0

Cildinize iyi gelmeyeceğini bildiğiniz pek çok şey var: Güneş, şeker, stres, akıllı telefonunuzdan yayılan mavi ışık… Tüm bunlar adeta azılı düşmanlarımız.

Bununla birlikte, genelde gözden kaçan bir başka düşman daha olduğunu biliyor muydunuz? Elbette hava kirliliğinden bahsediyoruz. Bu, özellikle şehirde yaşayanlar için bir sorun gibi görünse de dikkate alması gereken kişiler yalnızca şehirliler değil.

Hava kirliliğinin cildinize etkileri ve bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Hava Kirliliği Cildinize Ne Yapar?-1 - Saç Bakım Güzellik Hava Kirliliği Cildinize Ne Yapar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hava kirliliği nedir?

Çoğu insan hava kirliliğini gözle görülen şeyler bağlamında düşünür: Bir fabrikanın bacasından yükselen siyah duman, şehri kaplayan sisli hava… Gerçekten de hava kirliliği, pek çok farklı durumu kapsayan bir şemsiye terim. EPA (ABD Çevre Koruma Ajansı) altı adet kirleticiyi hava kirliliğinde kriter olarak tanımlıyor. Bunlar karbon monoksit, kurşun, nitrojen oksitler, yer seviyesindeki ozon, partikül kirliliği, kükürt oksitler.

Elbette havadaki poliaromatik hidrokarbonlar veya çoğu sigara dumanında bulunan PAH’lar gibi şeyler de var. Hava kirliliği çoğunlukla dış ortamla ilişkilendirilmesine rağmen, ev ürünleri, yemek pişirmek için kullanılan yakıt ve hatta yanan mumlar gibi şeylerden kaynaklanan hava kirleticiler iç mekanlarda da bulunabilir.

Hava kirliliği cildinizi nasıl etkiler?

Hava kirliliği kesin olarak cildinize zarar verir. Sonuçta, cildiniz dış dünya ile tüm iç organlarınız arasındaki bariyer, bu da onu kirlilik de dahil olmak üzere çeşitli çevresel stres faktörlerinin hedefi haline getirir. Hava kirliliğini cildinizin üzerinde oluşan bir tabaka gibi hayal ediyor olabilirsiniz. Ama aslında bundan çok daha derine nüfuz edebilir. Kirlilik cilt ile temas ettiğinde, sadece yüzeyde kalmaz.

Kirleticiler epidermisin daha derin katmanlarına sızarak kötüleşen cilt hidrasyonu, tıkanmış gözenekler, donuk cilt ve nihayetinde elastikiyet kaybı nedeniyle erken yaşlanma belirtileri gibi sorunlara neden olabilir. Bir araştırma, trafikle ilgili havadaki partiküllerdeki artışın, lentijin adı verilen yaşla ilişkili pigment lekelerindeki artışla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Hava Kirliliği Cildinize Ne Yapar?-3 - Saç Bakım Güzellik Hava Kirliliği Cildinize Ne Yapar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Hava kirliliğinin neden olduğu cilt hasarını tersine çevirmek mümkün mü?

Söz konusu cilt sağlığı olduğunda, en iyi saldırı şekli her zaman iyi bir savunma oluşturmak. Başka bir deyişle, bir kez meydana geldiğinde hasarı geri alabilir veya onarabilirsiniz, ancak ilk etapta olmasını önlemek çok daha kolay.

Mikroiğneleme (dermapen), fraksiyonel lazerler gibi tedaviler donukluk, pigment bozuklukları, ince çizgiler de dahil olmak üzere kirliliğe maruz kalmanın neden olduğu cilt yaşlanması belirtilerini tersine çevirebilir. Bununla birlikte kirliliğe bağlı hasarın giderilmesine ve önlenmesine yardımcı olmak için etkili topikal yaklaşımlar da var.

Cildinizi hava kirliliğinden nasıl korursunuz?

Uzmanlar cildinizi hava kirliliğinden korumak için topikal antioksidanlara yönelmenizi öneriyor. Cildimiz bizi serbest radikallerden korumak için doğal antioksidan savunma sistemlerine sahip. Sorunlar, yüksek düzeyde hava kirleticilere maruz kaldığımızda ve bu sistemler aşırı yüklenip düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. İşte topikal antioksidanlara ihtiyaç duyulan yer burası.

Cildinizi kirlilikten korumak için kirlilik önleyici antioksidanları günde iki kez uygulayın. Tüm antioksidanlar cildiniz için harika, ancak bazıları özellikle kirliliğe karşı daha etkili olma eğiliminde. Örneğin gingko özü, en çok tercih edilenlerden biri. Bu içerik, hava kirliliğiyle mücadele eden Çin’deki gingko ağaçlarından geliyor. Gingko özütü nitrojen oksitler, kükürt dioksit ve ozon dahil olmak üzere hava kirliliğinde gördüğümüz serbest radikallere karşı oldukça etkili. Ayrıca C ve E vitaminleri, resveratrol de dermatologların favorilerinden. (Cilt tipinize uygun antioksidan nasıl seçilir, öğrenmek için ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.)

Cilt bariyeriniz ne kadar güçlü olursa, içeri o kadar az kirletici ve partikülün girebileceğini unutmayın. Yani cildinizin dış katmanını güçlendirmek öncelikli hedefiniz olmalı. Elbette güneş kremi de unutulmamalı. Çünkü güneşten gelen UV radyasyonu, hava kirleticilerle birlikte kirleticilerin etkilerini şiddetlendirebilir. Son olarak tıpkı güneşten kaçındığınız gibi, kirli alanlardan olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Bonus: Simple Pollution Protect Hava Kirliliğine Karşı Kağıt Maske’yi deneyin

Simple Hava Kirliliğine Karşı Kağıt Maske, şehir hayatından etkilenen cildiniz için harika bir seçim! Asya güzellik ritüellerinden esinlenen Simple Hava Kirliliğine Karşı Kağıt Maske, doğal liflerden yapılmıştır. Yumuşak ve hafif yapısı ile cildinizi ikinci bir cilt gibi sarar ve nemlendirir. Cildinizin aşık olacğaı multivitamin (E ve B3), bitki özleri ve iyi kalpli içerikler (Agave Americana özü) cildinizi besler, hava kirliliğinin sebep olduğu kuruluğu azaltmaya yardımcı olur ve nemlendirir.