0

Cilt bakımı konusunda meraklı biriyseniz daha önce dermapen veya mikroiğneleme hakkında mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. Bu minimal tedavi, yara izlerinin görünümünü iyileştirmek, kolajeni artırmak veya saç büyümesini teşvik etmek için saç derisinden ayak bileklerine kadar vücudun her yerinde kullanılabilir. Ayrıca ince çizgiler ve kırışıklıklar, güneş hasarı ve çatlak izleri için de yaygın bir tedavidir.

Aslında bu uygulamanın geçmişi 1995’e kadar uzanıyor, ancak yeni teknolojiler ve sosyal medya sayesinde son yıllarda önemli bir ivme kazandı. Eğer siz de dermapen hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız yazımızda tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Dermapen nedir, ne işe yarar?

Mikroiğneleme ismiyle de anılan dermapen, kolajen üretimi yoluyla cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bir kozmetik prosedür. Kolajen indüksiyon tedavisi olarak da bilinen bu yöntem, sivilce izlerini ve çatlak görünümünü, yüzdeki kukla çizgilerini azaltmak isteyenlere yardımcı olabilir. Ayrıca göz kapağı ameliyatı ve güneş lekeleri gibi belirli yaşlanma karşıtı prosedürlerde de kullanılır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmasına rağmen, çalışmalar dermapenin saç büyümesini teşvik etmede de potansiyel faydaları olabileceğini gösteriyor.

Eğer sağlıklıysanız ve evde yapılan bakım uygulamalarına yanıt vermeyen belirli cilt sorunlarınız varsa, siz de dermapen tedavisi için ideal bir aday olabilirsiniz.

Dermapen nasıl yapılır?

Dermapen uygulaması, cildinizi daha fazla kolajen üretmeye teşvik ederek çalışır. Buradaki amaç, uygulamadan kaynaklanan iğne deliklerinin cilde hafif hasar vermesi ve cildin yeni kolajen açısından zengin doku oluşturarak tepki vermesini sağlamaktır.

Bu yeni cilt dokusu sırayla, ton ve dokuda daha eşit olur. Cildin yaş veya yaralanma nedeniyle kolajen kaybetmesinin doğal olduğunu biliyoruz. Dermapen uygulaması yoluyla cildi yeni doku üretmeye teşvik ederek cildin daha sıkı olmasına yardımcı olacak daha fazla kolajen üretmesi sağlanır.

Dermapen işlemi sırasında doktorunuz kalem benzeri bir aletle cilt altına küçük delikler açar. İğne deliği o kadar küçüktür ki işlemden sonra muhtemelen onları fark etmezsiniz. Doktorunuz aleti cildinizde eşit şekilde hareket ettirecek, böylece gençleşen cilt de eşit olacaktır. Ayrıca işleme başlamadan önce doktorunuz ağrı ihtimalini azaltmak için topikal bir anestezi kullanır. Bu, tedaviden yaklaşık 1 saat önce yapılır. Dermapen tedavisi ise yaklaşık 30 dakika sürer. İşlemin sonunda bir serum veya sakinleştirici bir tedavi de uygulanabilir. Bununla birlikte ofiste en az birkaç saat bulunabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Dermapen kime yapılmaz?

Aşağıdaki durumlarda dermapen tedavisi için ideal bir aday olmayabilirsiniz:

 • Hamileyseniz,
 • Sedef, egzama gibi cilt rahatsızlıklarınız varsa,
 • Cildinizde açık yaralar varsa,
 • Son zamanlarda radyasyon tedavisi gördüyseniz,
 • Cilt yarası geçmişiniz varsa.

Bu risk gruplarından birinde yer alıyorsanız uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Dermapen kaç günde iyileşir?

Dermapen tedavisi hakkında en fazla merak edilen sorulardan biri de bu. Dermapen uygulamasından sonra ciltte kızarıklık oluşsa da 2-4 saat arasında iyileşme başlar. Bazı hassas ciltlerde bunun 3-4 gün içinde geçmesi beklenir. Süreçle ilgili en doğru bilgiyi doktorunuz size en iyi şekilde verebilir, bu nedenle bu aşamada endişe yaşamamak için merak ettiğiniz tüm soruları öncesinde doktorunuzla konuşmanızı öneririz.

