. Hyaluronik asit doğal yapısı sayesinde cildin alışık olduğu ve bildiği bir bileşen olduğundan cilt ihtiyaçlarına göre her yaşta kullanılabilir. Bununla birlikte bu bileşenin özellikle cildin daha fazla nem kaybetmeye başladığı 40'lı yaşlardan sonra kullanılması, cilde ihtiyacı olan nemi vermek için uygun bir tercih olabilir.

 

Hyaluronik asit içeren ürünleri kullanmadan önce dermatoloğunuza danışarak sizin için en uygun cilt bakım ürünlerini seçerken bir profesyonel görüşü alabilirsiniz. Hekiminizin yardımı ile cilt tipinize en uygun ürünleri satın alıp etkili bir cilt bakım rutini oluşturabilirsiniz.

 

“Hyaluronik asit nedir, hyaluronik asidin cilde faydaları nelerdir?” sorularını yanıtladık. Bu konu dışında cilt bakımında en çok kullanılan bileşenler ya da çeşitli cilt bakım uygulamaları hakkında bilgi almak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. “Niacinamide ne işe yarar?” ,  “Benzoil peroksit nedir, cilt bakımında nasıl kullanılır?” , “Glikolik asit faydaları nedir?” ya da “Dermapen uygulaması nedir, ne işe yarar?” gibi pek çok sorunun yanıtını ve daha fazlasını öğrenmek için ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Önemli Not: Vücut doğal olarak hyaluronik asit ürettiği için bir kişinin alerjik reaksiyon gösterme olasılığı düşüktür. Tabii yine de farklı maddelerle birleşirse cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden kullanacağınız ürünü satın alırken içeriğinde neler olduğuna bakmanızda fayda var.