0

A vitaminin cilde faydaları saymakla bitmez... Onu daha önce duymadıysanız bile retinoidleri mutlaka duymuşsunuzdur. Aslında her ikisi de aynı anlama geliyor; retinoidler A vitaminin aktif formu. Ve ince çizgileri, kırışıklıkları azaltmak için kolajen üretimini uyarmak, hücre yenilenmesini teşvik etmek, yağ üretimini azaltmak, iltihabı önlemek gibi birçok faydaya sahip.

A Vitamininin Cilde Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik A Vitamininin Cilde Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

A vitamini nedir?

A vitamini bir grup retinoidin adı. Bununla birlikte retinoid terimi, A vitaminin üç farklı haline atıfta bulunuyor: Retinol, retinal (veya retinaldehit) ve retionik asit. Bu farklı isimler çeşitli ürünlerde karşınıza çıktığında kafanızın karışmaması için terminolojiye hakim olmakta fayda var. Sonuçta hepsi cilt bakımında benzer faydalara sahip. Sadece bu isimler ne kadar güçlü olduklarını açıklıyor. Genellikle reçeteli ürünlerde bulunan retinoik asit en kuvvetlisi, retinoller en az ve reinaldehit de orta kuvvetli.

A vitamininin cilde faydaları

A vitamini uzun yıllardır cilt bakımında hem önleyici hem de yaşlanmayı geciktirici bir seçenek olarak biliniyor. Kanıtlanmış faydalara sahip A vitaminin cilde faydalarından bazıları ise şu şekilde:

Cilt yenilenmesini hızlandırır

A vitamini eski cilt hücrelerinin dökülmesini destekler ve daha yeni, daha sağlıklı hücrelerin yenilenmesini teşvik eder. Bu etkisiyle cilt yüzeyinin tonunun eşitlenmesinde etkilidir ve cildin dokusunu iyileştiren bir peeling görevi görür.

*Beta karoten, sağlıklı bir cilt için hayati önem taşıyan A vitaminine dönüştürülür. Ayrıca beta karoten hakkındaki detaylı yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

A Vitamininin Cilde Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik A Vitamininin Cilde Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Kolajen üretimini uyarır

A vitamini cildin en üst tabakası olan epidermis üzerinde etkili olduğu gibi, daha derin tabaka olan dermiste de çalışarak kolajen üretimini uyarır. Bu A vitaminin cilde faydaları arasında en etkili olanlardan biridir. Kolajen üretiminin uyarılması sadece ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildi iyileştirir ve kalınlaştırır. Mevcut kolajen ve elastinin azalmasını durdurarak daha genç bir cilt görünümünü destekler.

Bu noktada, kolajen üretimini teşvik etmek amacıyla yaygın olarak tercih edilen dermapen uygulaması hakkında daha fazlasını öğrenmek isterseniz ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Akne tedavisinde etkilidir

A vitamini içeriği, reçeteli şekilde akne tedavisinde sıkça kullanılır. Bunun nedeni, yağ üretiminin dengelenmesine ve peeling özelliği ile tıkanmış gözenekleri iyileştirmeye yardımcı olması. A vitaminin cilde faydalarından bir diğeri ise, sivilce kaynaklı renk değişikliği görünümünü de en aza indirir. Çünkü kızarıklığı gideren anti-inflamatuar bir etkiye sahip.

A Vitamininin Cilde Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik A Vitamininin Cilde Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

A vitamini nasıl kullanılır?

Öncelikle A vitamini kullanmaya yavaş yavaş başlayın. Daha fazlası, daha fazla fayda anlamına gelmiyor. Aksine tahriş olasılığını arttırıyor. Cilt bakım rutininize A vitaminini bir veya iki hafta boyunca her üç gecede bir olacak şekilde eklemeyi deneyin. Ardından her iki gecede bir olarak kullanım sıklığını artırın ve son olarak gece kullanımına geçin. Yüzünüzün tamamı için bezelye büyüklüğünde küçük bir miktar yeterli. Ayrıca temiz cilde uygulayın ve rutininizin geri kalanında da nazik ve yumuşak ürünler kullandığınızdan emin olun. Cildinizde iyileşme görmek için en az 8-12 hafta arası düzenli kullanıma ihtiyacınız var.

A vitaminini kimler kullanmalı?

A vitaminini hamile veya emziren kadınlar hariç, 20’li yaşların ortalarından itibaren herkes kullanabilir (özellikle de sivilceyle mücadele ediyorsanız). Ayrıca formülasyona bağlı olarak A vitamini, hassas cilde sahip olanlarda tahrişlere yol açabilir.

A vitamini, cildinizi güneşe daha duyarlı hale getirebileceği için her zaman güneş koruyucu ile birlikte kullanmayı unutmayın.

Tıpkı A vitamini gibi B9 vitamini olarak bilinen folatın da sağlığınıza sayısız faydası var. Diyetinize folat zengini besinleri de eklemeyi unutmayın. Ayrıca kayısı yağında da bol miktarda A vitamini bulunur. Kayısı yağı ile saçlarınıza bakım da yapabilirsiniz.

A vitamini eksikliğinin belirtileri hakkında daha fazlasını öğrenmek için yazımızı inceleyin. Ayrıca E vitamini yazımız da ilginizi çekebilir.