Dermapen kaç yaşında yapılır?

Dermapen uygulaması konusunda yaş sınırı bulunmuyor. Uzmanlar, bu uygulamanın özellikle ergenlik döneminde cilt yağlanması, gözenek problemi olan herkese uygulanabileceğini belirtiyor.

Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Dermapen zararlı mı?

Peki, dermapen tedavisinin olası yan etkileri neler? Zararlı mı? Tüm kozmetik prosedürler gibi dermapen uygulaması da tamamen risksiz değil. Dermapen sonrası en yaygın yan etki, küçük cilt tahrişi. Birkaç gün boyunca cildinizde kızarıklık da görebilirsiniz. Eğer kanama, morarma, enfeksiyon gibi daha ciddi yan etkiler gözlemlerseniz mutlaka doktorunuzu arayın.

Bununla birlikte, eğer sağlıklıysanız ve uygulamayı yeterince hijyenik bir merkezde, alanında uzman bir doktor eşliğinde yaptırıyorsanız uygulamadan maksimum fayda almayı bekleyebilirsiniz.

Dermapen faydaları

Dermapen tedavisinin faydalarını kısaca toparlamak gerekirse:

 • Cilt dokusunu geliştirir.
 • Kolajen üretimini uyarır.
 • Yara izlerini ve hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kırışıklıkların görünümünü azaltabilir.
 • Selüliti azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Hareketsiz saç köklerini uyararak saç büyümesini teşvik edebilir.

Dermapen ilk seansta etkisini gösterir mi?

Dermapen uygulamasının etkisi, işlemin yapıldığı bölgeye göre değişiklik gösterir. Ancak maksimum etki için ortalama olarak 2-8 seans arasında uygulanması önerilir. Uygulamanın ne sürede etki göstereceği aynı zamanda kişinin durumuna da göre de değişir. Genellikle uygulamadan 6 hafta sonra gözle görülür sonuçlar başlar, 3 ay içerisinde ise maksimum etki ortaya çıkar.

Dermapen tedavisinin sonuçları çevresel faktörlere, cilt yapısına, uygulama bölgesine ve kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için konuyla ilgili en güvenilir bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar?-7 - Saç Bakım Güzellik Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar?-8 - Saç Bakım Güzellik

Dermapen sonrası bakım

Araştırmalar, topikal cilt bakım ürünlerinizin dermapen uygulamasından sonra daha derine nüfuz ettiğini gösteriyor (*). Bu nedenle cilt bakımı konusunda özenli olmak, maksimum faydayı alabilmeniz için oldukça önemli. Ayrıca:

 • Dermapen uygulaması yapılan alanı temizlemek için ilk 24 saat boyunca ılık su kullanın.
 • 24 saatin ardından, sonraki 72 saat boyunca cildiniz için nazik bir temizleyici kullanabilirsiniz.
 • Dermapen tedavisi yapılan bölgeye dokunurken özellikle ellerinizin temiz olduğundan emin olun.
 • Uygulamadan sonraki birkaç gün direkt güneşe maruz kalmayın.
 • Cildinizi kaşımaktan, ovalamaktan kaçının.
 • Dermapen tedavisinden sonra en az ilk 48 saat retinol, A vitamini, C vitamini serumlarından kaçının. 2 günden sonra özellikle güçlü yaşlanma karşıtı formüllere sahip ürünler kullanıyorsanız her zamanki bakım rutininiz yerine, bu ürünleri rutininize kademeli olarak eklemek isteyebilirsiniz.
 • Dermapen uygulaması sonrasında 5 gün boyunca, bölgeyi günde bir kez temizleyip nazik bir yüz nemlendiricisi veya doktorunuzun önerdiği bir hyalüronik asit solüsyonu kullanabilirsiniz. Uygulamanın ardından iyi bir güneş koruması uygulayın ve aşındırıcı temizleyicilerden kaçının.
 • Dermapen sonrası bakım konusunda doktorunuzdan gerekli tavsiyeleri almayı unutmayın ve bakım rutininizde bunlara bağlı kalın.

Ayrıca hydrafacial cilt bakımı ve Hava Kirliliği Cildinize Ne Yapar? yazılarımız ilginizi çekebilir.